Khariton Chavichvily modifier - modifier le code
ხარიტონ შავიშვილი დაბადების თარიღი 1886 ქვედა ბახვი, რუსეთის იმპერია გარდაცვალების თარიღი 1975 ჟენევა, შვეიცარია ეროვნება ქართველი საქმიანობა დიპლომატი შვილ(ებ)ი ლევან შავიშვილი მშობლები მამა: როსტომ შავიშვილი დედა: სევა დოლიძე
Une plaque commémorative a été placée le 10 juin 2013 sur la maison du boulevard Georges-Favon à Genève, où Khariton Chavichvily a vécu les dernières années de sa vie. Ceci à l'initiative de l'ambassade de Géorgie, avec le soutien du gouvernement de la Confédération suisse.
2013 წლის 10 ივნისს ჟენევაში, ჟორჟ–ფავონის ბულვარზე მდებარე სახლზე, სადაც ხარიტონ შავიშვილი სიცოცხლის ბოლო წლებში ცხოვრობდა, საქართველოს საელჩოს ინიციატივითა და შვეიცარიის კონფედერაციის მთავრობისა და ჟენევის მუნიციპალიტეტის ხელშეწყობით გაკეთდა მემორიალური დაფა, რომელსაც ქართულ და ფრანგულ ენებზე ამშვენებს წარწერა: „აქ ცხოვრობდა ხარიტონ შავიშვილი, რევოლუციონერი, მწერალი და ერთა ლიგასთან საქართველოს დემოკრტიული რესპუბლიკის წარმომადგენელი (ფრანგულ ენაზე), იცოცხლა სამშობლოსთვის (ქართულ ენაზე).“
Plaque commémorative à Genève. Les archives de Khariton Shavishvili sont conservées à la bibliothèque de l'Office des Nations Unies à Genève. Une copie électronique de celui-ci a été apportée en Géorgie par le personnel des Archives nationales en 2015 et les documents ont été ajoutés aux fonds des Archives historiques centrales et sont à la disposition des chercheurs géorgiens.
ხარიტონ შავიშვილის არქივი დაცულია გაეროს ჟენევის განყოფილების ბიბლიოთეკაში. მისი ელექტრონული ასლი 2015 წელს ეროვნული არქივის თანამშრომლებმა საქართველოში ჩამოიტანეს და დოკუმენტები საისტორიო ცენტრალური არქივის ფონდებს შეემატა და ხელმისაწვდომია ქართველი მკვლევარებისათვის.
Khariton Chavichvily (né en 1886 dans la municipalitéd d'Ozourguéti (municipalité), et décédé le 27 janvier 1975 à Genève ) est un diplomate géorgien, employé de la mission diplomatique de la République démocratique de Géorgie en Suisse et de la Société des Nations.
ხარიტონ შავიშვილი (დ. 1886, ქვედა ბახვი, ოზურგეთის მაზრა — გ. 27 იანვარი, 1975, ჟენევა) — ქართველი დიპლომატი, საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის დიპლომატიური მისიის თანამშრომელი შვეიცარიასა და ერთა ლიგაში.
Les parents de Khariton Chavichvily ont eu sept enfants, six fils et une fille. Son frère aîné, Vano, a joué un rôle important dans sa vie : c'est lui qui l'emmène à Batoumi en 1881 et l'engage dans des activités révolutionnaires. Chavichvily rencontre des sociaux-démocrates : Isidore Ramishvili, Noe Khomeriki, Benia Chkhikvishvili, Noé Ramishvili, ainsi que Noah Jordan et Staline.
ხარიტონ შავიშვილი დაიბადა სედა დოლიძისა და როსტომ შავიშვილის ოჯახში. მის მშობლებს შვიდი შვილი ჰყავდათ, ექვსი ვაჟი და ერთი ქალიშვილი. ხარიტონის ცხოვრებაში მნიშვნელოვანი როლი შეასრულა უფროსმა ძმამ, ვანომ. სწორედ მან წაიყვანა ბათუმში, 1881 წელს და რევოლუციურ საქმიანობაში ჩააბა. აქ დაუახლოვდა ხარიტონი სოციალ–დემოკრატებს – ისიდორე რამიშვილს, ნოე ხომერიკს, ბენია ჩხიკვიშვილს, ნოე რამიშვილს. აქვე გაიცნო ნოე ჟორდანია და იოსებ სტალინი. რევოლუციური მოღვაწეობა ჭიათურაში გააგრძელა, საიდანაც ქუთაისში გადავიდა.
Il poursuit son activité révolutionnaire à Tchiatura puis à Kutaisi . Chavichvily est arrêté en 1906 et déporté en Sibérie. En prison, il rencontre des révolutionnaires célèbres, dont Trotsky.
1906 წელს დააპატიმრეს, ჯერ მეტეხის ციხეში ჰყავდათ, შემდეგ ციმბირში გადაასახლეს. სხვადასხვა საპყრობილეში გაიცნო ცნობილი რევოლუციონერები, მათ შორის ლევ ტროცკი.
Il parvient à fuir la Sibérie au printemps 1908, il traverse la Russie, la Pologne, et parvient finalement en Suisse, où il rejoint son frère Vano. Il n'a que 21 ans quand il rencontre Lénine à Genève. Chavichvily décrit ses souvenirs de cette période dans Révolutionnaires russes à Genève en 1908 (publié en français à Genève en 1974).
1908 წლის გაზაფხულზე მოახერხა ციმბირიდან გაქცევა, გადალახა რუსეთი, პოლონეთი და საბოლოოდ შვეიცარიაში აღმოჩნდა, სადაც უფროსი ძმა, ვანო ეგულებოდა. ჟენევაში ძალიან ახალგაზრდა, 21 წლისა ჩავიდა. იქ გაიცნო ლენინი. ახლო ურთიერთობა ჰქონდა მენშევიკთა ბელადებთან – პლეხანოვსა და მარტოვთან. ეს ყველაფერი ხარიტონ შავიშვილს დაწვრილებით აქვს აღწერილი 1974 წელს ჟენევაში, ფრანგულ ენაზე გამოცემულ წიგნში – „რუსი რევოლუციონერები ჟენევაში 1908 წელს“.
Chavichvily est invité en octobre 1918 à travailler dans la mission diplomatique géorgienne à Berne. Il est conseiller principal à l'ambassade.
1918 წლის ოქტომბერში საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის უფლებამოსილმა პირმა მიხეილ სუმბათაშვილმა შავიშვილი მიიწვია ბერნში საქართველოს დიპლომატიური წარმომადგნელობაში სამუშაოდ. მან ბერნში მუშაობა დაიწყო საელჩოს მთავარ მრჩევლად. ბერნის წარმომადგენლობა ექვემდებარებოდა მთავრობის თავმდომარე ნოე ჟორდანიას, საგარეო საქმეთა მინისტრ ევგენი გეგეჭკორს, ასევე კარლო ჩხეიძეს – საქართველოს დელეგაციის თავმჯდომარეს პარიზში.
En novembre 1918, il est nommé représentant de la Géorgie à la Société des Nations.
1918 წლის ნოემბერში ხარიტონ შავიშვილი ერთა ლიგაში საქართველოს წარმომადგენლად დაინიშნა.
Il quitte Berne pour Genève et fonde le Bureau de presse géorgien qui diffusera les documents soutenant l'indépendance de la Géorgie.
1920 წლის ნოემბერს შავიშვილი ბერნიდან ჟენევაში გადავიდა, სადაც საქართველოს პრესის ბიურო დააარსა. იქედან ავრცელებდა საქართველოს დამოუკიდებლობის დაცვისა და მისი საერთაშორისო აღიარებისთვის საჭირო მასალებს.