El 2002 va rebre el premi János Urbanek de l'Associació Electrotècnica d'Hongria [1] i el 2010 va rebre el Premi Miksa Déri . [2]
2002-ben a Magyar Elektrotechnikai Egyesülettől megkapta az Urbanek János-díjat[6] és 2010-ben a Déri Miksa-díjat.[7]


Personatge de Harold
Harold

Navegant per la llavors existent xarxa social hongaresa iWiW va conèixer un fotògraf de stocks d'imatges l'any 2010, i hi va accedir a fer-se un parell de fotos per l'arxiu fotogràfic anomenat Dreamstime. [1] A partir del L'any 2011, els memes de les seves fotografies van començar a difondre's a Internet, a causa del distintiu somriure aparentment dolorós d'Arató.
Aratót az akkor még létező iWiW közösségi oldalon találta meg egy stockfotós, aki 2010-ben pár képet készített róla a Dreamstime nevű stockfotó-oldalra.[1] 2011-től kezdtek terjedni az interneten a fényképeiből készített mémek, melyek sikerüket Arató jellegzetes, látszólag fájdalmat titkoló mosolyának köszönhetik.

Aquí se li va posar el sobrenom de: "Hide the pain Harold" (Oculta el dolor Harold). [2] [3] El 2016, va revelar oficialment la seva identitat al grup pain_harold de la xarxa social VKontakte . [1] [2]
Innen nyerte ragadványnevét: „Hide the pain Harold” („fájdalmát titkoló Harold”).[8][9] 2016-ban hivatalosan is felfedte kilétét a VKontakte pain_harold nevű csoportjában.[1][8]

Recursos
Források

András Arató ( Kőszeg, 1945 -) [1] és un enginyer elèctric hongarès. Conegut per haver-se creat un fenomen meme a Internet anomenat "Hide the pain Harold" amb el seu retrat que formava part d'un stock d'imatges.
Arató András (Kőszeg, 1945–)[1] magyar villamosmérnök. „Hide the pain Harold” néven internetes mém lett az arcképéből.

El 2019, Coca-Cola va escollir Harold com a cara per a la seva campanya publicitària a Hongria. [1]
A Coca-Cola cég Haroldot 2019-ben magyarországi reklámarcává választotta.[2]

Carrera professiona
Életpályája

El 1969 es va graduar a la Facultat d'Enginyeria Elèctrica de la Universitat de Tecnologia de Budapest. [1]
1969-ben végzett a Budapesti Műszaki Egyetem villamosmérnöki karán.[1]

Des del 1975 és membre de l'Associació Electrotècnica d'Hongria.
1975-től tagja a Magyar Elektrotechnikai Egyesületnek.

Del 1997 al 2010, també va ser vicepresident de la Világítástechnikai Társaság (en català Societat de la Il·luminació).
1997 és 2010 között a Világítástechnikai Társaság egyik alelnöke is volt.

Ha treballat al departament d’il·luminació de Magyar Elektrotechnikai Ellenőrző Intézet (l’institut hongarès de control electrotècnic) (MEEI), a una fàbrica d’aparells elèctrics i materials (EKA), i a Siemens Rt.-nek és a Holux Fényrendszer Kft.-nek.
Munkatársa volt a Magyar Elektrotechnikai Ellenőrző Intézet (MEEI) Fénytechnikai osztályának, az Elektromos Készülékek és Anyagok Gyárának (EKA), a Siemens Rt.-nek és a Holux Fényrendszer Kft.-nek.

Avui dia viu a Budapest.[1] Està casat i el seu fill és arquitecte. [2]
Ma már Budapesten él.[1] Nős, fia építész végzettségű.[3]

Obra
Munkái

El 13 de maig de 1999 va publicar el seu informe Világítástechnika sobre il·luminació. [1] Világítástechnikai kislexikon / [szerk.
1999. május 13-án közzétette a Világítástechnika című beszámolóját.[4] Világítástechnikai kislexikon / [szerk.

310 p. ill., részben színe. [2]
310 p. ill., részben színes.[5]

XavlegbmaofffassssitimiwoamndutroabcwapwaeiippohfffX (abreujat com Xavleg, també conegut com a Explosió de líquid vaginal àcid generat per massives quantitats de puny fecal brut i observació de sodomia sifilítica sèptica sàdica en un immens i pervers plaer sobre el seu primer fetus fresc) és una banda sud-africana de deathcore / deathgrind / death metal .
A XavlegbmaofffassssitimiwoamndutroabcwapwaeiippohfffX (röviden Xavleg, teljes nevén pedig Acidic Vaginal Liquid Explosion Generated by Mass Amounts of Filthy Fecal Fisting and Sadistic Septic Syphilic Sodomy Inside the Infected Maggot Infested Womb of a Molested Nun Dying Under the Roof of a Burning Church While a Priest Watches and Ejaculates in Immense Perverse Pleasure Over His First Fresh Fetus) dél-afrikai deathcore/deathgrind/death metal együttes.

Enllaços externs
További információk

Història
Története

Es van establir el 2016 a Durban, quan els seus membres també formaven part d'una banda anomenada Vulvodynia.
2016-ban alakultak Durbanban. Tagjai a Vulvodynia nevű zenekarban is játszanak.

Segons declaracions de la banda "vam passar hores esbrinant el nom més ridícul i brutal" perquè volien formar una banda humorística de death metal.[1] I en canvi decidiren que relacionat amb aquest to humorístic, a diferència del nom llarg de la banda, els seus àlbums tindrien títols breus.
Elmondásuk szerint "órákat töltöttek azzal, hogy a legröhejesebb és a legbrutálisabb nevet találják ki", ugyanis humoros jellegű death metal együttest szerettek volna alapítani.[1] Humorukhoz tartozik az is, hogy a hosszú névvel ellentétben albumaik rövid címekkel rendelkeznek.

El seu primer llançament va ser un EP del 2016, seguit el 2018 pel seu primer àlbum important.
Első kiadványuk egy 2016-os EP volt, amelyet 2018-ban követett az első nagylemezük.

A causa del seu nom i logotip extremadament llargs, s'han convertit en meme a Internet.
Extrém hosszú nevük és logójuk miatt mára mémmé váltak az interneten.

I el seu logotip també s'ha afegit a la llista de "set logos de bandes més il·legibles de MetalSucks".[2]
Logójuk felkerült a MetalSucks "hét leg-kiolvashatatlanabb együttes logója" listájára is.[2]

Duncan Bentley (Disciple Sperm Splatter o "llefiscós deixeble d’espermatozoides") - vocals Kris Xenopoulos ( Captain Cock Corrosion o "corrosió del penis d'un capità") - guitarra, instruments musicals Bryon Banana (Lord Necrotic Gore Bong o bong del senyor necròtic del gore) - instruments musicals [1]
Duncan Bentley (Disciple Sperm Splatter) - ének Kris Xenopoulos (Captain Cock Corrosion) - gitár, hangszerek Bryon Banana (Lord Necrotic Gore Bong) - hangszerek[3]

Els Estats Units en color (originalment en anglès, America in Color) és una sèrie documental històrica produïda al Regne Unit i als Estats Units emesa per la televisió estatunidenca Smithsonian Channel a partir del 2017.[…]
Amerika színesben (America in Color) amerikai-brit történelmi ismeretterjesztő filmsorozat amelyet az amerikai Smithsonian televízió mutatott be 2017-től.

La sèrie està feta a partir de pel·lícules en blanc i negre, documentals i pel·lícules d'aficionats que s'han fet acolorit amb tècniques de coloració d'última generació.[…] Les pel·lícules van ser tractades per l'estudi Composite Films.
A sorozat korabeli fekete-fehér archív filmek, dokumentumfilmek, híradók és amatőrfilmek[1] felhasználásával készült, amelyeket a legkorszerűbb, új generációs színezési technikával tettek színesé. A filmek színezését a Composite Films végezte.

Els cinc episodis de la primera temporada segueixen la història de les cinc dècades dels Estats Units des del 1920 fins al 1970 en ordre cronològic.[1] Els episodis de la segona i la tercera temporada tracten temes en concret, començant pel crim organitzat i presentant la vida dels pobles americans. El 4 de març de 2019 es va estrenar el doblatge en català de la segona temporada al Canal 33.[…]
Az első évad öt epizódja időrendben követi végig az Egyesült Államok öt évtizedének történetét 1920-tól 1970-ig. A második és harmadik évad epizódjai tematikusan foglalkoznak egy-egy jellemző és leginkább érdeklődésre számot tartó kérdéskör feldolgozásával kezdve a szervezett bűnözéssel és az amerikai kisvárosi élet bemutatásával fejezve be az eddigi három évadot.

Georges Frédéric Léon Wieger, va nèixer el 9 de juliol de de 1856 a Estrasburg (França) i va morir al districte de Xian a Hebei (Xina) el 25 de Mars de 1933. Metge i sacerdot jesuïta francès que va ser missioner i sinòleg . Va passar la major part de la seva vida adulta a la Xina, sobretot al Vicariat Apostòlic de Tché-li Sud-Est (fundat el 1856), que més tard esdevingué el Vicariat Apostòlic de Xianxian (1924) i després la Diòcesi de Sien-Hsien
Georges Frédéric Léon Wieger (Strasbourg, 1856. július 9. – Hszian, 1933. március 25.; kínai neve pinjin hangsúlyjelekkel: Dài Suìliáng; magyar népszerű: Taj Szuj-liang; kínaiul: 戴遂良) francia jezsuita misszionárius, sinológus.

Textes philosophiques, Sien-hsien, imprimerie de la mission catholique, 1906 Taoïsme. Tome II, Les pères du système taoïste, 1910 Lao-Tseu, Tao-tê-king ; trad. du chinois par le R.P. Léon Wieger, introd. par Jean Varenne, Monaco, ed. du Rocher, 1991 Bouddhisme chinois, textes établis, présentés et traduits par Léon Wieger, Paris, Cathasia, 1951 Referències
Jegyzetek

Bibliografia
Irodalom

Alsacià, fill d'un professor de medicina a la Universitat d'Estrasburg i metge de formació (com Albert Schweitzer ), Wieger va exercir la medicina durant dos anys abans d'entrar al noviciat de la Companyia de Jesús el 21 de gener de 1881 a Tronchiennes (Bèlgica) [1] . Ordenat sacerdot el dia 31 de juliol de 1887 , Léon Wieger marxa el mateix any per a la missió de Tche-li Sud-Est . Es preocupava principalment per la higiene i practicava la medicina.
Léon Wieger egy elzászi orvosprofesszor fiaként született Strasbourg.

A partir de 1893, el seu superior religiós el va dirigir cap a l'estudi del xinès i de les tasques més intel·lectuals.
A helyi egyetemen később maga is orvosnak tanult, többek között Albert Schweitzer.

Les seves investigacions el van portar a fer importants contribucions al camp del folklore xinès així com al budisme i el taoisme .
1881. január 21-én a belgiumi Drongenben csatlakozott a jezsuita rendhez.

A més del seu treball de traducció, també va dur a terme investigacions sinològiques. Els llibres del cànon taoista han estat numerats des de fa temps segons la seva presentació.
1887. július 31-én szentelték pappá, és még ebben az évben a kínai Hszienhszien (献县) egyházkerületbe küldték missziós munkára.

El 1905 va rebre el premi Stanislas Julien pel seu estudi del dialecte hocten. També va ser elegit membre de l' Académie des inscriptions et belles-lettres de París. .
Hocsienben (河间) a sinológusként ugyancsak számontartott Séraphin Couvreur munkatársa volt.

Obres
Főbb művei

Première édition, 1917. Caractères chinois Sien-hsien, imprimerie de la mission catholique, 3e édition 1916 traduction du précédent: Chinese Characters: Their Origin, Etymology, History, Classification and Signification (Translated into English by L. Davrout, S.J.)
Première édition, 1917 Caractères chinois Sien-hsien, imprimerie de la mission catholique, 3·10{{{1}}} éditions, 1916 traduction du précédent: Chinese Characters: Their Origin, Etymology, History, Classification and Signification (Translated into English by L. Davrout, S.J.)

New York: Paragon Book Reprint Corp. & Dover Publications, Inc.
New York: Paragon Book Reprint Corp. & Dover Publications Inc,.

Károly Bari (Bükkaranyos, 1 d'octubre de 1952 –) Poeta, traductor, folklorista i artista gràfichongarès .
Bari Károly (Bükkaranyos, 1952. október 1. –) Kossuth-díjas magyar költő, műfordító, folklórkutató, grafikus.

Trajectòria
Életpályája

Nascut l'any 1952 a Bükkaranyos, un petit poble de muntanya del comtat de Borsod, és el cinquè fill d'una famíla gitana de set germans.
1952-ben egy Borsod megyei kis hegyi faluban, Bükkaranyoson született hétgyermekes cigánycsaládban, ötödikként.

La Galeria Zigurat és un espai expositiu del Teatre Nacional de Budapest, situat al costat del teatre.
A Zikkurat Galéria a Nemzeti Színház kiállítóhelye Budapesten, a színház közvetlen szomszédságában. Címe: 1095 Budapest, Bajor Gizi park 1.

Referències
Források

L'edifici, en forma de zigurat, està revestit de maons de color groc sorrenc i el seu interior serveix com a lloc d'exposicions temporals.
Az épület homoksárga burkolótéglával van kirakva, belseje időszakos kiállítóhelyként szolgál.

Per la part exterior ascendeix un camí en espiral que voreja la torre que es va fent progressivament més estreta.
A zikkurat külső részén spirálvonalú út vezet felfelé, mely egyre szűkülő falak mentén halad.

A l'interior hi ha set sales[1] que també estan comunicades per un camí en espiral.
Az épület tetejéről jó rálátás nyílik Budapestre.

Des de la part superior de l'edifici es poden contemplar unes bones vistes de Budapest.
Belsejében hét terem található,[1] melyeket szintén spirálvonalú út köt össze.

L'alçada de l'edifici és d'11,6 m, i el seu diàmetre a ras de terra és de 29 m.
Az építmény magassága 11,6 m, földszinti átmérője pedig 29 m.

El pla conceptual va ser elaborat per Péter Török i els arquitectes van ser Zoltán Szabó i Réka Kralovánszky.
A koncepciótervet Török Péter készítette, az építésztervezők Szabó Zoltán és Kralovánszky Réka voltak.