# sh/KQ5203295/KQ5203295.xml.gz
# sr/KQ5203295/KQ5203295.xml.gz


(src)="s4.1"> Gradimo budu } nost zajedno
(trg)="s4.1"> Gradimo budu } nost zajedno

(src)="s9.1"> Uvodna re ~ komesar vanjskih poslova EU Kris Paten
(trg)="s9.1"> Uvodna re ~ komesar vawskih poslova EU Kris Paten

(src)="s10.1"> Zemlje Zapadog Balkana postepeno nalaze svoj put ka bezbednijoj i stabilnijoj budu } nosti .
(trg)="s10.1"> Zemqe Zapadog Balkana postepeno nalaze svoj put ka bezbednijoj i stabilnijoj budu } nosti .

(src)="s12.1"> Uz ukupnu pomo } Evropske unije u iznosu od 21 milijardu evra koju dodeljuje { irom svetasvake godine , { to je ~ ini jednim od najzna ~ ajnijih donatora , EU obezbe | uje pomo } zemljama Zapadnog Balkana pru`aju}i dugoro~nu potporu reformskim programima vladama ovihzemalja.
(trg)="s12.1"> Uz ukupnu pomo } Evropske unije u iznosu od 21 milijardu evra koju dodequje { irom sveta svake godine , { to je ~ ini jednim od najzna ~ ajnijih donatora , EUobezbe | uje pomo } zemqama Zapadnog Balkana pru`aju}i dugoro~nu potporureformskim programima vladama ovih zemaqa.

(src)="s13.1"> Ova vrsta pomo } i je dobra ilustracija uloge koju Evropska unija ima u svetu : zemlje ~ laniceula`u svoje resurse kao znak svoje obaveze prema zemqama i regionima kojima je ovapomo} potrebna i Evropska komisija deluje u pravcu u~vr{}ivanja svog uticaja.
(trg)="s13.1"> Ova vrsta pomo } i je dobra ilustracija uloge koju Evropska unija ima u svetu : zemqe ~ lanice ula`u svoje resurse kao znak svoje obaveze prema zemqamai regionima kojima je ova pomo} potrebna i Evropska komisija deluje upravcu u~vr{}ivawa svog uticaja.

(src)="s13.2"> Komisijadirektno obezbe | uje tre } inu ukupne finansijske pomo } i Evropske unije , osiguravaju } i bliskeveze sa ostalim vidovima politi ~ kog nastupa EU , i pru`anja stru~ne pomo}i zemalja ~lanica EU kako bi se postigao maksimalni efekat jedinstvenog unapre|ivanja raspodele pomo}i EUnezavisno od nacionalnih interesa.
(trg)="s13.2"> Komisija direktno obezbe | uje tre } inuukupne finansijske pomo } i Evropske unije , osiguravaju } i bliske veze saostalim vidovima politi ~ kog nastupa EU , i pru`awa stru~ne pomo}izemaqa ~lanica EU kako bi se postigao maksimalni efekat jedinstvenogunapre|ivawa raspodele pomo}i EU nezavisno od nacionalnih interesa.

(src)="s14.2"> Unija je osmislilajasnu ukupnu strategiju , kombinovanu sa dobro usmerenom pomo } i kako bi se zadovoljileprioritetne potrebe .
(trg)="s14.2"> Unijaje osmislila jasnu ukupnu strategiju , kombinovanu sa dobro usmerenompomo } i kako bi se zadovoqile prioritetne potrebe .

(src)="s14.3"> Rezultati se ve } mogu videti u ve } ostvarenom napretku u regionu koji sekre } e ka ostvarivanju svojih ciljeva : ve } e bezbednosti , politi ~ ke stabilnosti , demokratije iekonomske obnove .
(trg)="s14.3"> Rezultati se ve } moguvideti u ve } ostvarenom napretku u regionu koji se kre } e ka ostvarivawusvojih ciqeva : ve } e bezbednosti , politi ~ ke stabilnosti , demokratije iekonomske obnove .

(src)="s17.1"> Pored ukupne pomo } i , zemlje ~ lanice i Evropski parlament usagla { avaju se u pogledu prioriteta programa zemalja Zapadnog Balkana .
(trg)="s17.1"> Pored ukupne pomo } i , zemqe ~ lanice i Evropski parlament usagla { avaju seu pogledu prioriteta programa zemaqa Zapadnog Balkana . Programodra`ava obavezu Evropske komisije u odnosu na ostvarivawe visokokvalitetnih programa uz vidqiv uticaj na kvalitet `ivqewastanovni{tva, uskla|uju}i najvi{e me|unarodne standarde efikasnosti, ipune odgovornosti prema poreskim obaveznicima Evrope.

(src)="s17.3"> Program se primenjuje uz strpljivost i ~ estonenametljiv rad kako bi se pomogla rekonstrukcija dru { tava i ekonomija kroz humani razvoj , i stvorilo okru`enje u kojem gra|ani veruju javnim slu`bama uz uverenost da mogu obavljatiposlove i na lokalnom nivou i sa susednim zemljama i regionima.
(trg)="s17.3"> Program seprimewuje uz strpqivost i ~ esto nenametqiv rad kako bi se pomogla rekonstrukcija dru { tava i ekonomija kroz humani razvoj , i stvorilo okru`ewe ukojem gra|ani veruju javnim slu`bama uz uverenost da mogu obavqatiposlove i na lokalnom nivou i sa susednim zemqama i regionima.

(src)="s18.2"> Na Samitu u Solunu , juna 2003 . , ~ lanice Saveta Evrope su sve ~ ano izjavile da jebudu } nost balkanskih zemalja u Evropskoj uniji i dele ~ vrstu podr { ku integraciji zemalja Zapadnog Balkana u EU .
(trg)="s18.2"> Na Samitu u Solunu , juna 2003. godine , ~ lanice Saveta Evrope su sve ~ ano izjavile da je budu } nost balkanskih zemaqa u Evropskojuniji i dele ~ vrstu podr { ku integraciji zemaqa Zapadnog Balkana u EU .

(src)="s20.1"> Ono { to EZ mo`e i ~ini jeste podsticanje i pomo} razvoju bli`ih odnosa sa zemljama regiona.Ovom publikacijom se ukazuje na neka jasna dostignu}a skora{njeg uklju~enja EU u region.
(trg)="s20.1"> Ono { to EZ mo`e i ~ini jeste podsticawe i pomo} razvoju bli`ih odnosa sazemqama regiona. Ovom publikacijom se ukazuje na neka jasna dostignu}askora{weg ukqu~ewa EU u region.

(src)="s22.1"> Gradimo buduÊnost zajedno
(trg)="s22.1"> Gradimo budu } nost zajedno

(src)="s27.1"> Povratak izbeglica , Bosansko Grahovo , 2003 .
(trg)="s27.1"> Povratak izbeglica , Bosansko Grahovo , 2003 .

(src)="s29.1"> Povratak izbeglica , Bosansko Grahovo , 2003 .
(trg)="s29.1"> Povratak izbeglica , Bosansko Grahovo , 2003 .

(src)="s31.1"> Integrisano upravljanje granicama , Aerodrom u Skoplju , 2003 .
(trg)="s31.1"> Integrisano upravqawe granicama , Aerodrom u Skopqu , 2003 .

(src)="s32.1"> Srbijai Crna Gora
(trg)="s32.1"> Srbija i Crna Gora

(src)="s37.1"> Tokom poslednjih pedeset godina , Evropska unija je { irom kontinenta izgradilazonu mira , stabilnosti i slobode .
(trg)="s37.1"> Tokom posledwih pedeset godina , Evropska unija je { irom kontinentaizgradila zonu mira , stabilnosti i slobode .

(src)="s37.2"> Dalje pro { irivanje Unije je stalna vizija , poreddeset novih zemalja ~ lanica koje su joj se pridru`ile maja 2004.g, Bugarska i Rumunija se pribli`avaju kraju pregovora o svom pridru`ivanju, a Turska preduzima korake ka ta~ki kada }e mo}i da obavi i zvani~ne razgovore o tome.
(trg)="s37.2"> Daqe pro { irivawe Unijeje stalna vizija , pored deset novih zemaqa ~ lanica koje su joj sepridru`ile maja 2004. godine, Bugarska i Rumunija se pribli`avajukraju pregovora o svom pridru`ivawu, a Turska preduzima korake kata~ki kada }e mo}i da obavi i zvani~ne razgovore o tome.

(src)="s39.1"> EU i zemlje ~ lanice ve } su pomogle ovim zemljama da u | u u novu eru stabilnosti , bezbednosti , mira i prosperiteta .
(trg)="s39.1"> EU i zemqe ~ lanice ve } su pomogle ovim zemqama da u | u u novu eru stabilnosti , bezbednosti , mira i prosperiteta .

(src)="s39.2"> Godinama se to odnosilo na pru`anjehumanitarne i pomo}i u vanrednim okolnostima stanovni{tvu zahva}enomsukobima ili na finansiranje obnove onih oblasti koje su pretrpele razaranja.Odnedavno, sna`no se pove}ava obim sredstava EU za upravljanje u krizama -uklju~uju}i bezbednosne operacije i policijske misije - radi suo~avanja sa izazovima koji se postavljaju usled tenzija koje jo{ vladaju me|u njenim susedima.
(trg)="s39.2"> Godinama se to odnosilona pru`awe humanitarne i pomo}i u vanrednim okolnostimastanovni{tvu zahva}enom sukobima ili na finansirawe obnove onihoblasti koje su pretrpele razarawa.
(trg)="s39.3"> Odnedavno , sna`no se pove}avaobim sredstava EU za upravqawe u krizama - ukqu~uju}i bezbednosneoperacije i policijske misije - radi suo~avawa sa izazovima koji sepostavqaju usled tenzija koje jo{ vladaju me|u wenim susedima.

(src)="s40.1"> Pa`nja je sada usmerena a promovisanje reformi kojima }e se garantovatidugoro~na stabilnost u regionu kao celini.
(trg)="s40.1"> Pa`wa je sada usmerena a promovisawe reformi kojima }e se garantovati dugoro~na stabilnost u regionu kao celini.

(src)="s45.1"> [ anse za pristupanje EU su jasno ponu | eni uz obavezu da se ovim zemljamapomogne da postignu uslove za pristupanje a koji se ti ~ u vladavine prava , stabilnihdemokratskih ustanova , delovanja tr`i{ne ekonomije i dobrih odnosa sa susednimzemljama.
(trg)="s45.1"> [ anse za pristupawe EU su jasno ponu | eni uz obavezu da se ovim zemqamapomogne da postignu uslove za pristupawe a koji se ti ~ u vladavine prava , stabilnih demokratskih ustanova , delovawa tr`i{ne ekonomije i dobrihodnosa sa susednim zemqama.

(src)="s46.1"> Region se transformisao tokom poslednjih godina .
(trg)="s46.1"> Region se transformisao tokom posledwih godina .

(src)="s46.2"> Stabilnost je uveliko obnovljena , bezbednost je pobolj { ana , vlade su demokratski birane , ve } ina zahvata obnove jepreduzeta a veliki broj izbeglih i interno raseljenih lica vratio se svojim domovima.Ekonomski napredak se nastavlja , smanjuje se stopa inflacije , a mre`a bilateralnihsporazuma o slobodnoj trgovini me|u svim zemljama regiona je sada dovr{ena itrgovinska razmena pove}ana.
(trg)="s46.2"> Stabilnost je uvelikoobnovqena , bezbednost je poboq { ana , vlade su demokratski birane , ve } ina zahvata obnove je preduzeta a veliki broj izbeglih i interno raseqenih lica vratio se svojim domovima .
(trg)="s46.3"> Ekonomski napredak se nastavqa , smawuje se stopa inflacije , a mre`a bilateralnih sporazuma o slobodnojtrgovini me|u svim zemqama regiona je sada dovr{ena i trgovinska razmena pove}ana. Reformama su postavqeni temeqi ekonomskom, socijalnom i institucionalnom razvoju, ~ime }e se normalizovati svakodnevni`ivot qudi ovog regiona.

(src)="s47.1"> Me | utim , napredak se nije uvek podjednako ostvarivao .
(trg)="s47.1"> Me | utim , napredak se nije uvek podjednako ostvarivao . Op { ti `ivotnistandardi ostaju niski, ra{irena je pojava siroma{tva i stopa nezaposlenosti visoka ~ime je uzrokovan odliv mladih i sposobnih qudi izregiona. Me|uetni~ke tenzije i daqe traju, na slobodi su jo{ uvek va`niratni zlo~inci, mre`a kriminala jo{ uvek ugro`ava stabilnost a rad dr`avnih struktura jo{ uvek ometaju pojave ekstremizma i nacionalizma.

(src)="s48.1"> Izgledi za ~ lanstvo u EU deluju kao sna`no upori{te za reformu.
(trg)="s48.1"> Izgledi za ~ lanstvo u EU deluju kao sna`no upori{te za reformu. Wimese nudi sigurni okvir kojim se omogu}ava odre|ivawe prioriteta,postavqawe ciqeva i locirawe resursa - na isti na~in kako je tou~iweno i u zemqama Centralne i Isto~ne Evrope koje su se prikqu~ile Uniji u maju 2004. godine.

(src)="s49.2"> Svesne su ~ injenice daih slabe institucije , lo { i kapaciteti organa uprave , slaba vladavina prava ili nepotpunereforme , vra } aju unazad .
(trg)="s49.2"> Svesne su ~ iwenice da ih slabe institucije , lo { i kapaciteti organa uprave , slabavladavina prava ili nepotpune reforme , vra } aju unazad .

(src)="s49.3"> Shvataju da je njihovim gra | anima , uklju ~ uju } i izbegla lica , potrebno zakonsko , socijalno i ekonomsko okru`enje i poverenje u lokalne organevlasti.
(trg)="s49.3"> Shvataju da jewihovim gra | anima , ukqu ~ uju } i izbegla lica , potrebno zakonsko , socijalno i ekonomsko okru`ewe i poverewe u lokalne organe vlasti.

(src)="s49.4"> Svesne su da } e strana ulaganja biti ostvarena tek u uslovima politi ~ ke stabilnosti , jasnih imovinskih prava i ugovora koje { titi zakon .
(trg)="s49.4"> Svesne suda } e strana ulagawa biti ostvarena tek u uslovima politi ~ ke stabilnosti , jasnih imovinskih prava i ugovora koje { titi zakon .

(src)="s49.5"> One deluju u pravcu ostvarivanja pune funkcije pravosudnog sistema , delotvorne kontrole granica i uspe { nogsuprotstavljanja ozbiljnim pojavama kriminala i korupcije . [ tavi { e , nezavisni mediji iaktivno gra | ansko dru { tvo se sve vi { e shvataju kao indikator dobrog upravljanjazemljom a manje kao nametanje ( suprotnih stavova ) .
(trg)="s49.5"> One deluju upravcu ostvarivawa pune funkcije pravosudnog sistema , delotvorne kontrole granica i uspe { nog suprotstavqawa ozbiqnim pojavama kriminalai korupcije . [ tavi { e , nezavisni mediji i aktivno gra | ansko dru { tvo sesve vi { e shvataju kao indikator dobrog upravqawa zemqom , a mawe kaonametawe ( suprotnih stavova ) .

(src)="s56.1"> Dve od zemalja regiona imaju federalnu strukturu : Dr`avna Zajednica Srbije i Crne Gore, koja obuhvata i Kosovo pod upravom UN; Bosna i Hercegovina, koju ~ine dva entiteta - Federacija Bosne i Hercegovine i Republika Srpska - te Distrikt Br~ko.
(trg)="s56.1"> Dve od zemaqa regiona imaju federalnu strukturu : Dr`avna Zajednica Srbije i Crne Gore, kojaobu-hvata i Kosovo pod upravom UN; Bosna i Hercegovina, koju ~ine dva entiteta - Federacija Bosne i Hercegovine i Republika Srpska - te Distrikt Br~ko.

(src)="s58.1"> Obim ekonomije regiona , ili bruto doma } i proizvod ( GDP ) iznosi oko 50 milijardi evra .
(trg)="s58.1"> Obim ekonomije regiona , ili bruto doma } i proizvod ( GDP ) iznosi oko 50 milijardi evra .

(src)="s58.2"> ( Bruto doma } iproizvod u Hrvatskoj iznosi oko 23 milijarde evra , a u Srbiji i Crnoj Gori oko 14 milijardi evra - dok je ukupni iznos u Albaniji , Biv { oj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji i Bosni i Hercegoini oko 13 milijardi evra . )
(trg)="s58.2"> ( Brutodoma } i proizvod u Hrvatskoj iznosi oko 23 milijarde evra , a u Srbiji i Crnoj Gori oko 14 milijardi evra - dok je ukupni iznos u Albaniji , Biv { oj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji i Bosnii Hercegoini oko 13 milijardi evra . )

(src)="s60.1"> Prose ~ an prihod po glavi stanovnika u regionu iznosi oko 2,000 evra , godi { nje .
(trg)="s60.1"> Prose ~ an prihod po glavi stanovnika u regionu iznosi oko 2,000 evra , godi { we .

(src)="s62.1"> Ukupna strana ulaganja u 2002. godini iznosila su 2,2 milijarde evra .
(trg)="s62.1"> Ukupna strana ulagawa u 2002. godini iznosila su 2,2 milijarde evra .

(src)="s67.1"> Proces stabilizacije i pridru`ivanja (SAp) je dugoro~na politika usmerena na nove na~ine pru`anja pomo}izemljama Zapadnog Balkana koje su prihvatile izazov koji proizilazi iz reformisanja demokratskih institucija, promovisanja trgovine i ekonomskog razvoja i borbe protiv korupcije, etni~kog nasilja, siroma{tva iisklju~ivanja iz dru{tva.
(trg)="s67.1"> Proces stabilizacije i pridru`ivawa (pSP) je dugoro~na politika usmerena na nove na~ine pru`awapomo}i zemqama Zapadnog Balkana koje su prihvatile izazov koji proizilazi iz reformisawademokratskih institucija, promovisawa trgovine i ekonomskog razvoja i borbe protiv korupcije,etni~kog nasiqa, siroma{tva i iskqu~ivawa iz dru{tva.

(src)="s68.1"> Od samog po ~ etka , u maju 1999.g. , njen glavni cilj je bio opremiti zemlje regiona sredstvima za odr`avanje stabilnih demokratskih institucija; obezbediti vladavinu prava; i odr`ati otvorenu preosperitetnuekonomiju zasnovanu na evropskoj praksi i standardima.
(trg)="s68.1"> Od samog po ~ etka , u maju 1999. godine , wen glavni ciq je bio opremiti zemqe regiona sredstvima zaodr`avawe stabilnih demokratskih institucija; obezbediti vladavinu prava; i odr`ati otvorenupreosperitetnu ekonomiju zasnovanu na evropskoj praksi i standardima.

(src)="s70.3"> Ovo podrazumeva ja ~ anje politi ~ kesaradnje , sna`niju podr{ku gra|enju institucija, dodatne trgova~ke mere i sposobnost zemalja regiona dau~estvuju u programima Zajednice.
(trg)="s70.3"> Ovo podrazumeva ja ~ awe politi ~ kesaradwe , sna`niju podr{ku gra|ewu institucija, dodatne trgova~ke mere i sposobnost zemaqa regionada u~estvuju u programima Zajednice. Osim toga, partnerstvo sa Evropom koje treba da ostvari svaka odzemaqa obuhvata postavqawe ciqeva, utvr|ivawe prioriteta i jasnih planova za merewe napretka.

(src)="s71.1"> Pomo } Zajednice rekonstrukciji , razvoju , i stabilizaciji ( CARDS )
(trg)="s71.1"> Pomo } Zajednice rekonstrukciji , razvoju , i stabilizaciji ( KARDS )

(src)="s73.1"> Ukupni bud`et programa KARDS (2000. - 2006.) iznosi 4,65 miliona evra i namenjen je slede}im sektorima:
(trg)="s73.1"> Ukupni bud`et programa KARDS (2000 - 2006.) iznosi 4,65 miliona evra i namewen je slede}im sektorima:

(src)="s75.1"> Pravosu | e i unutra { nji poslovi : reforma pravosu | a i policije , migracije i azil , integrisano upravljanjegranicama , borba protiv organizovanog kriminala
(trg)="s75.1"> Pravosu | e i unutra { wi poslovi : reforma pravosu | a i policije , migracije i azil , integrisanoupravqawe granicama , borba protiv organizovanog kriminala

(src)="s80.1"> Demokratska stabilnost : razvoj gra | anskog dru { tva , povratak izbeglica , reforma medija Okolina i prirodni resursi : ja ~ anje institucija , pra } enje i planiranje
(trg)="s81.1"> Demokratska stabilnost : razvoj gra | anskog dru { tva , povratak izbeglica , reforma medija

(src)="s81.2"> U Srbiji i Crnoj Gori i Biv { oj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji , posebna agencija - Evropskaagencija za rekonstrukciju ( EAR ) sa operativnim sedi { tem u Solunu , odgovorna je za raspodelu glavninepomo } i EU .
(trg)="s84.2"> U Srbiji i Crnoj Gori i Biv { oj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji , posebna agencija -Evropska agencija za rekonstrukciju ( EAR ) sa operativnim sedi { tem u Solunu , odgovorna je za raspodeluglavnine pomo } i EU .

(src)="s81.3"> A , u Briselu , iz sedi { ta Evropske komisije upravlja se programom Tempus , koji se odnosi nareformu visokog obrazovanja , kao i programima modernizacije carina i oporezivanja ( poput Kancelarije zapru`anje carinske i fiskalne pomo}i - CAFAO) te svim regionalnim programima.
(trg)="s84.3"> A , u Briselu , iz sedi { ta Evropske komisije upravqa se programom Tempus , koji seodnosi na reformu visokog obrazovawa , kao i programima modernizacije carina i oporezivawa ( poput Kancelarije za pru`awe carinske i fiskalne pomo}i - KAFAO) te svim regionalnim programima.

(src)="s82.1"> Pomo } koja se dodeljuje posredstvom programa KARDS obezbe | uje se bilo ugovorima za pru`anje usluga, snabdevanjem ili dodelom donacija zemaljama ili dodelom sredstava (uglavnom za projekte koje predla`u neprofitne organizacije kao {to su nevladine organizacije ili tela zemalja ~lanica).
(trg)="s85.1"> Pomo } koja se dodequje posredstvom programa KARDS obezbe | uje se bilo ugovorima za pru`awe usluga,snabdevawem ili dodelom donacija zemaqama ili dodelom sredstava (uglavnom za projekte koje predla`u neprofitne organizacije kao {to su nevladine organizacije ili tela zemaqa ~lanica). Konkursise raspisuju pod jednakim uslovima za sva fizi~ka i pravna lica iz dr`ava ~lanica EU, zemaqa korisnica programa KARDS i zemaqa kandidata.

(src)="s87.1"> Me | utim , za ove promene , potrebno je ulo`iti dosta truda, imati jasan strate{kistav i preduzimati ~esto bolna prilago|avanja.
(trg)="s90.1"> Me | utim , za ove promene , potrebno je ulo`iti dosta truda, imati jasanstrate{ki stav i preduzimati ~esto bolna prilago|avawa.

(src)="s87.2"> Ovaj proces usporavaju otporusled odre | enih interesa i zaostatci iz pro { losti i jo { uvek bacaju senku napoku { aje da se izgradi solidarnost i kooperativnost .
(trg)="s90.2"> Ovaj procesusporavaju otpor usled odre | enih interesa i zaostatci iz pro { losti kojijo { uvek bacaju senku na poku { aje da se izgradi solidarnost i kooperativnost .

(src)="s87.3"> Evropska unija je zbog togaosmislila mehanizme pru`anja pomo}i.
(trg)="s90.3"> Evropska unija je zbog toga osmislila mehanizme pru`awa pomo}i.

(src)="s88.1"> Napori koje EU ula`e radi pomo}i zemljama Zapadnog Balkana da se pribli`e Uniji, preduzimaju se u sklopu Procesa stabilizacije i pridru`ivanja (SAp)
(trg)="s91.1"> Napori koje EU ula`e radi pomo}i zemqama Zapadnog Balkana da se pribli`e Uniji, preduzimaju se u sklopu Procesa stabilizacije i pridru`ivawa (pSP).

(src)="s89.2"> Za uzvrat , ponudi da se priklju ~ e - i pomo } i da to ostvare - zemlje regiona se moraju obavezati da } e postupati po politi ~ kim i ekonomskim uslovima koji se zahtevaju od svih zemalja kandidata .
(trg)="s92.2"> Za uzvrat , ponudi da se prikqu ~ e - i pomo } ida to ostvare - zemqe regiona se moraju obavezati da } e postupati po politi ~ kim i ekonomskim uslovima koji se zahtevaju od svih zemaqa kandidata .

(src)="s90.2"> U sklopu procesa ve } jeostvaren uspeh u stabilizaciji Zapadnog Balkana , postavljanjem temelja za daljereforme i br`u tranziciju.
(trg)="s93.2"> U sklopu procesa ve } je ostvaren uspeh u stabilizaciji Zapadnog Balkana , postavqawemtemeqa za daqe reforme i br`u tranziciju.

(src)="s93.3"> Trebalo bi datrgovina i dalje bude u porastu dok lokalna preduze } a u ~ e kako da se { to potpunije slu`e trgova~kim olak{icama koje pru`a EU i sklapaju {ire ugovore iuspostavljaju nove kanale za distribuciju artikala, ~ime se poma`u strukturnereforme i podi`e `ivotni standard.
(trg)="s96.3"> Trebalo bi da trgovina i daqe bude u porastu dok lokalna preduze } au ~ e kako da se { to potpunije slu`e trgova~kim olak{icama koje pru`a EU isklapaju {ire ugovore i uspostavqaju nove kanale za distribuciju artikala,~ime se poma`u strukturne reforme i podi`e `ivotni standard.

(src)="s95.1"> Novi vid ugovornog odnosa sa EU jeste integralni deo procesa .
(trg)="s98.1"> Novi vid ugovornog odnosa sa EU jeste integralni deo procesa . Svaka zemqakoja postigne dovoqni napredak u politi ~ kim , ekonomskim i reformamaadministrativnih kapaciteta mo`e po~eti pregovore o sklapawu Ugovora ostabilizaciji i pridru`ivawu (SAA).

(src)="s96.1"> Pre nego { to EU pru`i {ansu za potpisivanje Ugovora o stabilizaciji i pridru`ivanju, vr{i rigorozne analize kako bi utvrdila da li su ostvareni osnovni preduslovi.Zatim slede pregovori o preciznim uslovima svakog ugovora posebno.
(trg)="s99.1"> Pre nego { to EU pru`i {ansu za potpisivawe Ugovora o stabilizaciji ipridru`ivawu, vr{i rigorozne analize kako bi utvrdila da li su ostvareniosnovni preduslovi.
(trg)="s99.2"> Zatim slede pregovori o preciznim uslovima svakogugovora posebno .

(src)="s97.1"> Svakim ugovorom obuhva } ena je implementacija niza bitnih obaveza , ali on seposebno priprema za svaku od zemalja , sa bri`ljivo definisanim obavezama upogledu postepene primene u oblasti slobodne trgovine i reformi povezanih saevropskim standardima.
(trg)="s100.1"> Svakim ugovorom obuhva } ena je implementacija niza bitnih obaveza , ali onse posebno priprema za svaku od zemaqa , sa bri`qivo definisanimobavezama u pogledu postepene primene u oblasti slobodne trgovine ireformi povezanih sa evropskim standardima. Za uzvrat, garantuje se pomo}u postizawu dogovorenih stavki u oblastima kao {to su demokratska praksa, regionalni odnosi ili postupawe u skladu sa pravilima o takmi~ewu,dr`avnoj pomo}i, intelektualnom blagu ili pravima institucija.

(src)="s98.2"> Ugovor o stabilizaciji i pridru`ivanju, potpisan sa Biv{om Jugoslovenskom Republikom Makedonijom stupio je na snaguaprila 2004. godine.
(trg)="s101.2"> Ugovor o stabilizaciji i pridru`ivawu, potpisan sa Biv{om Jugoslovenskom Republikom Makedonijom stupio je na snagu aprila 2004. godine. U toku januara 2003. godine, otvoreni supregovori za potpisivawe ugovora sa Albanijom.

(src)="s98.4"> Dovr { ena je studija izvodljivosti radi procene dali su ispunjeni uslovi za po ~ etak pregovora sa Bosnom i Hercegovinom i u toku susa Srbijom i Crnom Gorom .
(trg)="s101.4"> Dovr { ena je studijaizvodqivosti radi procene da li su ispuweni uslovi za po ~ etak pregovorasa Bosnom i Hercegovinom i u toku su sa Srbijom i Crnom Gorom .

(src)="s103.2"> Od 1999. godine , EU je obezbedila vi { e od 7 milijardi evra kao pomo } zemljama Zapadnog Balkana .
(trg)="s106.2"> Od 1999. godine , EU je obezbedila vi { e od 7 milijardi evra kaopomo } zemqama Zapadnog Balkana .

(src)="s103.3"> U cilju pomaganja regiona , EU je tokom 2000.godine osmislila novi program nazvan KARDS - Pomo } Zajednice za rekonstrukciju , razvoj i stabilizaciju - kao zamenu prethodnim programima kao { to su Phare i Obnova .
(trg)="s106.3"> U ciqu pomagawa regiona , EU je tokom2000. godine osmislila novi program nazvan KARDS - Pomo } Zajednice zarekonstrukciju , razvoj i stabilizaciju - kao zamenu prethodnim programimakao { to su Fare i Obnova .

(src)="s104.2"> Na po ~ etku , bila je usmerena na humanitarnu i pomo } u vanrednim situacijama .
(trg)="s107.2"> U po ~ etku , bila je usmerena na humanitarnu i pomo } u vanrednim situacijama .

(src)="s104.3"> Kasnije je koncentrisana na obnovuinfrastrukture i podsticanje izmirenja kao i na povratak izbeglica .
(trg)="s107.3"> Kasnije je koncentrisana na obnovuinfrastrukture i podsticawe izmirewa kao i na povratak izbeglica . Danasje pa`wa pomerena ka razvoju vladinih institucija i zakonodavstva kao iusagla{avawu sa normama Evropske unije.

(src)="s104.5"> Pomo } je usmerena na ja ~ anje demokratije i vladavinuprava ; ljudskih prava ; gra | anskog dru { tva i medija ; i funkcionisanje slobodnetr`i{ne ekonomije.
(trg)="s107.5"> Pomo } je usmerena na ja ~ awedemokratije i vladavinu prava ; qudskih prava ; gra | anskog dru { tva i medija ; i funkcionisawe slobodne tr`i{ne ekonomije. Pored toga, pomo} se dajeradi stvarawa stabilne ekonomske obnove i promovisawa razvoja dru{tvai strukturalnih reformi.

(src)="s105.1"> Za period od 2000 - 2006. godine , posredstvom programa KARDS , planiranaje dodela pomo } i u iznosu od 4,65 milijardi evra .
(trg)="s108.1"> Za period od 2000 - 2006. godine , posredstvom programa KARDS , planirana jedodela pomo } i u iznosu od 4,65 milijardi evra .

(src)="s105.2"> Odre | eni su prioriteti kako bise svakoj od zemalja regiona pomoglo da shvati { ta je pribli`ava ba{tini EU - usmislu koristi i u smislu obaveza.
(trg)="s108.2"> Odre | eni su prioriteti kakobi se svakoj od zemaqa regiona pomoglo da shvati { ta je pribli`ava ba{tini EU - u smislu koristi i u smislu obaveza.

(src)="s105.3"> Dalji cilj je promovisati bli`e odnose i regionalnu saradnju me|u susedima i saradnju EU sa ovih pet zemalja kandidataza ~lanstvo u Uniji.
(trg)="s108.3"> Daqi ciq je promovisati bli`eodnose i regionalnu saradwu me|u susedima i saradwu EU sa ovih petzemaqa kandidata za ~lanstvo u Uniji. Priroda i nivo podr{ke direktno seodnose na stepen politi~ke voqe u svakoj od zemaqa i unutar regiona upogledu ostvarivawa napretka u procesu stabilizacije i pridru`ivawa.

(src)="s106.1"> Raspodele pomo } i posredstvom programa KARDS za period 2002 - 2004. godina ( u milionima evra )
(trg)="s109.1"> Raspodele pomo } i posredstvom programa KARDS za period 2002 - 2004. godine ( u milionima evra )

(src)="s131.1"> Srbija i Crna Gora1
(trg)="s134.1"> Srbija i Crna Gora1

(src)="s146.1"> 1 ) Uklju ~ uju } i Republiku Srbiju , Republiku Crnu Goru i Pokrajinu Kosovo , koja je pod protektoratom UN-a2 ) Regionalni fondovi za Integrisani upravljanje granicama je uklju ~ eno u programe zemalje
(trg)="s149.1"> 1 ) Ukqu ~ uju } i Republiku Srbiju , Republiku Crnu Goru i Pokrajinu Kosovo , koja je pod protektoratom UN-a2 ) Regionalni fondovi za Integrisano upravqawe granicama ukqu ~ eno je u programe zemaqe

(src)="s148.1"> Pored strate { kog cilja pomo } i u postupku integracije u Evropsku uniju , KARDS , tako | e mo`e omogu}iti brzo reagovanje na promenu situacija na terenu.
(trg)="s151.1"> Pored strate { kog ciqa pomo } i u postupku integracije u Evropsku uniju , KARDS , tako | e mo`e omogu}iti brzo reagovawe na promenu situacija naterenu.

(src)="s148.2"> To je , na primer , pokazano preusmeravanjem resursa za pomo } izbeglicama i raseljenim licima , jednako kao i na rekonstrukciju { to je bilo bitno za razre { avanjekrize u Biv { oj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji tokom 2002. godine .
(trg)="s151.2"> To je , na primer , pokazano preusmeravawem resursa za pomo } izbeglicama i raseqenim licima , jednako kao i na rekonstrukciju { to je bilobitno za razre { avawe krize u Biv { oj Jugoslovenskoj Republici Makedonijitokom 2002. godine .

(src)="s154.1"> • Juli 1995. godine : Albanija postaje ~ lanica Saveta Evrope .
(trg)="s158.1"> Juli 1995. godine : Albanija postaje ~ lanica Saveta Evrope .

(src)="s155.1"> • Novembar 1995. godine : Biv { a Jugoslovenska Republika Makedonija postaje ~ lanica Saveta Evrope i NATO Partnerstva za mir .
(trg)="s161.1"> Novembar 1995. godine : Biv { a Jugoslovenska Republika Makedonija postaje ~ lanica Saveta Evrope i NATO Partnerstva za mir .

(src)="s156.1"> • Novembar 1996. godine : Hrvatska postaje ~ lanica Saveta Evrope .
(trg)="s162.1"> Novembar 1996. godine : Hrvatska postaje ~ lanica Saveta Evrope .

(src)="s157.1"> • 1997. godine : Lideri EU postavili su uslove za razvijanje odnosa sa svakom od zemalja Zapadnog Balkana pojedina ~ no .
(trg)="s165.1"> 1997. godine : Lideri EU postavili su uslove za razvijawe odnosa sa svakom od zemaqa Zapadnog Balkana pojedina ~ no .

(src)="s157.2"> Ovi uslovi obuhvataju uva`avanje principa demokratije i ljudskih prava, vladavinu prava, za{titu manjina, reforme tr`i{ne ekonomije i regionalnu saradnju.
(trg)="s165.2"> Ovi uslovi obuhvataju uva`avawe principa demokratije iqudskih prava, vladavinu prava, za{titu mawina, reforme tr`i{ne ekonomije i regionalnu saradwu.

(src)="s161.1"> Kosovu pod upravom UN-a ) i od marta 2002 .
(trg)="s171.2"> Odgovorna jeza upravqawe programima pomo } i u Srbiji i Crnoj Gori ( Republici Srbiji , Republici Crnoj Gori , Kosovu pod upravom UN ) i od marta 2002 .

(src)="s161.2"> Biv { oj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji .
(trg)="s171.3"> Biv { oj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji .

(src)="s164.1"> • Septembar 2000. godine : Albanija postaje ~ lanica Svetske trgova ~ ke organizacije ( WTO ) .
(trg)="s176.1"> Septembar 2000. godine : Albanija postaje ~ lanica Svetske trgova ~ ke organizacije ( WTO ) .

(src)="s166.1"> • Novembar 2000. godine : Hrvatska postaje ~ lanica Svetske trgova ~ ke organizacije ( WTO ) .
(trg)="s180.1"> Novembar 2000. godine : Hrvatska postaje ~ lanica Svetske trgova ~ ke organizacije ( WTO ) .

(src)="s168.1"> • April 2001. godine : Biv { a Jugoslovenska Republika Makedonija potpisuje Sporazum o stabilizaciji i pridru`ivanju.
(trg)="s185.1"> April 2001. godine : Biv { a Jugoslovenska Republika Makedonija potpisuje Sporazum o stabilizaciji i pridru`ivawu.

(src)="s172.1"> • Avgust 2001. godine : Glavne politi ~ ke partije Biv { e Jugoslovenske Republike Makedonije potpisuju na Ohridu Sporazum kojim se omogu } uje obnova mira u zemlji .
(trg)="s190.1"> Avgust 2001. godine : Glavne politi ~ ke partije Biv { e Jugoslovenske Republike Makedonije potpisuju na Ohridu Sporazum kojim se omogu } uje obnova mira u zemqi .

(src)="s174.1"> • Novembar 2002. godine : Bosna i Hercegovina postaje ~ lanica Saveta Evrope .
(trg)="s194.1"> Novembar 2002. godine : Bosna i Hercegovina postaje ~ lanica Saveta Evrope .

(src)="s176.1"> • Januar 2003. godine : Sa Albanijom su zapo ~ eti pregovori o Sporazumu za stabilizaciju ipridru`ivanje.
(trg)="s198.1"> Januar 2003. godine : Sa Albanijom su zapo ~ eti pregovori o Sporazumu za stabilizaciju ipridru`ivawe.

(src)="s177.1"> • Februar 2003. godine : Hrvatska podnosi zvani ~ ni zahtjev za prijem u Evropsku uniju .
(trg)="s200.1"> Februar 2003. godine : Hrvatska podnosi zvani ~ ni zahtev za prijem u Evropsku uniju .

(src)="s178.1"> • April 2003. godine : Srbija i Crna Gora postaju ~ lanice Saveta Evrope .
(trg)="s202.1"> April 2003. godine : Srbija i Crna Gora postaju ~ lanice Saveta Evrope .

(src)="s179.1"> • April 2003. godine : Biv { a Jugoslovenska Republika Makedonija postaje ~ lanica Svetske trgova ~ ke organizacije ( WTO ) .
(trg)="s204.1"> April 2003. godine : Biv { a Jugoslovenska Republika Makedonija postaje ~ lanica Svetsketrgova ~ ke organizacije ( WTO ) .

(src)="s180.1"> • Juni 2003. godine : Na Samitu u Solunu ponovo su potvr | ene obaveze EU za integraciju zemalja Zapadnog Balkana u Uniju i odre | eni dodatni resursi i sredstva za postizanje ovog cilja .
(trg)="s206.1"> Juni 2003. godine : Na Samitu u Solunu ponovo su potvr | ene obaveze EU za integraciju zemaqa Zapadnog Balkana u Uniju i odre | eni dodatni resursi i sredstva za postizawe ovogciqa .

(src)="s181.1"> • Juli 2003. godine : Savet EU daje zeleno svetlo za po ~ etak izrade studije o izvodljivosti o otvaranju pregovora za sklapanje Sporazuma o stabilizaciji i pridru`ivanju sa Srbijom i Crnom Gorom.
(trg)="s208.1"> Juli 2003. godine : Savet EU daje zeleno svetlo za po ~ etak izrade studije o izvodqivostio otvarawu pregovora za sklapawe Sporazuma o stabilizaciji i pridru`ivawu sa Srbijomi Crnom Gorom.

(src)="s182.1"> • Novembar 2003. godine : EU objavila rezultate studije o izvodljivosti ukazuju } i na na ~ inzapo ~ injanja pregovora o sklapanju Sporazuma o stabilizaciji i pridru`ivanju sa Bosnom i Hercegovinom.
(trg)="s210.1"> Novembar 2003. godine : EU objavila rezultate studije o izvodqivosti ukazuju } i na na ~ inzapo ~ iwawa pregovora o sklapawu Sporazuma o stabilizaciji i pridru`ivawu sa Bosnomi Hercegovinom.

(src)="s185.1"> • April 2004. godine : Proces stabilizacije i pridru`ivanja sa Biv{om Jugoslovenskom Republikom Makedonijom stupa na snagu.
(trg)="s216.1"> April 2004. godine : Proces stabilizacije i pridru`ivawa sa Biv{om Jugoslovenskom Republikom Makedonijom stupa na snagu.

(src)="s186.1"> • Juni 2004. godine : Savet Evrope je odlu ~ ilo da Hrvatska postane zemlja kandidat za ~ lanstvo u EU i da se otvore pregovori o ~ lanstvu po ~ etkom 2005 .
(trg)="s218.1"> Juni 2004. godine : Savet Evrope je odlu ~ io da Hrvatska postane zemqa kandidat za ~ lanstvo u EU i da se otvore pregovori o ~ lanstvu po ~ etkom 2005 .

(src)="s191.1"> Savet Evrope se slo`ilo sa preporukama Evropske komisije za po~etak pregovora o sklapanju Ugovora o stabilizaciji i pridru`ivanju u januaru 2003.godine.
(trg)="s223.1"> Savet Evrope se slo`io sa preporukama Evropske komisije za po~etakpregovora o sklapawu Ugovora o stabilizaciji i pridru`ivawu u januaru2003. godine.

(src)="s191.2"> Ovaj proces je jo { uvek u toku .
(trg)="s223.2"> Ovaj proces je jo { uvek u toku .

(src)="s192.1"> Glavni izazovi sa kojima se zemlja suo ~ ava u srednjoro ~ nom periodu jesuobezbe | ivanje javnog reda i borba protiv organizovanog kriminala , prevarai korupcije ; ja ~ anje primene vladavine prava kroz pobolj { avanje rada pravosu | a i dr`avne uprave; pobolj{avanje ukupne ekonomske situacije u zemlji;potpuno uva`avanje demokratskih principa, ljudskih i manjinskih prava; iostvarivanje napretka u pribli`avanju propisima i standardima EU.
(trg)="s224.1"> Glavni izazovi sa kojima se zemqa suo ~ ava u sredworo ~ nom periodu jesuobezbe | ivawe javnog reda i borba protiv organizovanog kriminala , prevara i korupcije ; ja ~ awe primene vladavine prava kroz poboq { avawerada pravosu | a i dr`avne uprave; poboq{avawe ukupne ekonomskesituacije u zemqi; potpuno uva`avawe demokratskih principa, qudskihi mawinskih prava; i ostvarivawe napretka u pribli`avawu propisimai standardima EU. Ciq pomo}i, koja je Albaniji dodeqena u okviru Procesa stabilizacije i pridru`ivawa je pomo} vlastima Albanije dase suo~e i sa drugim izazovima - kroz finansijsku pomo}, ~esti dijalogsa EU u okviru postoje}ih ugovornih odnosa i pregovora o sklapawu Ugovora o stabilizaciji i pridru`ivawu.

(src)="s198.1"> Tokom 2001. godine , posredstvom programa KARDS odre | eno je 37,5 milionaevra za potrebe prioriteta utvr | enih u Procesu stabilizacije i pridru`ivanja:pravosu|e i unutra{nji poslovi, razvoj dru{tva na lokalnom nivou i izgradnjainstitucija.
(trg)="s230.1"> Tokom 2001. godine , posredstvom programa KARDS odre | eno je 37,5 milionaevra za potrebe prioriteta utvr | enih u Procesu stabilizacije ipridru`ivawa: pravosu|e i unutra{wi poslovi, razvoj dru{tva nalokalnom nivou i izgradwa institucija.

(src)="s198.2"> Ovaj fokus KARDS programa zadr`an je i tokom 2002. godine i 2003.godine (44,9 miliona evra i 46,5 miliona evra) uz dodelu gotovo polovinebud`eta za potrebe pravosu|a i unutra{njih poslova.
(trg)="s230.2"> Ovaj fokus KARDS programazadr`an je i tokom 2002. i 2003. godine (44,9 miliona evra i 46,5 milionaevra) uz dodelu gotovo polovine bud`eta za potrebe pravosu|a iunutra{wih poslova.

(src)="s199.1"> Podr { ka pravosudnom sistemu i policiji ostaje glavni deo programa KARDS za Albaniju .
(trg)="s231.1"> Podr { ka pravosudnom sistemu i policiji ostaje glavni deo programa KARDSza Albaniju . Projektima je obuhva } ena izgradwa i renovirawe sudova , uspostavqawe misije Evropske zajednice za pomo } poslovima policije ( PAMEKA ) , razvijawe policijskih snaga za borbu protiv kriminala , poboq { avaweupravqawa grani ~ nom slu`bom i poboq{avawe postupka kontrole na granicama.

(src)="s200.1"> Ulaganje u infrastrukturu obuhvata izgradnju institucija i obuku , u vezi saposebnim sektorom , naro ~ ito pravosu | em i unutra { njim poslovima gde postoji stalna potreba za infrastrukturom kao preduslovom za uspostavljanje zakonodavnih sistema ili kontrole granica kako bi pravilno funkcionisale .
(trg)="s232.1"> Ulagawe u infrastrukturu obuhvata izgradwu institucija i obuku , u vezi saposebnim sektorom , naro ~ ito pravosu | em i unutra { wim poslovima gde postojistalna potreba za infrastrukturom kao preduslovom za uspostavqawe zakonodavnih sistema ili kontrole granica kako bi pravilno funkcionisale .