1874 — გ. 5 იანვარი, 1959) — ქართველი პოლიტიკური მოღვაწე, სოციალ-დემოკრატი, იურისტი და პუბლიცისტი, მენშევიკთა ერთ-ერთი ლიდერი რუსეთსა და საქართველოში.
Akaki Chkhenkeli (1874 — 5 ianuarie, 1959) a fost un politician georgian, social-democrat, avocat și publicist. Socialist menșevik, unul dintre liderii atât din Rusia cât și din Georgia.
1912 წელს აირჩიეს რუსეთის იმპერიის IV დეპუტატად ბათუმისა და ყარსის ოლქებიდან და სოხუმის ოკრუგიდან. შედიოდა სათათბიროს სოციალ-დემოკრატიულ ფრაქციაში. ერთ-ერთი პირველი ქართველი მენშევიკია, რომელიც გამოდიოდა ეროვნულ-კულტურულ ავტონომიის მოთხოვნით.
În 1912 a fost ales deputat al Imperiului Rus din districtele Batumi -Karsi și Sokhumi- Okruk. A fost inclusă în fracțiunea social-democrată a [[Duma|Dumei]]. A fost unul dintre primii menșevici georgieni care au avansat cererea de autonomie națională și culturală.
1914 წელს მონაწილეობდა ბრიუსელის თათბირში, რომელიც მოიწვია საერთაშორისო სოციალ-დემოკრატიულმა ბიურომ.
În 1914 a participat la reuniunea de la Bruxelles, convocată de Biroul Social-Democrat Internațional.
1917 წელს დროებით მთავრობის წარმომადგენელია ამიერკავკასიაში, ამიერკავკასიის განსაკუთრებული კომიტეტის მეთაურის სახით.
În 1917, a fost reprezentant temporar al guvernului în [[Transcaucaz]], în calitate de comandant al Comitetului Special al Transcaucazului.
1917-1918 წლებში საქართველოს ეროვნული საბჭოს და მისი აღმასკომის, აგრეთვე საქართველოს დამფუძნებელი კრების (1919- 1921) წევრია საქართველოს სოციალ-დემოკრატიული პარტიიდან. ამიერკავკასიის კომისარიატის შინაგან საქმეთა მინისტრია 1917-1918 წლებში.
Între 1917-1918 a fost membru al Consiliului Național Georgian și al Comitetului Executiv al acestuia, precum și membru al Consiliului fondator al Georgiei (1919-1921) din partea Partidului Social Democrat din Georgia. A fost ministru al Afacerilor Interne al Comisariatului Transcaucazian în perioada 1917-1918.
1918 წლის აპრილში იყო ამიერკავკასიის დემოკრატიული ფედერაციული რესპუბლიკის მთავრობის მეთაური.
În aprilie 1918 a fost șeful Guvernului Republicii Democratice Federative a Transcaucaziei.
1918-1921 წლებში საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი, 1921 წლის იანვრიდან საქართველოს დესპანია საფრანგეთში. იმავე წლიდან ემიგრაციაშია.
A fost numit ministru al Afacerilor Externe al Republicii Democrate Georgia între 1918-1921. Anul 1921 este și anul în care se vede silit să emigreze în Occident.