Rezervat biosfere leptira Monarha (šp.
Резерват биосфере лептира Монарха (шп.


Reserva de la Biosfera de la Mariposa Monarca) je rezervat biosfere na planinama trans-meksičkog vulkanskog prstena, u meksičkim saveznim državama Michoacán i Mexico, oko 100 km sjeverozapadno od grada Meksika.
Reserva de la Biosfera de la Mariposa Monarca) је резерват биосфере на планинама транс-мексичког вулканског прстена, у мексичким савезним државама Мичоакан и Мексико, око 100 км северозападно од Мексико Ситија.

Leptiri Monarsi u letu
Лептири монарси у лету

Ulaz u Rezervat biosfere leptira Monarha
Улаз у Резерват биосфере лептира монарха

U ovoj ekoregiji šuma bora i hrasta zime provode leptiri Monarsi (Danaus plexippus, iz porodice šarenaca), po kojima je rezervat i dobio ime, njih oko 60 milijuna do bilijuna (što je oko 70% njihova ukupnog broja); nakon što u 4 mjeseca od Stjenjaka u istočnoj Kanadi prema jugu prelete oko 4.000 km[1]).
О резервату У овој екорегији шума бора и храста презимљавају лептири Монарси (Danaus plexippus), врста из породице шаренаца (Nymphalidae), по којима је резерват и добио име.

Kako pronađu svoj put do zimilišta i natrag u svom epskom osmomjesečnom putovanju, pri kojemu se smijene četiri gereracije leptira, njihova krila stvore zvuk koji podsjeća na padanje kiše, a mnoge grane u rezervatu se oboje u narančasto i doslovno saviju pod težinom velikih skupina leptira, još uvijek ostaje tajnom.
Милиони ових лептира, око 70% укупне популације, прелети за 4 месеца око 4.000 км - од Стеновитих планина у источној Канади до Мексика.[1] Њихова крила производе звук сличан падању кише, а гране дрвећа у резервату дословно се обојеу наранџасту боју и савију под тежином оволиког броја лептира. Како пронађу пут до зимовника и назад, при чему за осам месеци пређу око 8.000 км и промене се 4 генерације, још увек остаје тајна.

Zbog toga je Rezervat biosfere leptira Monarha upisan na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Amerikama 2008. godine[2].
Због тога је Резерват биосфере лептира Монарха 2008. године уврштен на листу УНЕСКО-ве Светске баштине у Америци.[2]

Iako se rezervat pruža na 5.625,9 km², Monarsi od listopada do ožujka borave samo na njegovih 8 mikro lokaliteta (od 14 u Meksiku), te rezervat ne služi samo za njihovu zaštitu nego zaštiti cijelog ekosustava kojemu oni pripadaju[3].
Иако се резерват простире на 5.625,9 км², лептири Монарси од октобра до марта бораве само на 8 микролокалитета (у целом Мексику има их 14), па тако резерват не пружа заштиту само популацији лептира, већ штити цео екосистем коме они припадају.[3].

Održavanje njegovih šuma i mikroklime je ključ za održavanje rezervata, te se svaka prijetnja šumi smatra presudnom.
Очување шума и микроклиме резервата је кључ његовог опстанка, па се свака претња шуми сматра пресудном.

Ilegalna sječa je poznata prijetnja s potencijalnim izravnim utjecajima na izuzetnu jedinstvenost rezervata. Također je zabilježeno je povećanje javne uporabe izgradnjom infrastrukture za posjetitelje, koji također utječu na ekosustav i kvalitetu iskustva; u kojoj mjeri ostaje tek da bude utvrđeno[4].
Илегална сеча је стална претња са потенцијалним директним утицајем на јединственост овог резервата. Такође је забележена и повећана изградња инфраструктуре за потребе све бројнијих туриста. У којој ће мери ови фактори утицати на осетљиви екосистем резервата тек треба утврдити[4].

Galerija fotografija Izvanredna fotografija na nationalgeographic.com
Изузетна фотографија на сајту Националне географије - приступљено 23. 01. 2016.

Sjedište RÖFIX AG u Röthis-u, Austrija
Sedište RÖFIX AG u Röthis-u, Austrija

RÖFIX AG je austrijski proizvođač građevinskih materijala, od mortova preko žbuka, estriha pa sve do cijelih sistemskih rješenja.
RÖFIX AG je austrijski proizvođač građevinskih materijala, od maltera, fasada preko, estriha pa sve do celih sistemskih rešenja.

Hrvatska podružnica otvorila je svoja vrata 1997. godine u Pojatnom, danas su pogoni prisutni i u Siveriću i Zaprešiću.
Filijala u Srbiji otvorila je svoja vrata 2002. godine u Popovcu kraj Paraćina.

Povijest
Istorija

Tvrtku je osnovao Josef Wehinger sa svojim bratom 1888. god.
Firmu je osnovao Josef Wehinger sa svojim bratom 1888. god.

1924. godine tvrtku preuzima sin Herman Wehinger.
1924. godine firmu preuzima sin Herman Wehinger.

Tvrtka je u to vrijeme bila spalionica vapna te je navedene godine Herman Wehinger prvi proizveo uvrečano vapno.
Firma je u to vreme bila spalionica kreča te je navedene godine Herman Wehinger prvi proizveo uvrečani kreč.

1936. god. obnavlja se upravna zgrada tvrtke i kupuje se prvi kamion.
1936. god. obnavlja se upravna zgrada firme i kupuje se prvi kamion.

12 godina kasnije Josef, Ludwig i Herman postaju punopravni partneri u poduzeću.
12 godina kasnije Josef, Ludwig i Herman postaju punopravni partneri.

Tijekom godina poslovanje se kontinuirano širilo i moderniziralo.
Tokom godina poslovanje se kontinuisano širilo i modernizovalo.

1982 god. izgrađena je prva tvornica u talijanskom Parchinsu.
1982 god. izgrađena je prva fabrika u italijanskom Parchinsu.

Danas RÖFIX svoje tvornice ima diljem Europe od Austrije preko Švicarske, Italije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore pa sve do Kosova, Albanije i Bugarske.
Danas RÖFIX svoje fabrike ima po celoj Evropi od Austrije preko Švajcarske, Italije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine Srbije, Crne Gore pa sve do Kosova, Albanije i Bugarske.

www.roefix.hr
www.roefix.rs

Röfix
RÖFIX d.o.o.

John Saxon, rođen kao Carmine Orrico (New York, 5. kolovoza 1935.) je američki filmski i televizijski glumac, poznat po nastupima u nizu filmova, uglavnom akcijskog, kriminalističkog i horor žanra.[1] Vjerojatno najpoznatija uloga mu je Roper, cinični majstor borilačkih vještina u znamenitom filmu U zmajevom gnijezdu gdje je bio partner Bruceu Leeju.[2]
Џон Саксон, рођен је као Кармин Oriko (Њујорк, 5. августа 1935. године.) је амерички филмски и телевизијски глумац, познат по наступима у низу филмова, углавном, ,акционог, kriminalističkog и хорор жанра.[1] Вероватно најпознатија улога му Ропер, циничaн мајстор борилачких вештина у чувеном филму У zmajevom гнезду , где је био партнер Живота Leeju.[2]

San Vitale ili Bazilika svetog Vitalea u Ravenni je bizantska crkva posvećena svetom Vitaleu (rimski rob i kršćanski mučenik čiji je kult ojačao krajem 4. stoljeća) koju je dao izgraditi car Justinijan od 540.-547.; najznačajniji spomenik bizantske arhitekture u zapadnoj Europi i jedan od najznačajnijih spomenika bizantske umjetnosti uopće.
Сан Витал, или Базилика светог Виталија у Равени је византијска црква , посвећена светом Виталију (римски роб, и хришћански мученик , чији је култ ојачао крајем 4. века), коју је саградио цар Јустинијан од 540.-547.; најзначајнији споменик византијске архитектуре у западној Европи и један од најзначајнијих споменика византијске уметности уопште.

Zbog toga je, zajedno sa sedam drugih spomenika, upisana na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Europi 1996. godine pod imenom: "Ranokršćanski spomenici i mozaici u Ravenni".
Због тога је она, заједно са седам других споменика, уписанљ у списак светске баштине УНЕСКО-в списак места светске баштине у Европи 1996. године. године под називом: "Рани хришћански споменици и мозаици у Равени".

Mozaici u apsidi
Мозаик у апсиди

Smještena na Jadranskoj obali, Ravenna je bila značajna luka koja je kontrolirala trgovinu između Istoka i Zapada.
Смештена на Јадранској обали, Равена је била важна лука која је контролисала трговину између Истока и Запада.

Još od 402. bila je prijestolnicom Zapadnog rimskog carstva (Mauzolej Gale Placidije, 5. st.), te dugo i Ostrogotskog kraljevstva u Italiji (Teodorikov mauzolej, Arijanska krstionica i Nova bazilika svetog Apolinarea).
Још од 402. био је престоница Западног римског царства (Маузолеј Гале Placidije, 5. ст.), и дуго и Ostrogotskog краљевства у Италији (Teodorikov маузолеј, Arijanska крстионица и Нова базилика светог Apolinarea).

Za vrijeme cara Justinijana ponovno je osvojena i postala dijelom bizantskog carstva.
У време цара Јустинијана је поново освојена и постала је део византијског царства.

Od 535. godine tu je sjedište bizantske vlasti u Italiji, ali i glavno mjesto umjetničkog pokroviteljstva.
Из 535. године ту је седиште византијске власти у Италији, али и главно место уметничког покровитељства.

Justinijan je težio obnovi kršćanskog jedinstva što se može vidjeti u opsežnoj gradnji (Bazilika Svetog Apolinarija u Classi i Crkva svetog Vitalea).
Јустинијан је настојао да обнови хришћанско јединство, што се може видети у обимној изградњи (Базилика Светог Apolinarija у Classi и Црква светог Виталија).

Izgradnju Bazilike svetog Vitalea je pokrenuo biskup Ravenne Eklezije (Ecclesius), nakon putovanja u Bizant s papom Ivanom 525. godine.
Изградњу Базилике светог Виталија почео епископ Равене Eklezije (Ecclesius), после путовања у Византија са папом Јон 525. године.

Sljedeće godine, Amalasuntha je naslijedio oca Teodorika kao vladara Gota i Ravenne.
Следеће године, Amalasuntha у наследство оца Teodorika као владар Гота и Равене.

Iako su obadvojica bili arijanci, Amalasunth je bio tolerantniji prema katolicima.
Иако obadvojica су arijanci, Amalasunth био толерантнији католикам.

The Last In Line je drugi studijski album američke heavy metal skupine Dio, objavljen 2. srpnja 1984. godine.
The Last In Line је други студијски албум америчкe хеви-метал групе Дio, објављен 2. јула 1984. године. године.

Pepeo je risidualni prah koja ostane nakon izgaranja neke tvari.
{{без-извора}} Пепео је резидуалан прах, који остаје после сагоревања неких супстанци.

Pojedina pepeli su korisni kao recimo pepeo koji nastaje izgaranjem drveta, koji se koristi u poljoprivredi i u proizvodnji sapuna.
Поједини пепели су корисни, као што су, рецимо, пепео, који настаје горењем дрвета, који се користи у пољопривреди и у производњи сапуна. {{клица-хемија}}

Generacija 5 je prvi studijski album srpskog hard rock sastava Generacija 5.
Генерација 5 - ово је први студијски албум српског рок бенда Генерација 5.

Izdan je 1980. godine.
Објављен је у 1980. години.

Bojan Tomović Bojan Tomović Ime u rodnom listu Bojan Tomović Rođen/a 25. studenog 1982. Žanr/ovi turbo folk Zanimanje glazbenik Djelatno razdoblje 2005. - danas Producentska kuća Gold Music Portal o glazbi Portal o životopisima
Main Page

Pariška kanalizacija
Паришка канализација

Kanalizacija je sustav odvodnje otpadnih voda, oborinskih voda ili potencijalno štetnih tekućina kroz podzemne kanale.
Канализација је систем одвођења отпадних вода, кишнице или потенцијално штетних течности кроз подземне канале.

Kanalizacijske mreže spriječavaju širenje zaraznih bolesti.
Канализационе мреже спречавају ширење заразних болести.

Ovo je osnova ili početak budućeg članka.
Овај чланак је у зачетку.

Pomozite Wikipediji i dopunite ga.
Можете помоћи Википедији, тако што ћете га проширити.

Incertae sedis je lat. izraz koji se koristi kad se u biologiji još ne može (ili se još nije postiglo suglasje stručne javnosti o konkretnom pitanju) sa sigurnošću odrediti taksonomsko mjesto jednog taksona (na primjer vrste) unutar sistematike.
Incertae sedis је лат. израз који се користи када се у биологији још не може (или се још није постигла сагласност стручне јавности о одређеном питању) са сигурношћу одредити таксономско место једног таксона (на пример, врсте) унутар систематике.

Bamija ili okra (Abelmoschus esculentus), biljka cvjetnica iz porodice Malvaceae, red Malvales, iz tropskih i suptropskih krajeva.
Bamija ili okra (Abelmoschus esculentus), biljka skrivenosemenica iz porodice Malvaceae, red Malvales, iz tropskih i suptropskih krajeva.