2019 թվականի հոկտեմբերի 2-ին այն վերափոխվեց Ֆարսի նահանգի անկախ քաղաքի:
این کنسولگری روز جمعه ۲۱ اکتبر ۲۰۲۲ (۲۹ مهر ۱۴۰۱) با حضور حسین امیرعبدالهیان و آرارات میرزویان وزرای خارجه ایران و ارمنستان به صورت رسمی افتتاح شد.
Այս հյուպատոսությունը պաշտոնապես բացվել է ուրբաթ, 21 հոկտեմբերի 2022-ին, Իրանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարներ Հոսեյն Ամիր Աբդուլհյանի և Արարատ Միրզոյանի ներկայությամբ։
مرتضی عابدین ورامین به عنوان نخستین سرکنسول ایران در کاپان ابتدای مهرماه ۱۴۰۱ در حضور عباس بدخشان ظهوری سفیر ایران در ارمنستان، حکم انتصاب خود را به آرارات میرزویان وزیر امور خارجه جمهوری ارمنستان تقدیم کرد.
Որպես Իրանի առաջին գլխավոր հյուպատոս 2022 թվականի սեպտեմբերին՝ Մորթեզա Աբեդին Վարամինը Հայաստանում Իրանի դեսպան Աբբաս Բադախշան Զահուրիի ներկայությամբ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզովյանին է ներկայացրել իր նշանակման հրամանը։
Բագրատաշեն-Սադախլո կամուրջը Կորդինատները՝ 41°13'45" Հյուսիս 44°50'03" Արևելք Պաշտոնական անվանումը` Բագրատաշեն-Սադախլո կամուրջ Մականունը` Բարեկամության կամուրջ Գտնվելու վայրը՝ Բագրատաշեն/Սադախլո Հայաստան/Վրաստան Ծրագրի սկիզբ՝ 2021 թվականի հունիս Ծրագրի ավարտ՝ 2022 թվականի օգոստոս
پل باگراتاشن – ساداخلو (به ارمنی Բագրատաշեն-Սադախլո կամուրջ / به گرجی ბაგრატაშენ-სადახლოს ხიდი) بر روی رودخانه دبد بین کشورهای ارمنستان و گرجستان به منظور تکمیل پروژه نوسازی کریدور شمالی برای افزایش ظرفیت جابجایی است. این پروژه شاخصهای مختلفی از جمله مسائل اقتصادی، عملیاتی، معماری، محیطی و زیبایی شناختی را در نظر گرفتهاست.
Բագրատաշեն-Սադախլո կամուրջը (վրացերեն՝ ბაგრატაშენი-სადახლოს ხიდი) բաղկացած է երկու կամուրջներից, որոնք գտնվում են Դեբեդ գետի վրա, որը հատում է Հայաստանի և Վրաստանի սահմանները Հյուսիսային Միջանցքի Արդիականացման ծրագրի շրջանակներում: Այս երկու կամուրջները փոխարինում են անցակետի հին կամրջին՝ տրանսպորտային փոխադրումների ծավալները մեծացնելու նպատակով։
این پل علاوه بر تسهیل ترانزیت و رفت و آمد بین دو کشور ارمنستان و گرجستان، نماد یک همکاری مشترک بین دو کشور نیز هست و به این پل لقب پل دوستی دادهاند. در مراسم افتتاحیه این پل، نخست وزیران دو کشور در سخنرانی خود تأکید کردند که با توجه به روابط چندین ساله دو کشور احداث این پل میتواند برای توسعه و تعمیق روابط بسیار تأثیر گذار باشد.[1]
Բացի Հայաստանի և Վրաստանի երկու երկրների միջև տարանցման և ճանապարհորդության դյուրացումից, այս կամուրջը նաև երկու երկրների համատեղ համագործակցության խորհրդանիշն է, և այս կամուրջը ստացել է "Բարեկամության կամուրջ" անվանումը։ Այս կամրջի բացման արարողության ժամանակ երկու երկրների վարչապետներն ընդգծել են երկու երկրների միջև երկարաժամկետ հարաբերությունները, որոնց հիման վրա այս կամուրջը կարող է կարևոր դեր խաղալ հարաբերությունների զարգացման և խորացման համար։[1]
Շինարարության գործընթացը և կատարողը
Ծրագրի գործատուներն էին Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը (The Ministry of Territorial Administration and Infrastructure of Armenia) և Վրաստանի Տարածաշրջանային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը (The Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia )՝ մոտ 9 մլն եվրո նախահաշվային բյուջեով։[1]
در تاریخ ۲۳ نوامبر سال ۲۰۱۲ توافقنامه ای میان دولت ارمنستان و بانک (EBRD (European Bank for Reconstruction and Development امضا شد و این بانک مبلغ ۱۰٫۳ میلیون یورو جهت پروژه نوسازی کوریدور شمالی، به ارمنستان وام پرداخت کرد.[3] همچنین مبلغ ۶ میلیون یورو به کشور گرجستان وام داد.[4] طبق اعلام بانک وام دهنده، پیش از شروع و انجام پروژه، مطالعات اولیه و بررسیهای کارشناسی در محل سایت انجام گرفت و با مردم محلی تبادل نظر شد و به کسانی که ممکن بود از اجرای این پروژه دچار خسارت مالی گردند غرامت پرداخت شد.[5]
2012թ. նոյեմբերի 23-ին ՀՀ կառավարության և ՎԶԵԲ-ի (Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկ) (EBRD) միջև ստորագրվել է համաձայնագիր, որի արդյունքում տրամադրվել է 10,3 մլն եվրո վարկ Հայաստանի կառավարությանը, ինչպես նաև 6 մլն եվրո վարկ՝ Վրաստանի կառավարությանը՝ Հյուսիսային միջանցքի վերանորոգման ծրագրի համար, որի մաս են կազմում Բագրատաշենի կամուրջները։[1] ՎԶԵԲ-ի (EBRD) հայտարարության հիման վրա իրականացվել են մի շարք նախնական ուսումնասիրություններ, որոնք հանգեցրել են սույն ծրագրի շինարարության և գործարկման արդյունքում տուժածներին փոխհատուցելուն։[2]
Այս ծրագրի մրցույթը հայտարարվել է 2016 թվականի հուլիսի 27-ին, իսկ մրցույթի ավարտի ամսաթիվը որոշվել է սեպտեմբերի 20-ը:
2016 թվականին մրցույթում շահել է իրանական ընկերությունը (Tunnel Sadd Ariana Co.), որի արդյունքում կողմերի միջև կնքվել է այդ կամուրջների նախագծման և կառուցման պայմանագիրը Հայաստանի տրանսպորտի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության նստավայրում։[1]
Այս կամրջի գործադիր շահագործումը սկսվել է 2021 թվականի մայիսի կեսերին և ավարտվել 2022 թվականի հունիսի վերջին, իսկ պաշտոնապես բացվել է 2022 թվականի օգոստոսի կեսերին՝ Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետների ներկայությամբ։
Այս կամուրջները պաշտոնապես բացվել են 2022 թվականի օգոստոսի 19-ին՝ Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետների ներկայությամբ։
ارمنستان و گرجستان دو کشور هممرز با روابطی راهبردی هستند. با توجه به روابط چندین ساله و مطلوب این دو کشور، دولت ارمنستان و گرجستان به جهت افزایش تبادلات تجاری، بهبود رفت و آمد و ترانزیت تصمیم به افزایش مسیرهای مرزی خود گرفتند و طرحی مبنی بر ساخت پل دوستی دو کشور ارمنستان و گرجستان را ارائه دادند که توانست بانک اتحادیه اروپا را به پرداخت وامی جهت تأمین بخشی از منابع مالی این طرح مجاب کند.
Բագրատաշենի սահմանային հսկողության անցակետը հիմնական ենթակառուցվածքային առաջնահերթություններից է, որը սահմանված է Հայաստանի Սահմանների համալիր կառավարման ծրագրով: Սահմանային անցման արդյունավետ միջոցները առաջնահերթություն են նաև Վրաստանի կառավարության համար։ Նախկինում տրանսպորտային հասանելիության ենթակառուցվածքների վատ որակը, ինչպես նաև սահմանին գտնվող հին օբյեկտները զգալի խոչընդոտներ էին առաջացնում տարածաշրջանային երթևեկության հոսքերի առումով:
باگراتاشن یک شهر مرزی واقع در جمهوری ارمنستان و یک شهر مرزی با گرجستان است که جهت ساخت و احداث پل دوستی بین دو کشور ارمنستان و گرجستان در نظر گرفته شدهاست.
Սահմանային հսկողության անցակետում մուտքի ենթակառուցվածքների արդիականացումը նպատակ էր հետապնդում ստեղծել ավելի արդյունավետ տնտեսական տրանսպորտային միջանցք, որը կհեշտացնի տարածաշրջանային առևտուրը և ուղևորահոսքերը՝ ամրապնդելով միջազգային համագործակցությունը Հարավային Կովկասի երկրների միջև:
ՎԶԵԲ-ն (EBRD) աջակցել է այս ծրագրի, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության (Republic of Armenia) և Վրաստանի Հանրապետության (Republic of Georgia) սահմանի երկայնքով երեք այլ սահմանային հսկողության կետերի ֆինանսավորմանը: Կամրջի գտնվելու վայրը Բագրատաշենը գյուղ է Տավուշի մարզում՝ Վրաստանի սահմանին կից վրացական Սադախլո գյուղի մոտ, որը ընտրվել է Հակաստանի և Վրաստանի միջև "Բարեկամության կամուրջի" կառուցման համար։ Կամուրջները գտնվում են Դեբեդ գետի (Debed River) վրա , որը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության (Republic of Armenia) և Վրաստանի Հանրապետության (Republic of Georgia) սահմանը։