Boeing 737-ի ավիավթար Եթովպիայում, 2019 թվականի մարտի 10-ին Եթովպիայում տեղի ունեցած ավիավթար[2]: Boeing 737-800 MAX ինքնաթիռը, որը պատկանում էր Ethiopian Airlines ավիաընկերությանը, իրականացնում էր չվերթ՝ Ադիս Աբեբայից դեպի Նայրոբի, սակայն թռիչքի մեկնարկից հաշված րոպեներ անց ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվում[3]: Ինքնաթիռում եղել է 157 մարդ, որոնցից 149-ը՝ ուղևոր, 8-ը՝ անձնակազմի անդամներ[4][5]: Սա Բոյինգ 737-ի երկրորդ ավիավթարն է ընթացիկ տարվա մեջ[6]։
ეთიოპიაში , ეთიოპიაში , 2019 წლის 10 მარტს , ბოინგ 737 კატასტროფა მოხდა [1] . Boeing 737-800 MAX თვითმფრინავი, რომელიც ეკუთვნოდა ეთიოპიის ავიახაზების ავიაკომპანია განახორციელა რეისების ეხლა ადის-აბებაში , რომ ნაირობი , მაგრამ რამდენიმე წუთის შემდეგ დაწყების ფრენის, თვითმფრინავი ჩამოვარდა [2] . ბორტზე 157 ადამიანი იმყოფებოდა, მათ შორის 149 მგზავრი და 8 ეკიპაჟის წევრი [3 ] . ეს არის მეორე ბოინგ 737 ავარიის მიმდინარე წელი [5] .
Վթարվել է Boeing 737-800 MAX ինքնաթիռը՝ գրանցված ET-AVJ համարի ներքո, սերիական համարը՝ 62450, msn 7243 համարով[27]։ Օդանավը արտադրվել է 2018 թվականի հոկտեմբերին և Եթովպիա էր հասել 2018 թվականի նոյեմբերի 15-ին[28][29]։
Boeing 737-800 MAX თვითმფრინავი ჩამოვარდა ET-AVJ ნომრით, სერიული ნომერი 62450, msn 7243 [1] . თვითმფრინავი დამზადებულია 2018 წლის ოქტომბერში და მიაღწია ეთიოპიას 2018 წლის 15 ნოემბერს [2] [3] .
Եթովպիայի վարչապետ Աբի Ահմեդը ցավակցություն է հայտնել զոհվածների ընտանիքներին[1][30]։ Եթովպիական ավիաուղիների նախագահ Թևոլդե Գեբրեմարիամը այցելել է վթարի վայր, և ցավով նշել է, որ փրկվածներ չկան[3]։ Boeing ընկերությունը ցավակցություն է հայտնել զոհված 157 ուղևորների ընտանիքներին[31]։ 2019 թվականի մարտի 10-ին Եթովպիայում տեղի ունեցած ավիավթարի զոհերի ընտանիքներին իր ցավակցությունն ու զորակցությունն է հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը[32]: Զոհերի ընտանիքներին ցավակցություն է հայտնել նաև Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը[33]:
ეთიოპიის პრემიერ მამაჩემი აჰმედ მიუსამძიმრა იმ ოჯახებს [1] [2] . ეთიოპიის ავიახაზების პრეზიდენტი ტევოლდ ჯებრემია იმყოფებოდა ავარიის ადგილზე და სინანულით აღნიშნა, რომ არ არსებობს გადარჩენილები [3] . Boeing მიუსამძიმრა ოჯახებს 157 მგზავრი, რომლებიც დაღუპული [4] . RF პრეზიდენტი ვლადიმერ პუტინი გამოხატავს სამძიმარს და მხარს უჭერს ეთიოპიაში მომხდარი ავარიის მსხვერპლთა ოჯახებს 2019 წლის 10 მარტს [5] . სამძიმარს უცხადებს დაღუპულთა ოჯახებს, რომ საფრანგეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს [6] .
↑ Եթովպիայում Boeing 737 է կործանվել. ինքնաթիռում 157 մարդ է եղել ↑ Ավիավթար Եթովպիայում. բոլոր ուղևորները և անձնակազմի անդամները զոհվել են ↑ Ավիավթար Եթովպիայում. ինքնաթիռն օդում է գտնվել ընդամենը մի քանի րոպե ↑ Եթովպիայում վթարի ենթարկված Boeing 737 ինքնաթիռում գտնվող բոլոր 157 մարդիկ զոհվել են ↑ Լուսանկար է հրապարակվել Եթովպիայում Boeing-ի կործանման վայրից. ավիավթարի հետևանքով ոչ ոք ողջ չի մնացել ↑ Ավիավթար Եթովպիայում. բոլոր ուղևորները և անձնակազմի անդամները զոհվել են ↑ Ethiopian Airlines-ի ինքնաթիռը, որը տեղափոխում էր 149 ուղևորների, վթարի է ենթարկվել ↑ «Ethiopian Airlines flight crashes with 157 on board, fatalities feared»։ Times of India։ Վերցված է 10 March 2019 ↑ Ավիավթար Եթովպիայում. վերջին կես տարվա ընթացքում սա Boeing 737 MAX 8 ինքնաթիռի երկրորդ կործանումն է ↑ Եթովպիայում ինքնաթիռ է կործանվել ↑ «Ethiopian Airlines flight to Nairobi crashes, deaths reported»։ www.aljazeera.com։ Վերցված է 10 March 2019 ↑ Աֆրիկայում ինքնաթիռ է կործանվել. օդանավում գտնվողներից ոչ ոք չի փրկվել ↑ Եթովպիայում կործանվել է Boeing 737 ինքնաթիռը, որում գտնվել է 157 մարդ՝ ներառյալ անձնակազմը: Օդանավում գտնվել են 33 երկրների քաղաքացիներ ↑ Աբիավթար Եթովպիայում. օդանավում գտնվող բոլոր 149 ուղևորները և անձնակազմի 8 անդամները զոհվել են ↑ Եթովպիայում կործանված ինքնաթիռում եղել են ոչ թե 33, այլ 35 պետությունների քաղաքացիներ ↑ Եթովպիայում կործանված օդանավում գտնվող ռուսները Եթովպիայում էին գտնվում որպես զբոսաշրջիկներ ↑ Ինքնաթիռում ավիավթարի ենթարկված ինքնաթիռի 157 զոհերից 3-ը ռուսներ են ↑ Եթովպիայում տեղի ունեցած ավիաաղետի արդյունքում նաև սիցիլիացի նախարար է զոհվել ↑ 2019 թվականի մարտի 10-ին Եթովպիայում տեղի ունեցած ավիավթարի արդյունքում զոհվել են Չինաստանի 9 քաղաքացիներ ↑ Ավիավթարի ենթարկված ինքնաթիռում զոհվել են նաև Սլովակիայի քաղաքական գործիչն ու նրա ընտանիքի անդամները ↑ Ավիավթարի զոհերի թվում Սլովակիայի քաղաքացիներ կան ↑ Եթովպիայում կործանված ինքնաթիռի 157 զոհերի շարքում են Սլովակիայի քաղաքական գործչի կինն ու երեխաները ↑ Եթովպիայում կործանված օդանավում 157 մարդ կար. բոլորը զոհվել են ↑ Ավիավթարի ենթարկված ինքնաթիռի օդաչուն հայտնել էր իր մոտ ծագած խնդիրների մասին 1 2 Hradecky Simon։ «Crash: Ethiopian B38M near Bishoftu on Mar 10th 2019, impacted terrain after departure»։ The Aviation Herald։ Վերցված է 10 March 2019 1 2 «Ethiopian Airlines flight ET302 crashes en route to Kenya»։ The National։ Addis Ababa։ Վերցված է 10 March 2019 ↑ «ET-AVJ»։ Aviation Safety Network։ Վերցված է 10 March 2019 ↑ «Boeing 737 Next Gen MSN 62450»։ Airfleets.net։ Վերցված է 10 March 2019 ↑ «Ethiopian accident involves four-month old 737 Max»։ flightglobal.com։ Վերցված է 10 March 2019 ↑ «Пассажирский самолет эфиопской авиакомпании потерпел крушение» (ռուսերեն)։ Пятый канал։ Վերցված է 2019-03-10 ↑ «Boeing Statement on Ethiopian Airlines Flight 302»։ Boeing։ Վերցված է 10 March 2019 ↑ Եթովպիայում տեղի ունեցած ավիաաղետի զոհերի ընտանիքներին ցավակցություն է հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ↑ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը ցավակցություն է հղել Եթովպիայում կործանված ինքնաթիռի 157 զոհերի ընտանիքներին
↑ ავიაცია ეთიოპიაში ყველა მგზავრი და ეკიპაჟის წევრები დაიღუპნენ ↑ ავიაცია ეთიოპიაში თვითმფრინავი ჰაერში მხოლოდ რამდენიმე წუთში იყო ↑ Boeing 737- ის ყველა 157 ადამიანი ეთიოპიაში ჩამოვარდა ↑ ფოტო ეთიოპიის ბოინგ ავარიაში ავარიის შედეგად არავინ გადარჩა ↑ ავიაცია ეთიოპიაში ყველა მგზავრი და ეკიპაჟის წევრები დაიღუპნენ ↑ ეთიოპიის ავიახაზების თვითმფრინავით 149 მგზავრი ჩამოინგრა ↑ ↑ ავიაცია ეთიოპიაში ბოლო ექვსი თვის განმავლობაში ეს იყო ბოინგის 737 MAX 8- ის მეორე დაშლა ↑ ეთიოპიის თვითმფრინავები ↑ ↑ თვითმფრინავების crashes აფრიკაში თვითმფრინავის ჩამოვარდნის შედეგად არავინ გადარჩა ↑ ბოინგ 737 თვითმფრინავი დაეშვა ეთიოპიაში, 157 ადამიანი, მათ შორის ეკიპაჟი. ბორტზე 33 ქვეყნის მოქალაქე იყო ↑ აბიათარი ეთიოპიაში ყველა 149 მგზავრი და 8 ეკიპაჟის წევრი დაიღუპნენ ↑ ეთიოპიაში თვითმფრინავი ჩამოვარდა, არა 33, არამედ 35 ქვეყნის მოქალაქე ↑ ეთიოპიაში რუსები დაეშვნენ ეთიოპიაში, როგორც ტურისტები ↑ თვითმფრინავის ავარიაში 157 ადამიანი დაიღუპა, სამი მათგანი რუსებია ↑ ეთიოპიაში საჰაერო კატასტროფის შედეგად, სირიელი მინისტრიც მოკლეს ↑ ეთიოპიაში ავიაკატასტროფაში 9 ჩინელი მოქალაქე დაიღუპა, 2019 წლის 10 მარტს ↑ სლოვაკეთის პოლიტიკოსი და მისი ოჯახი თვითმფრინავის ავარიაში მოკლეს ↑ ავარიის შედეგად დაზარალებულებს შორის არიან სლოვაკელი მოქალაქეები ↑ ეგვიპტის ქალთა და სლოვაკეთის პოლიტიკოსების შვიდი თვითმფრინავის ავარიაში 157 ადამიანი დაიღუპა ↑ ეთიოპიაში ავიაკატასტროფაში 157 ადამიანი იმყოფებოდა. ყველა მოკლეს ↑ თვითმფრინავის პილოტი თვითმფრინავში ჩამოვარდა 1 2 1 2 ↑ ↑ ↑ ↑ ↑ ↑ რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა ეთიოპიაში მომხდარი ავიაკატასტროფის მსხვერპლთა ოჯახებს სამძიმარი გამოუცხადა ↑ საფრანგეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო სამძიმარს უცხადებს ეგვიპტის თვითმფრინავის ავარიის შედეგად დაზარალებულთა 157 ოჯახს
Ինչպես հայտնում է РИА Новости-ն[7]՝ ավիավթարը տեղի է ունեցել Դեբրե Զեյթ քաղաքից ոչ շատ հեռու՝ Բոելի միջազգային օդանավակայանից 62 կմ հեռավորության վրա[8]: Ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել Եթովպիայի մայրաքաղաք Ադիս Աբեբայի օդանավակայանից թռիչքի մեկնարկից 6 րոպե անց[9][10][11]:
РИА Новости აქვს [1] , ავარიის მოხდა ნამსხვრევები არ არის ძალიან შორს საერთაშორისო აეროპორტში, 62 კმ Zeyt Boel ქალაქის [2] . ავიაკომპანია ეთიოპიიდან ადიშ აბაბას ფრენის დაწყებიდან ექვსი წუთის შემდეგ დაეჯახა [3] [4] [5] .
Ethiopian Airlines ավիաընկերությունը Reuters գործակալությանը հայտնել է, որ կործանված Boeing 777-800 MAX օդանավն ընկերությունը ձեռք էր բերել ընդամենը մի քանի ամիս առաջ[12]:
ეთიოპიის ავიახაზების ავიაკომპანია როიტერი იტყობინება, რომ ჩამოვარდა Boeing 777-800 MAX თვითმფრინავი კომპანია შეიძინა მხოლოდ რამდენიმე თვის წინ [1] .
Աղետի մասին ԲիԲիՍի-ին հայտնել է Ethiopian Airlines ավիաընկերության ներկայացուցիչը: Նա լրատվական կայքին հաղորդել է, որ օդանավում եղել են 33 տարբեր պետությունների ներկայացուցիչներ[13][14]: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ կործանված օդանավում գտնվել են ոչ թե 33, այլ 35 պետությունների քաղաքացիներ[15], այդ թվում՝ 3 քաղաքացի Ռուսաստանից (ովքեր Եթովպիայում էին գտնվում որպես զբոսաշրջիկներ[16])[17], 32 քաղաքացի Քենիայից, 18 քաղաքացի Կանադայից, 9 քաղաքացի Եթովպիայից, 8 քաղաքացի Իտալիայից (այդ թվում՝ սիցիլիացի նախարար[18]), 8 քաղաքացի Չինաստանից[19], 8 քաղաքացի ԱՄՆ-ից, 7 քաղաքացի Մեծ Բրիտանիայից, 7 քաղաքացի Ֆրանսիայից, 6 քաղաքացի Եգիպտոսից, 5 քաղաքացի Գերմանիայից, 5 քաղաքացի Նիդեռլանդներից, 4 քաղաքացի Հնդկաստանից, 4 քաղաքացի Սլովակիայից (այդ թվում՝ Սլովակիայի հայտնի քաղաքական գործիչը՝ իր ընտանիքի հետ միասին[20][21][22]), 3 քաղաքացի Ավստրիայից, 3 քաղաքացի Շվեդիայից, 2 քաղաքացի Մարոկկոյից, 2 քաղաքացի Իսպանիայից, 2 քաղաքացի Լեհաստանից, 2 քաղաքացի Իսրայելից:
ეთიოპიის ავიახაზების სპიკერმა BBC- ს განუცხადა კატასტროფის შესახებ. მან განუცხადა საინფორმაციო გამოშვებას, რომ თვითმფრინავზე სხვადასხვა ქვეყნის 33 წარმომადგენელი იყო [1] [2] . მოგვიანებით, ჩამოვარდა თვითმფრინავი არ იყო 33 მოქალაქე 35 ქვეყანაში [3] , მათ შორის 3 მოქალაქე რუსეთი (რომელიც იყო ეთიოპია, როგორც ტურისტებს [4] ) [5] , 32 მოქალაქე, კენია , 18 მოქალაქე, კანადა 9 ეთიოპია , საქართველოს 8 მოქალაქე იტალია (მათ შორის, სიცილიური მინისტრი [6] ), საქართველოს 8 მოქალაქე ჩინეთი [7] , 8 აშშ 7 მოქალაქე დიდი ბრიტანეთი , 7 მოქალაქე საფრანგეთში , 6 მოქალაქე ეგვიპტის , 5 მოქალაქე გერმანიაში , 5 მოქალაქე ნიდერლანდები , 4 მოქალაქე ინდოეთი , 4 მოქალაქეებს სლოვაკეთის (მათ შორის სლოვენიური აკიიი პოპულარული პოლიტიკოსი, ოჯახთან ერთად [8] [9] [10] ) 3 ავსტრია , 3 მოქალაქე შვედეთი , 2 მოქალაქე მაროკოს , 2 მოქალაქე ესპანეთი , 2 მოქალაქე პოლონეთი , 2 მოქალაქე ისრაელი .
თვითმფრინავი ადგილობრივი დროით დაახლოებით 10 უნდა იყოს. 30 ( გრინვიჩის თქმით , 07:30) დაეშვა კენიის დედაქალაქ ნაირობის აეროპორტში ჯომო კენიატა უძველესი მოხდა 8 ადგილობრივი დროით. 44 (05:44 UTC ) [1] :
Ethiopian Airlines ավիաընկերության ղեկավար Թևոլդե Հեբրեմարիամն ավելի ուշ հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ նշելով, որ Եթովպիայում կործանված օդանավի անձնակազմը թռիչքից 1-2 րոպե անց հաղորդել է ծագած խնդիրների մասին և թույլտվություն է խնդրել՝ օդանավակայան վերադառնալու համար:
ეთიოპიის ავიახაზების აღმასრულებელმა დირექტორმა ტევოლდ ჰებრიმიამ მოგვიანებით განაცხადა, რომ ავიაკომპანია ეთიოპიაში 1-2 წუთის შემდეგ გაფრინდა, რის შედეგადაც ფრენები პრობლემებს შეეხო და აეროპორტში დაბრუნების ნებართვა მოითხოვა.
«Ինչպես լսվում է ավիադիսպետչերների ձայնագրություններում՝ օդաչուն հայտնել է, որ իր մոտ խնդիրներ են առաջացել, և ցանկանում է վերադառնալ: Նրան տրվել է վերադարձի թույլտվություն», - հայտնել է Թևոլդե Հեբրեմարիամը՝ ավիավթարից հետո տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ[24]:
"როგორც თვითმფრინავის მსმენელები ისმენენ, პილოტმა განაცხადა, რომ მას ჰქონდა პრობლემები და დაბრუნდა. მას მიეცა ნებართვის დაბრუნება," - განაცხადა ტევოლდ ჰერობმიანემ პრესკონფერენციაზე ავარიის შემდეგ [1] .
Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիա, գեղարվեստական ֆիլմերի կինոստուդիա Երևանում։
ამო ბეკნაზარიანის სახელობის კინოსტუდია „არმენფილმი", მხატვრული კინოსტუდია ერევანში .
1923 թվականին Հայաստանի Ժողկոմխորհի որոշմամբ հանրապետության Լուսժողկոմատի գլխավոր քաղաքական լուսավորության համակարգում ստեղծվում է Հայաստանի Պետական կինոն (Պետկինո)[1]։ Հայկական կինոյի առաջամարտիկը եղավ 1924 թվականին նկարահանված Սովետական Հայաստան հայկական վավերագրական կինոնկարը, որտեղ ներկայացվում էր Հայաստանի մշակույթն ու տնտեսության բուռն զարգացումը։
1923 წელს, სომხეთის სახალხო საბჭოს [1], რესპუბლიკის სახალხო კომიტეტის მთავარ პოლიტიკური განათლების სისტემაში დაარსდა სომხეთის სახელმწიფო კინო. სომხური კინოს პიონერი იყო 1924 წელს გადაღებული სომხური დოკუმენტური ფილმი საბჭოთა სომხეთი, რომელიც წარმოადგენდა სომხეთის კულტურას და ეკონომიკის სწრაფ განვითარებას.
1925 թվականին կինոռեժիսոր Համո Բեկնազարյանը ստեղծում է առաջին հայկական գեղարվեստական ֆիլմը՝ «Նամուսը»[2], որը կոչած էր ստեղծելու կինոյի նոր ազգային դպրոց։ Հայկական կինոյի առավել նշանակալի երևույթը դարձավ 1931 թվականին նկարահանված «Մեքսիկական դիպլոմատներ» քաղաքական, երգիծական կինոկոմեդիան։ 1935 թվականին նկարահանվել է առաջին հնչյունային գեղարվեստական ֆիլմը՝ «Պեպո»-ն[3], որը մեծ ու նշանակալի հայտնություն էր մշակութային կյանքում։ 1930-ական թվականների վերջերին հայկական կինոն իր հաջող փորձաքննությունն էր անցնում պատմա-հեղափոխական կինեմատոգրաֆիայի ոլորտում։ Այսպես՝ «Կարո»[4], «Զանգեզուր»[5], «Սևանի ձկնորսները»[6], «Լեռնային մարշ» կինոֆիլմերը արտացոլում էին Հայաստանում խորհրդային իշխանության հաղթանակի համար մղված պայքարը և արժանացել են հանդիսատեսի համակրանքին։
1925 წელს კინორეჟისორმა ამო ბეკნაზარიანმა შექმნა პირველი სომხური მხატვრული ფილმი ნამუსი[1], რომელიც მოითხოვდა ახალი ეროვნული კინოსკოლის შექმნას. სომხურ კინოში ყველაზე მნიშვნელოვანი მოვლენა იყო 1931 წელს გადაღებული პოლიტიკური და სატირული კომედია „მექსიკელი დიპლომატები" . 1935 წელს გაკეთდა პირველი ხმოვანი ფილმი „პეპო“,[2] რომელიც დიდი და მნიშვნელოვანი აღმოჩენა იყო კულტურულ ცხოვრებაში. 1930-იანი წლების ბოლოს სომხურმა კინემატოგრაფმა წარმატებით გაიარა ექსპერტიზა ისტორიულ-რევოლუციური კინემატოგრაფიის სფეროში. ამგვარად, ფილმებში „კარო" [3], „ზანგეზური" [4], „სჯანის მეთევზეები" [5], „მთის მარში" ასახეს სომხეთში საბჭოთა ხელისუფლების გამარჯვებისთვის ბრძოლა და მოიპოვეს აუდიტორიის სიმპათიები.
Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին Հայաստանի շատ կինոգործիչներ մեկնելով ռազմաճակատ՝ հատուկ խմբերում ստեղծեցին մարտական կինոհրապարակախոսության նմուշներ։ Այդ տարիներին «Հայֆիլմ» կինոստուդիայում նկարահանվում է «Դավիթ Բեկ» պատմական ֆիլմը։ 1950-ական թվականների կեսերից հայկական կինոյի առջև նոր հրամայականներ են ծառանում լուծելու գաղափարական-գեղարվեստական խնդիրներ։ Ոգևորվելով ակտիվ հեղափոխական Կամոյի կերպարով՝ ռեժիսորներ Ստեփան Կևորկովը և Էրազմ Մելիք-Քարամյանը[7] որոշում են ստեղծել պատմա-հեղափոխական վիպական ֆիլմեր։ 1956 թվականին ստեղծվում է առաջին ֆիլմը՝ «Անձամբ ճանաչում եմ»[8], իսկ երկրորդը՝ «Արտակարգ հանձնարարություն»[9] ֆիլմը ստեղծվում է 1965 թվականին։
დიდი სამამულო ომის დროს ბევრი სომეხი კინორეჟისორი გაემგზავრა ფრონტზე და სპეციალურ ჯგუფებში ქმნიდა საბრძოლო ხელოვნების ნიმუშებს. იმ წლებში კინოსტუდია „არმენფილმში“ გადაიღეს ისტორიული ფილმი „დავით ბეკი“ . 1950-იანი წლების შუა პერიოდიდან სომხურ კინოს შეექმნა ახალი იმპერატივები იდეოლოგიური და მხატვრული პრობლემების გადასაჭრელად. აქტიური რევოლუციონერი კამოს იმიჯით შთაგონებულმა რეჟისორებმა სტეპან კორკოვმა და ერაზმუს მელიქ-კარამიანმა [1] გადაწყვიტეს შეექმნათ ისტორიულ-რევოლუციური ეპიკური ფილმები. პირველი ფილმი, „მე მას პირადად ვიცნობ“, გადაიღეს 1956 წელს [2], ხოლო მეორე, „საგანგებო დავალება“ [3] გადაიღეს 1965 წელს .
Բարձր գնահատելով ձեռք բերված հաջողությունները՝ 1973 թվականի օգոստոսի 15-ին Անտոն Քոչինյանը[15] Հ. Բեկ-Նազարյանի անվան Երևանի գեղարվեստական ֆիլմերի կինոստուդիան ներկայացնում է Աշխատանքային կարմիր դրոշի շքանշանով պարգևատրման[16]։
მაღალ შეფასებას აძლევდა მიღწეულ მიღწევებს, 1973 წლის 15 აგვისტოს ანტონ კოჩინიანი [1] ბეკ-ნაზარიანს ერევნის მხატვრული ფილმების სტუდიამ გადასცა ჯილდო - შრომის წითელი დროშის ორდენი. [2]
1923 - Հայաստանի ժողովրդական կրթության կոմիսարիատի Գլխքաղկրթության ցանցում ստեղծվեց «Պետական ​​ֆիլմ» կազմակերպությունը, իսկ նույն տարում՝ «Պետֆոտոկինո» ընկերությունը։ 1923 - վերանվանեց «Պետֆոտոկինո» կինոգործարան ԲԸ։ 1926 - Համո Բեկնազարյանը նկարահանեց առաջին հայկական գեղարվեստական ֆիլմը՝ «Նամուս»ը։ 1928 - վերանվանեց «Հայկինո» Ստուդիա ԲԸ։ 1935 - Համո Բեկնազարյանը նկարահանեց առաջին հայկական հնչյունային ֆիլմը՝ «Պեպո»ն։ 1938 - վերանվանվել է «Երևանի ֆիլմերի ստուդիա»։ 1938 - Լև Ատամանովը նկարահանեց առաջին հայկական մուլտիպլիկացիոն ֆիլմը՝ «Շունն ու կատուն»։ 1957 - վերանվանվեց «Հայֆիլմ»։ 1959 - կինոխրոնիկայի և հեռուստաֆիլմերի բաժինն առանձնացավ որպես առանձին «Երևանի վավերագրական ֆիլմերի ստուդիա»։ 1966 - դարձավ Համո Բեկնազարյանի անվան։ 2005 - կինոընկերությունը գնեց «Արմենիա Սթուդիոս» ՍՊԸ (որը «CS Media» հոլդինգի մասն է կազմում)։ 2006 - ՀՀ կառավարության որոշմամբ ստեղծվեց «Հայաստանի ազգային կինոկենտրոն» ՊՈԱԿ-ը, որը հանդիսանում է 1923 թվականին հիմնադրված Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիայի իրավահաջորդ պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունը և գործում է ՀՀ մշակույթի նախարարության համակարգում։
1923 - სომხეთის სახალხო განათლების კომისარიატის ზოგადსაგანმანათლებლო ქსელში დაარსდა ორგანიზაცია „სახელმწიფო კინო“ და იმავე წელს დაარსდა კომპანია „პეტფოტოკინო“. 1923 - ეწოდა „პეტფოტოკინოს" კინოს ქარხანა სს. 1926 - ამო ბეკნაზარიანმა გადაიღო პირველი სომხური მხატვრული ფილმი „ნამუსი" .
Պատվի համար, Ալեքսանդր Շիրվանզադեի համանուն պիեսի հիման վրա 1956 թվականին նկարահանված սև-սպիտակ ֆիլմ։
ღირსებისთვის 1956 წლის შავ-თეთრი ფილმი ალექსანდრე შირვანზადეს ამავე სახელწოდების პიესის მიხედვით.