The statue of Leonid Yengibaryan in Tsakhkadzor
Լեոնիդ Ենգիբարյանի արձանը Ծաղկաձորում
In 2008 the theatre organized International Pantomime Festival in Tsakhkadzor, which is taking place every two years, and in 2010 Internatonal Pantomime Festival of Thsakhkadzor was named after the great mime Leonid Yengibarov. In 2012 in the scope of International Pantomime Festival the bronze statue of famous artist L. Yengibarov was opened in the central square of Tsakhkadzor. In 2014 was held 4th International Mime Festival and in the program were included illusionists, living statues and sand painting.
Երկու տարին մեկ Ծաղկաձորում կազմակերպվում է Մնջախաղի միջազգային փառատոն՝ ՀՀ Մշակույթի նախարարության, Երևանի մնջախաղի պետական թատրոնի, Ազգային թատերական ստեղծագործական միավորման և Ծաղկաձորի քաղաքապետարանի կողմից։ 2010 թվականին Մնջախաղի թատրոնների միջազգային փառատոնը Ծաղկաձորում կոչվեց հայտնի ծաղրածու-մնջախաղաց Լեոնիդ Ենգիբարյանի անունով։ Իսկ արդեն 2012 թվականին, երբ Ծաղկաձորում անցկացվեց հերթական Մնջախաղի միջազգային փառատոնը, կենտրոնական հրապարակում տեղադրվեց աշխարհահռչակ Լեոնիդ Ենգիբարյանի բրոնզե արձանը։ 2008, 2010 և 2012 թվականներին անցկացված փառատոնների շրջանակներում մասնակցել են թատերախմբեր և անհատ կատարողներ Իսպանիայից, Իտալիայից, Հունաստանից, Ռուսաստանից, Լատվիայից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Չեխիայից, Լեհաստանից, Դանիայից, Ճապոնիայից, Ղազախստանից, ինչպես նաև հայկական թատերական, կրկեսային խմբեր, նվագախմբեր, հրե շոուներ, երիտասարդական խմբեր։ Հաջորդ փառատոնը կայանալու է 2014 թվականին՝ օգոստոսի 10-15-ը։
"Gevorg Marzpetuni" is a historical novel, written by outstanding armenian writer Muratsan(Grigor Ter-Hovhannisyan). It is one of the most notable pieces of armenian literature.The novel was written and first published in 1896 in Tbilisi in "Ardzaganq" magazine. As a whole book it was published in 1912.
«Գևորգ Մարզպետունի», հայ անվանի գրող Մուրացանի (Գրիգոր Տեր-Հովհաննիսյան) պատմավեպ: Հայ գրականության նշանավոր ստեղծագործություններից է[1]: Պատմավեպը գրվել և առաջին անգամ հրատարակվել է 1896 թվականին, Թիֆլիսի «Արձագանք» ամսագրում[2]: Առանձին գրքով այն լույս է տեսել 1912 թվականին:
The author illustrated Armenia`s history in the 10th century: king Ashot the 2nd Erkat, lord Gevorg Marzpetuni, armenian-arabic war, the inner life of the country, the strategies of different lords and ministers, etc. The novel is based on true events.
Հեղինակը վեպում պատկերում է Հայաստանը 10-րդ դարում՝ արքա Աշոտ Բ Երկաթին, իշխան Գևորգ Մարզպետունուն, հայ-արաբական պատերազմը, երկրի ներսում տիրող իրավիճակը, տարբեր իշխանների ու նախարարների քաղաքականությունը և այլն: Վեպը հիմնված է իրական պատմական փաստերի վրա:
Republic of Korea flag or Tegekgi (Kor. 대한민국의 국기), together with emblem and anthem is considered one of the state symbols of South korea.
Կորեայի Հանրապետության դրոշ կամ Թեգըկգի (կոր.՝ 대한민국의 국기), զինանշանի և օրհներգի հետ միասին համարվում է Հարավային Կորեայի պետական խորհրդանիշներից մեկը։
Great start flag) amended version of Tegekgi flag. Tegekgi as state flag is used and in Choson (1883-1897), and in Korean empire (1897-1910), and in Republic of Korea temporary governments. Original Tegekgi was made by Choson's translator Lee Eng Jun (kor.이응준) in 1882.
Կորեայի Հանրապետության ներկայիս դրոշն ընդունվել է 1948 թվականին։ Այն Թեգըկգի դրոշի (կոր.՝ 태극기, թարգ․՝ Մեծ Սկզբի դրոշ) փոփոխված տարատեսակն է․ Թեգըկգին՝ որպես պետական դրոշ օգտագործել են և՛ Չոսոնի (1883-1897), և՛ Կորեական կայսրության (1897-1910), և՛ Կորեայի Հանրապետության ժամանակավոր կառավարությունները։ Օրիգինալ Թեգըկգին ստեղծել է Չոսոնի թագավորության թարգմանիչ Լի Ընգ Ջունը (կոր.՝ 이응준) 1882 թվականին[1]։
Background “Chkites Honqerd” is 34th single from armenian singer Lilit Hovhannisyan. It was written by Vahram Petrosyan (music, lyrics) and Mariam Shahinyan (lyrics). The song was produced by Vahram Petrosyan.
«Չկիտես հոնքերդ» երգը, հայ երգչուհի Լիլիթ Հովհաննիսյանի 34-րդ սինգլն է: Հեղինակներն են՝ Վահրամ Պետրոսյանը (խոսք և երաժշտություն) և Մարիամ Շահինյան (խոսք): Տեսահոլովակի ռեժիսորն է Լիլիթ Հովհաննիսյանը: