Slavomír je mužské jméno slovanského původu s významem „mírumilovný“.
Sławomir (tyż Sławomiar) to miano mynske byciŏ słowiańskigo. Je słożōne z czōnōw Sławo- („hyr, sławić”) i -mir („pokōj, dobro, świat”).
V Česku je oblíbenější spíše jméno Miroslav, které znamená v podstatě totéž.
Miano Mirosłav (cz. Miroslav), kere mŏ take samo znaczynie jak miano Sławomir (cz.
Jméno Slavomír je naopak velice rozšířené v Polsku.
Slavomír), je barzij rozpowszechnione w Czechach Podane miana staropolskie: Sławobor, Sławociech, Sławosław.
Vladislav je mužské jméno slovanského původu.
Władysław je miano mynske byciŏ słowiańskigo słożōne z dwōm czōnōw: Vlad- „włŏdać” i -slav „hyr” i ôznaczŏ „tyn, kery włŏdŏ hyrym”, tj. „widziany, znamienity”.
Vykládá se jako slavný vládou, slavící vládu.
Jego żyńskim pasownikym je miano Władysława.
Podle českého kalendáře má svátek 18. ledna.
Historyjŏ Je teoryjŏ, iże je to przōdzij miano bułgarske, zapożyczone bez Wyngry do Polski i za postrzednictwym polskim zaszczepione w Czechach.
Jeho ženskou variantou je Vladislava.
Na polskim grōncie powstoła tyż inkszŏ forma tego miana: Włodzisław. niyma możliwe akuratne ôkryślynie, kerŏ z tych form ukŏzała sie w Polsce wczaśnij.
Cizojazyčné ekvivalenty
Pasowniki w gŏdkach cudzych
Bulharsky: Vladislav Polsky: Władysław Německy: Wladyslaw Nizozemsky: Wladyslaw Slovensky: Vladislav Rusky: Vladislav, Volodislav[1] Ukrajinsky: Vladyslav
Po bułgarsku: Vladislav Po ńymjecku: Wladyslaw Po niyderlandzku: Wladyslaw Po słowacku: Vladislav Po rusku: Vladislav, Volodislav Po ukrajińsku: Vladyslav
El'azar Menachem Man Šach (hebrejsky אלעזר מנחם מן שך, 1./13. ledna 1898 – 2. listopadu 2001) byl jedním z vůdčích charedi rabínů litevského původu působící v Izraeli.
El'azar Menachem Man Šach ( hebrejsky אלעזר מנחם מן שך, 1./13. ledna 1898 – 2 . listopadu 2001 ) byl jedním z vůdčích charedi rabínů litevského původu působící v Izraeli .
Šach byl respektován jako duchovní vůdce více než 100,000 striktně ortodoxních židů,[4] a jako propagátor konceptu „společnosti učenců“ v poválečném charedi světě.
Šach byl respektován jako duchovní vůdce více než 100,000 striktně ortodoxních židů,[1] a jako propagátor konceptu „společnosti učenců“ v poválečném charedi světě.
Šach si dopisoval s rabíny Mordechajem Gifterem[6], Avrahamem Karelicem[7], Isserem Zalmanem Meltzerem,[8] Chaimem Grodzinskim[9], Moshe Feinsteinem[10] a Jicchakem Hutnerem[11].
Šach si dopisoval s rabíny Mordechajem Gifterem[1], Avrahamem Karelicem[2], Isserem Zalmanem Meltzerem,[3] Chaimem Grodzinskim[4], Moshe Feinsteinem[5] a Jicchakem Hutnerem[6].
Jeho stěžejní dílo, Avi ezri, bývá citováno v současné rabínské literatuře.[12] Když byl rabi Jechezkela Levensteina vybrán na post mašgiacha ponevežské ješivy, bylo to zejména na základš Šachova doporučení; Šach byl společně s Levensteinem v kletzské ješivě a v pozdějších letech na ponevežsé ješivě ovlivnil rabi Josefa Šlomo Kahanemana, roš ha-ješiva, aby angažoval Levensteina jako mašgiacha.[13]
Jeho stěžejní dílo, Avi ezri, bývá citováno v současné rabínské literatuře.[7] Když byl rabi Jechezkela Levensteina vybrán na post mašgiacha ponevežské ješivy, bylo to zejména na základš Šachova doporučení; Šach byl společně s Levensteinem v kletzské ješivě a v pozdějších letech na ponevežsé ješivě ovlivnil rabi Josefa Šlomo Kahanemana, roš ha-ješiva, aby angažoval Levensteina jako mašgiacha.[8]
Na dotaz, proč vstává na Šachovu počest, odpověděl Chazon Iš: „Protože studuje Tóru li-šmah (pro ni samotnou).“[14] Při jiné příležitosti Chazon Iš vyprovázel rabi Šacha po skončení návštěvy a při návratu poznamenal před svým chevrutou (spolustudujícím): „Právě jsem vyprovodil živoucí sefer Tora!“[15] Chazon Iš jednou řekl svému synovci: „Rav Šach má vše, co má velký muž mít.“[16] V r. 1952, když se Šach stal vedoucím ponevežské ješivy, Chazon Iš řekl svému synovci: Po Briském rabínu a rav Isseru Zalmanovi, rav Šach je hlavou a rameny nad ostatními…[16] Kdykoli mělo být podepsáno veřejné prohlášení nebo veřejná výzva ke Klal Jisra'el (židovskému společenství), Steipler vždy trval na tom, aby Šachův podpis byl před jeho.
Na dotaz, proč vstává na Šachovu počest, odpověděl Chazon Iš: „Protože studuje Tóru li-šmah (pro ni samotnou).“[1] Při jiné příležitosti Chazon Iš vyprovázel rabi Šacha po skončení návštěvy a při návratu poznamenal před svým chevrutou (spolustudujícím): „Právě jsem vyprovodil živoucí sefer Tora!“[2] Chazon Iš jednou řekl svému synovci: „Rav Šach má vše, co má velký muž mít.“[3] V r. 1952, když se Šach stal vedoucím ponevežské ješivy, Chazon Iš řekl svému synovci: Po Briském rabínu a rav Isseru Zalmanovi, rav Šach je hlavou a rameny nad ostatními…[3] Kdykoli mělo být podepsáno veřejné prohlášení nebo veřejná výzva ke Klal Jisra'el (židovskému společenství), Steipler vždy trval na tom, aby Šachův podpis byl před jeho.
Nebylo výjimkou, že Steipler přicházel k Šachovi neohlášen, aby s ním zkonzultoval nějakou životně důležitou záležitost židovského života[17].
Nebylo výjimkou, že Steipler přicházel k Šachovi neohlášen, aby s ním zkonzultoval nějakou životně důležitou záležitost židovského života[4].
Společně s rabi Šmu'elem Rozovskym vedl jako roš ješiva Ponevežskou ješivu v Bnej Brak, jednu z prominentních ješiv of litevských Židů.
Společně s rabi Šmu'elem Rozovskym vedl jako roš ješiva Ponevežskou ješivu v Bnej Brak, jednu z prominentních ješiv of litevských Židů .
K nim se později připojil jako třetí rabi David Povarsky.
K nim se později připojil jako třetí rabi David Povarsky .
Později založil politickou stranu Degel ha-Tora která zastupovala zájmy litevských Židů v Knesetu.
Později založil politickou stranu Degel ha-Tora která zastupovala zájmy litevských Židů v Knesetu .
Těsně před volbami v r. 1988 se Šach definitivně rozešel s Agudat Jisra'el na protest proti tomu, že ve deníku ha-Modia zveřejnila formou placené inzerce sérii článků založených na učení Lubavičského rebeho, rabi Menachema Mendela Schneersona.[18] Šach kritizoval Schneersona za jeho údajné mesiášské aspirace.
Těsně před volbami v r. 1988 se Šach definitivně rozešel s Agudat Jisra'el na protest proti tomu, že ve deníku ha-Modia zveřejnila formou placené inzerce sérii článků založených na učení Lubavičského rebeho, rabi Menachema Mendela Schneersona.[1] Šach kritizoval Schneersona za jeho údajné mesiášské aspirace.
Schneerson vyzval své stoupence, aby podpořili Agudat Jisra'el.
Schneerson vyzval své stoupence, aby podpořili Agudat Jisra'el. Aguda získala téměř třikrát více hlasů než v r.
Aguda získala téměř třikrát více hlasů než v r. 1984 a posílila své zastoupení v Knesetu ze dvou křesel na pět, Degel ha-Tora získal pouze dvě křesla.[19] Po hořké zkušenosti z voleb v r. 1988 přistoupil Degel ha-Tora na spolupráci s Agudat Jisra'el ve volbách v r. 1992, do kterých šli pod názvem Sjednocený judaismus Tóry.
1984 a posílila své zastoupení v Knesetu ze dvou křesel na pět, Degel ha-Tora získal pouze dvě křesla.[2] Po hořké zkušenosti z voleb v r. 1988 přistoupil Degel ha-Tora na spolupráci s Agudat Jisra'el ve volbách v r. 1992, do kterých šli pod názvem Sjednocený judaismus Tóry.
Není nic záslužného na tom být v souladu se všemi.“[20] Šach měl i kritické názory na demokracii, kterou jednou označil jako „rakovinu“ a dodal, že „pouze svatá Tóra je opravdová demokracie.“[21]
Není nic záslužného na tom být v souladu se všemi.“[1] Šach měl i kritické názory na demokracii, kterou jednou označil jako „rakovinu“ a dodal, že „pouze svatá Tóra je opravdová demokracie.“[2]
Šachova pohřbu v r. 2001 se zúčastnilo 200 000 lidí.[22] Premiér Ariel Šaron ocenil jeho zásluhy, když řekl: „Bezpochyby jsme ztratili významnou osobnost, která poznamenala mnoho let.
Šachova pohřbu v r. 2001 se zúčastnilo 200 000 lidí.[1] Premiér Ariel Šaron ocenil jeho zásluhy, když řekl: „Bezpochyby jsme ztratili významnou osobnost, která poznamenala mnoho let.
Vyjadřuji soustrast jménem nás všech; sdílíme truchlení a zármutek jeho rodiny a charedi komunity.“[23]
Vyjadřuji soustrast jménem nás všech; sdílíme truchlení a zármutek jeho rodiny a charedi komunity.“[2]
Zemřel v r. 2011.[24]
Zemřel v r. 2011.[1]
Mnozí jej považovali za velikána své generace (gadol ha-dor) a označovali ho uctivým titulem Maran („pán“).
Mnozí jej považovali za velikána své generace ( gadol ha-dor ) a označovali ho uctivým titulem Maran ( „ pán “ ) .
262 ↑ BRINKLEY, Joel.
262 ↑ ↑ Yeshurun, Vol.
Orthodox Leader in Israel Appears to Spurn Peres.
10, Machon Yeshurun, s.
The New York Times.
384. ; Vol.
March 27, 1990.
11, s.
Dostupné online [cit. May 1, 2010]. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite news}} označená jako k „pouze dočasnému použití“. ↑ Point of View: May I Bother You With Some Facts? by Rabbi Moshe Grylak.
261–267. ↑ Avi Ezri, Vol. 3, s. 380 – Dopis rav Šachovi od Chazon Iše týkající se názoru, který r.
Mishpacha Magazine Issue 310 May 26, 2010 ↑ Yeshurun, Vol.
Šach uveřejnil v Knesses Yisroel publication ↑ Yeshurun, Vol.
10, Machon Yeshurun, s. 384. ; Vol.
11, 2002, Machon Yeshurun, s.
11, s. 261–267. ↑ Avi Ezri, Vol.
208–216 ↑ Yeshurun, Vol.
3, s. 380 – Dopis rav Šachovi od Chazon Iše týkající se názoru, který r. Šach uveřejnil v Knesses Yisroel publication ↑ Yeshurun, Vol.
11, 2002, Machon Yeshurun, s. 195–207 ↑ Yeshurun, Vol. 12, Machon Yeshurun, s.
11, 2002, Machon Yeshurun, s. 208–216 ↑ Yeshurun, Vol.
290–291 – Dopisy rabi Moshe Feinsteina r.
11, 2002, Machon Yeshurun, s. 195–207 ↑ Yeshurun, Vol.
Šachovi. Viz také Igros Moshe, Chošen mišpat vol.
12, Machon Yeshurun, s. 290–291 – Dopisy rabi Moshe Feinsteina r. Šachovi.
1, tšuva 24 (s. 41) ↑ Yeshurun, Vol.
Viz také Igros Moshe, Chošen mišpat vol. 1, tšuva 24 (s. 41) ↑ Yeshurun, Vol.
11, 2002, Machon Yeshurun, s. 237–242 ↑ např.
11, 2002, Machon Yeshurun, s. 237–242 ↑ např. Rivevot Efrajim (O"C:1:434:1), Šema Šlomo (O"C:2:11:1), Maskil le-Dovid (45:15), Chazon Ovadia (Chanukah:671), Mišna halachot (15:174), Orchot Shabat (2:48:78). ↑ Reb Chatzkel – Rabbi Yechezkel Levenstein – Guardian of Torah and Mussar By Rabbi Yitzchok Kasnett.
Rivevot Efrajim (O"C:1:434:1), Šema Šlomo (O"C:2:11:1), Maskil le-Dovid (45:15), Chazon Ovadia (Chanukah:671), Mišna halachot (15:174), Orchot Shabat (2:48:78). ↑ Reb Chatzkel – Rabbi Yechezkel Levenstein – Guardian of Torah and Mussar By Rabbi Yitzchok Kasnett.
ArtScroll / Mesorah ↑ Path to Greatness – The Life of Maran Harav Elazar Menachem Man Shach, Vol I: Vaboilnik to Bnei Brak (1899–1953) – s. 449 ↑ Path to Greatness – The Life of Maran Harav Elazar Menachem Man Shach, Vol I: Vaboilnik to Bnei Brak (1899–1953) – s. 450 1 2 Path to Greatness – The Life of Maran Harav Elazar Menachem Man Shach, Vol I: Vaboilnik to Bnei Brak (1899–1953) – s. 452 ↑ Sunset: Stories of Our Contemporary Torah Luminaries, Zt"l, and Their Spiritual Heroism.
ArtScroll / Mesorah ↑ Path to Greatness – The Life of Maran Harav Elazar Menachem Man Shach, Vol I: Vaboilnik to Bnei Brak (1899–1953) – s. 449 ↑ Path to Greatness – The Life of Maran Harav Elazar Menachem Man Shach, Vol I: Vaboilnik to Bnei Brak (1899–1953) – s. 450 1 2 Path to Greatness – The Life of Maran Harav Elazar Menachem Man Shach, Vol I: Vaboilnik to Bnei Brak (1899–1953) – s.
S. 175. By Hanoch Teller, Marsi Tabak, Vydalo Feldheim Publishers, 1987 ↑ TELUSHKIN, Joseph.
452 ↑ Sunset: Stories of Our Contemporary Torah Luminaries, Zt"l, and Their Spiritual Heroism.
Rebe.
S. 175.
Život a učení Menachema M. Schneersona, nejvlivnějšího rabína v moderní historii. Praha: Chabad Lubavitch – Czech Republic, 2019.
By Hanoch Teller, Marsi Tabak, Vydalo Feldheim Publishers, 1987 ↑ {{{tytuł}}}.
ISBN 978-80-905887-1-4.
2019.
S. 151. ↑ REICH, Bernard; KIEVAL, Gershon R.
ISBN 978-80-905887-1-4. ↑ {{{tytuł}}}.
Israel, Land of Tradition and Conflict. [s.l.]: Westview Press, 1993. Dostupné online. ↑ http://www.nrg.co.il/online/11/ART/936/156.html ↑ How do you like your halakha?
1993. ↑ http://www.nrg.co.il/online/11/ART/936/156.html ↑ How do you like your halakha?
Za mimořádného talmudického učence ho považovali rabi Jicchak Ze'ev Solovejčik (Briský rabi) i rabi Isser Zalman Meltzer (strýc jeho ženy), což také uvedli ve svém doporučení jeho hlavního díla, komentáře k Mišne Tora vydaného pod názvem Avi ezri.
Za mimořádného talmudického učence ho považovali rabi Jicchak Ze'ev Solovejčik ( Briský rabi ) i rabi Isser Zalman Meltzer ( strýc jeho ženy ) , což také uvedli ve svém doporučení jeho hlavního díla , komentáře k Mišne Tora vydaného pod názvem Avi ezri .
Solovejčik podpořil distribuci prvního vydání Avi ezri učenci Tóry.[1]
Solovejčik podpořil distribuci prvního vydání Avi ezri učenci Tóry . [1]
Šach se narodil ve vesnici Vabalninkas (v jidiš וואבוילניק, Vabojlnik) v dnešní severní Litvě v rodině rabi Ezri'ela a Batševy Šach.
Šach se narodil ve vesnici Vabalninkas ( v jidiš וואבוילניק, Vabojlnik ) v dnešní severní Litvě v rodině rabi Ezri'ela a Batševy Šach .