# hr/KQ5203295/KQ5203295.xml.gz
# sh/KQ5203295/KQ5203295.xml.gz


(src)="s3.1"> Europska unija i zemlje Zapadnog
(trg)="s3.1"> Evropska unija i

(src)="s7.1"> Europska unija i zemlje Zapadnog Balkana
(trg)="s7.1"> Evropska unija i Zapadni Balkan

(src)="s11.1"> Zemlje Zapadnog Balkana postupno se kre } u u smjeru sigurnije i stabilnije budu } nosti .
(trg)="s10.1"> Zemlje Zapadog Balkana postepeno nalaze svoj put ka bezbednijoj i stabilnijoj budu } nosti .

(src)="s12.1"> Ve } ina ulo`enih napora odvija se u samoj regiji, a poduzimaju ih stanovni{tvo i vlade Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Biv{e Jugoslavenske Republike Makedonije, te Srbije i Crne Gore.
(trg)="s11.1"> Stanovni { tvo i vlade Albanije , Bosne i Hercegovine , Hrvatske i Biv { e Jugoslovenske Republike Makedonije kao i Srbije i Crne Gore , ulo`ili su dosta truda u samom regionu.

(src)="s12.2"> Me | utim , pomo } Europske unije i dalje je klju ~ an ~ imbenik u podupiranju promjena , pru`anju stru~ne pomo}i i uspostavljanju struktura potrebnih za osiguranje mira i prosperiteta, {to je postalo zajedni~ki prioritet.
(trg)="s11.2"> Ipak , pomo } Evropske unije ostaje klju ~ ni faktor u podr`avanju reformi, pru`anju stru~ne pomo}i iuspostavljanju struktura neophodnih za obezbe|ivanje mira i prosperiteta u onome {to jepostalo zajedni~ki program.

(src)="s13.1"> Kao i pomo } Europske unije u svijetu , kao najzna ~ ajnijeg svjetskog donatora pomo } i , u ukupnoj vrijednosti od 21 milijarde eura godi { nje , potpora Zapadnom Balkanu predvi | a dugoro ~ nu pomo } vladama u provedbi reformskog programa .
(trg)="s12.1"> Uz ukupnu pomo } Evropske unije u iznosu od 21 milijardu evra koju dodeljuje { irom svetasvake godine , { to je ~ ini jednim od najzna ~ ajnijih donatora , EU obezbe | uje pomo } zemljama Zapadnog Balkana pru`aju}i dugoro~nu potporu reformskim programima vladama ovihzemalja.

(src)="s14.1"> Pomo } EU-a na dobar na ~ in osvjetljava njezinu ulogu u svijetu : dr`ave ~lanice objedinjuju resurse u znak potpore zemljama i regijama kojima je pomo} potrebna, a Europska komisija svojim radom nastoji oja~ati njezin u~inak.
(trg)="s13.1"> Ova vrsta pomo } i je dobra ilustracija uloge koju Evropska unija ima u svetu : zemlje ~ laniceula`u svoje resurse kao znak svoje obaveze prema zemqama i regionima kojima je ovapomo} potrebna i Evropska komisija deluje u pravcu u~vr{}ivanja svog uticaja.

(src)="s14.2"> Komisija izravno osigurava tre } inu ukupne financijske pomo } i EU-a , te skrbi da se odr`ava uska povezanosts ostalim politikama EU-a i crpi iz stru~nog znanja dr`ava ~lanica kako bi u najve}ojmogu}oj mjeri iskoristila jedinstvenu prednost koju EU ima u pru`anju pomo}i, a kojaproisti~e iz njezinog nadnacionalnog karaktera.
(trg)="s13.2"> Komisijadirektno obezbe | uje tre } inu ukupne finansijske pomo } i Evropske unije , osiguravaju } i bliskeveze sa ostalim vidovima politi ~ kog nastupa EU , i pru`anja stru~ne pomo}i zemalja ~lanica EU kako bi se postigao maksimalni efekat jedinstvenog unapre|ivanja raspodele pomo}i EUnezavisno od nacionalnih interesa.

(src)="s15.1"> Zemlje Zapadnog Balkana ubrajaju se me | u glavne korisnike pomo } i .
(trg)="s14.1"> Zemlje Zapadnog Balkana su jedan od osnovnih prioriteta ove pomo } i .

(src)="s15.2"> Unija je izradila jasnu op } u strategiju pragmati ~ ke i pa`ljivo ciljane pomo}i kako bi ispunila prioritetne potrebe.
(trg)="s14.2"> Unija je osmislilajasnu ukupnu strategiju , kombinovanu sa dobro usmerenom pomo } i kako bi se zadovoljileprioritetne potrebe .

(src)="s15.3"> Rezultati su vidljivi u postignutom napretku zahvaljuju } i koracima kojeje regija poduzela u smjeru ispunjavanja ciljeva ve } e sigurnosti , politi ~ ke stabilnosti , demokracije i gospodarskog oporavka .
(trg)="s14.3"> Rezultati se ve } mogu videti u ve } ostvarenom napretku u regionu koji sekre } e ka ostvarivanju svojih ciljeva : ve } e bezbednosti , politi ~ ke stabilnosti , demokratije iekonomske obnove .

(src)="s16.1"> EU u potpunosti podr`ava ciljeve regije te zajedno s njima slavi napredak.
(trg)="s15.1"> Evropska unija u potpunosti deli ciljeve regiona i uva`ava njegov napredak.

(src)="s16.2"> Te zemlje , na pragu Unije koja se { iri , bit } e pozvane da joj se pridru`e ~im ispune kriterije koje suispunile nove dr`ave ~lanice.
(trg)="s15.2"> Pridru`ivanje ovihzemalja, koje su pred samim vratima pro{irene Unije, bi}e do~ekano sa dobrodo{licom, ~imzadovolje kriterijume kao i ostale nove zemlje ~lanice.

(src)="s17.1"> Siroma { tvo , sukobi i nestabilnost u ostalim dijelovima svijeta tako | er imaju utjecaja na Europsku uniju i mi smo svjesni va`nosti promicanja reformi i napora za konsolidacijomu cilju stvaranja mirnodopske Europe koja vjeruje u vlastitu budu}nost.
(trg)="s16.1"> Siroma { tvo , konflikt i nestabilnost u drugim mestima u svetu , tako | e uti ~ e na EU i mi shvatamo zna ~ aj promovisanja reformi i konsolidovanja nastojanja ka ostvarenju mira u Evropi , uverenoj u vlastitu budu } nost .

(src)="s18.1"> Prioritete programa za Zapadni Balkan , kao { to je uobi ~ ajeno kada je rije ~ o pomo } i , usuglasile su dr`ave ~lanice i Europski parlament. Program odra`ava opredijeljenost Komisije za visokokvalitetne programe s vidljivim u~inkom na kvalitetu `ivota gra|ana, uskladu s najvi{im me|unarodnim standardima u~inkovitosti i s punom odgovorno{}uprema poreznim obveznicima.
(trg)="s17.1"> Pored ukupne pomo } i , zemlje ~ lanice i Evropski parlament usagla { avaju se u pogledu prioriteta programa zemalja Zapadnog Balkana .

(src)="s18.3"> Provedba programa odvija se kroz strpljiv i ~ estonenametljiv rad , a cilj je pomo } i u obnovi dru { tava i gospodarstava kroz razvoj ljudskihresursa , te stvoriti okru`enje u kojem }e gra|ani imati povjerenja u javne slu`be i sigurnoobavljati poslovne aktivnosti kako u zemlji tako i sa susjednim zemljama i regijama.
(trg)="s17.3"> Program se primenjuje uz strpljivost i ~ estonenametljiv rad kako bi se pomogla rekonstrukcija dru { tava i ekonomija kroz humani razvoj , i stvorilo okru`enje u kojem gra|ani veruju javnim slu`bama uz uverenost da mogu obavljatiposlove i na lokalnom nivou i sa susednim zemljama i regionima.

(src)="s19.1"> Ujedinjenje Europe ne } e biti potpuno dok ne obuhvati Zapadni Balkan .
(trg)="s18.1"> Objedinjavanje Evrope ne } e biti zavr { eno sve dok se ne obuhvate i zemlje Zapadnog Balkana .

(src)="s19.2"> Na sastanku navrhu u Solunu , odr`anom u lipnju 2003. godine, ~lanovi Europskog vije}a sve~ano suizjavili da je Zapadnom Balkanu mjesto u Europskoj uniji, te su naglasili svoju ~vrstupodr{ku integraciji Zapadnog Balkana u Uniju.
(trg)="s18.2"> Na Samitu u Solunu , juna 2003 . , ~ lanice Saveta Evrope su sve ~ ano izjavile da jebudu } nost balkanskih zemalja u Evropskoj uniji i dele ~ vrstu podr { ku integraciji zemalja Zapadnog Balkana u EU .

(src)="s20.2"> U ovoj publikaciji istaknuta su neka od opipljivih postignu } a nedavnihaktivnosti EU-a u regiji .
(trg)="s20.1"> Ono { to EZ mo`e i ~ini jeste podsticanje i pomo} razvoju bli`ih odnosa sa zemljama regiona.Ovom publikacijom se ukazuje na neka jasna dostignu}a skora{njeg uklju~enja EU u region.

(src)="s21.1"> Chris Patten , Povjerenik za vanjske poslove
(trg)="s21.1"> Kris Paten ( Chris Patten ) , komesar EU za spolja { nje poslove

(src)="s26.1"> Bosnai Hercegovina
(trg)="s26.1"> Bosnai Hercegovina

(src)="s27.1"> Povratak izbjeglica , Bosansko Grahovo , 2003 .
(trg)="s27.1"> Povratak izbeglica , Bosansko Grahovo , 2003 .

(src)="s28.1"> Hrvatska
(trg)="s28.1"> Hrvatska

(src)="s29.1"> Povratak izbjeglica u Pakrac , 2003 .
(trg)="s29.1"> Povratak izbeglica , Bosansko Grahovo , 2003 .

(src)="s30.1"> Bivša Jugoslavenska Republika Makedonija
(trg)="s30.1"> Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija

(src)="s31.1"> Integrirano upravljanje granicama , zra ~ na luka u Skopju , 2003 .
(trg)="s31.1"> Integrisano upravljanje granicama , Aerodrom u Skoplju , 2003 .

(src)="s34.1"> Europska unija i zemlje Zapadnog Balkana
(trg)="s34.1"> Evropska unija i Zapadni Balkan

(src)="s37.1"> U proteklih pedeset godina Europska unija izgradila je podru ~ je mira , stabilnosti i slobode na kontinentu .
(trg)="s37.1"> Tokom poslednjih pedeset godina , Evropska unija je { irom kontinenta izgradilazonu mira , stabilnosti i slobode .

(src)="s37.2"> Nakon pristupanja deset novih ~ lanica u svibnju2004. godine predvi | a se daljnje pro { irenje .
(src)="s37.3"> Bugarska i Rumunjska pribli`avajuse kraju pregovora o pristupanju, a Turska radi na isho|enju datuma za po~etakslu`benih pregovora.
(trg)="s37.2"> Dalje pro { irivanje Unije je stalna vizija , poreddeset novih zemalja ~ lanica koje su joj se pridru`ile maja 2004.g, Bugarska i Rumunija se pribli`avaju kraju pregovora o svom pridru`ivanju, a Turska preduzima korake ka ta~ki kada }e mo}i da obavi i zvani~ne razgovore o tome.

(src)="s38.2"> Albanija , Bosna i Hercegovina , Hrvatska , Biv { a Jugoslavenska Republika Makedonija , te Srbija i Crna Gora izrazile su `elju da se i one ukona~nici pridru`e Europskoj uniji, a EU je potvrdio spremnost da ih primi ~im zato budu spremne.
(trg)="s38.2"> Albanija , Bosna i Hercegovina , Hrvatska , Biv { a Jugoslovenska Republika Makedonija te Srbija i Crna Gora izrazile su svoju `elju da se kona~no pridru`e Evropskoj uniji - a EU je potvrdila svoju spremnost da ih rado prihvati ~im buduspremne za to.

(src)="s39.1"> Europska unija i njezine dr`ave ~lanice ve} su pomogle zemljama Zapadnog Balkana da zakora~e u novo razdoblje, obilje`eno stabilno{}u, sigurno{}u,mirom i prosperitetom. Godinama se pomo} svodila na pru`anje humanitarnepomo}i i pomo}i za hitne situacije ugro`enom stanovni{tvu ili pak na financira-njeobnove u o{te}enim podru~jima.
(trg)="s39.1"> EU i zemlje ~ lanice ve } su pomogle ovim zemljama da u | u u novu eru stabilnosti , bezbednosti , mira i prosperiteta .

(src)="s40.1"> Sada je pozornost usmjerena na promicanje reformi koje } e jam ~ iti dugoro ~ nustabilnost u ~ itavoj regiji .
(trg)="s40.1"> Pa`nja je sada usmerena a promovisanje reformi kojima }e se garantovatidugoro~na stabilnost u regionu kao celini.

(src)="s45.1"> Zemljama je izri ~ ito ponu | ena perspektiva ~ lanstva , popra } ena odlu ~ no { } u daim se pomogne u ispunjavanju pristupnih uvjeta kao { to su vladavina prava , stabilne demokratske institucije , funkcionalno tr`i{no gospodarstvo i dobriodnosi sa susjednim zemljama.
(trg)="s45.1"> [ anse za pristupanje EU su jasno ponu | eni uz obavezu da se ovim zemljamapomogne da postignu uslove za pristupanje a koji se ti ~ u vladavine prava , stabilnihdemokratskih ustanova , delovanja tr`i{ne ekonomije i dobrih odnosa sa susednimzemljama.

(src)="s46.1"> U posljednjih nekoliko godina regija se preobrazila .
(trg)="s46.1"> Region se transformisao tokom poslednjih godina .

(src)="s47.1"> Me | utim , napredak nije uvijek bio ujedna ~ en . Op } i `ivotni standard i dalje jenizak, siroma{tvo ra{irena pojava, a nezaposlenost i dalje velika, {to jeuzrokom odlaska mladog i radno sposobnog stanovni{tva iz regije.
(trg)="s47.1"> Me | utim , napredak se nije uvek podjednako ostvarivao .

(src)="s47.3"> Nastavljajuse me | uetni ~ ke napetosti , glavni optu`enici za ratne zlo~ine i dalje su na slobodi, zlo~ina~ke mre`e nastavljaju ugro`avati stabilnost, a pojave ekstremizmai nacionalizma nanose {tetu dr`avnim strukturama.
(trg)="s47.3"> Me | uetni ~ ke tenzije i dalje traju , na slobodi su jo { uvek va`ni ratni zlo~inci, mre`a kriminala jo{ uvek ugro`ava stabilnost arad dr`avnih struktura jo{ uvek ometaju pojave ekstremizma i nacionalizma.

(src)="s48.1"> Izgledi za ~ lanstvo u Uniji sna`no djeluju na u~vr{}ivanje reformskih procesa,pru`aju}i siguran okvir za odre|ivanje prioriteta, postavljanje ciljeva i raspodjelu sredstava, kao {to je bio slu~aj u zemljama sredi{nje i isto~ne Europe,punopravnim ~lanicama od svibnja 2004.
(trg)="s48.1"> Izgledi za ~ lanstvo u EU deluju kao sna`no upori{te za reformu.
(trg)="s48.2"> Njime se nudi sigurni okvir kojim se omogu } ava odre | ivanje prioriteta , postavljanje ciljeva i lociranjeresursa - na isti na ~ in kako je to u ~ injeno i u zemljama Centralne i Isto ~ ne Evrope kojesu se priklju ~ ile Uniji u maju 2004. godine .

(src)="s49.1"> Zemlje u regiji sve vi { e uzimaju reformski proces u svoje ruke .
(trg)="s49.1"> Zemlje regiona se intenzivno bave pitanjima procesa reformi .

(src)="s49.2"> Svjesne su da ihnesigurne institucije , slab upravni kapacitet i nedovoljno sna`na vladavinaprava ili pak nepotpune reforme mogu ko~iti u napretku.
(trg)="s49.2"> Svesne su ~ injenice daih slabe institucije , lo { i kapaciteti organa uprave , slaba vladavina prava ili nepotpunereforme , vra } aju unazad .

(src)="s49.3"> Isto tako im je jasnoda je njihovim gra | anima , ne izuzimaju } i izbjeglice , potrebno sigurno pravno , dru { tveno i gospodarsko okru`enje, te povjerenje u lokalne vlasti. Svjesne su dastrana ulaganja mo`e privu}i samo politi~ka stabilnost, jasna imovinsko-prav-na situacija i zakonom za{ti}eni ugovori.
(trg)="s49.3"> Shvataju da je njihovim gra | anima , uklju ~ uju } i izbegla lica , potrebno zakonsko , socijalno i ekonomsko okru`enje i poverenje u lokalne organevlasti.

(src)="s49.5"> Zemlje nastoje uspostaviti potpunofunkcionalno pravosu | e , u ~ inkovitu kontrolu granica i posti } i uspjeh u borbiprotiv te { kih oblika zlo ~ ina i korupcije .
(src)="s49.6"> Nadalje , neovisni mediji i energi ~ no civilno dru { tvo sve vi { e se do`ivljavaju kao potpora dobroj vladavini, a ne kao smetnja.
(trg)="s49.5"> One deluju u pravcu ostvarivanja pune funkcije pravosudnog sistema , delotvorne kontrole granica i uspe { nogsuprotstavljanja ozbiljnim pojavama kriminala i korupcije . [ tavi { e , nezavisni mediji iaktivno gra | ansko dru { tvo se sve vi { e shvataju kao indikator dobrog upravljanjazemljom a manje kao nametanje ( suprotnih stavova ) .

(src)="s50.1"> Pregled Zapadnog Balkana
(trg)="s50.1"> Osvrt na Zapadni Balkan

(src)="s52.1"> Stanovni { tvo u pet zemalja Zapadnog Balkana broji otprilike 25 milijuna .
(trg)="s52.1"> U zemljama Zapadnog Balkana ima oko 25 miliona stanovnika .

(src)="s54.1"> Zapadni Balkan bogata je mje { avina raznolikih civilizacija i etni ~ kih skupina pravoslavne , katoli ~ ke imuslimanske vjeroispovijesti , s kulturnim utjecajima u rasponu od otomanskog i austrougarskog dogr ~ kog i talijanskog .
(trg)="s54.1"> To je bogata me { avina civilizacija i etni ~ kih grupa , koje pripadaju pravoslavlju , katoli ~ anstvu i islamu , i razvijala se pod uticajem razli ~ itih kultura od otomanske , austro-ugarske do gr ~ ke i italijanske .

(src)="s58.1"> Gospodarstvo u regiji , bruto doma } i proizvod ( BDP ) iznosi oko 50 milijardi eura ( BDP Hrvatske oko23 milijarde eura , a Srbije i Crne Gore oko 14 milijardi eura - a Albanije , Biv { e Jugoslavenske Republike Makedonije i Bosne i Hercegovine ukupno iznosi 13 milijardi eura ) .
(trg)="s58.1"> Obim ekonomije regiona , ili bruto doma } i proizvod ( GDP ) iznosi oko 50 milijardi evra .
(trg)="s58.2"> ( Bruto doma } iproizvod u Hrvatskoj iznosi oko 23 milijarde evra , a u Srbiji i Crnoj Gori oko 14 milijardi evra - dok je ukupni iznos u Albaniji , Biv { oj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji i Bosni i Hercegoini oko 13 milijardi evra . )

(src)="s62.1"> Izravna strana ulaganja u 2002. g. iznosila su 2,2 milijarde eura .
(trg)="s62.1"> Ukupna strana ulaganja u 2002. godini iznosila su 2,2 milijarde evra .

(src)="s64.1"> Europska unija i zemlje Zapadnog Balkana
(trg)="s64.1"> Evropska unija i Zapadni Balkan

(src)="s67.1"> Proces stabilizacije i pridru`ivanja dugoro~na je politika koja sadr`i nove modalitete pomo}i zemljama Zapadnog Balkana u rje{avanju izazova koji proizlaze iz reforme demokratskih institucija, promicanjatrgovine i gospodarskog razvoja, borbe protiv korupcije, etni~kog nasilja, siroma{tva i socijalneisklju~enosti.
(trg)="s67.1"> Proces stabilizacije i pridru`ivanja (SAp) je dugoro~na politika usmerena na nove na~ine pru`anja pomo}izemljama Zapadnog Balkana koje su prihvatile izazov koji proizilazi iz reformisanja demokratskih institucija, promovisanja trgovine i ekonomskog razvoja i borbe protiv korupcije, etni~kog nasilja, siroma{tva iisklju~ivanja iz dru{tva.

(src)="s68.1"> Od pokretanja procesa , u svibnju 1999. godine , glavni je cilj bio opremiti zemlje regije mehanizmima zaodr`anje stabilnih demokratskih institucija, osigurati vladavinu prava i podr`ati otvorena i prosperitetnagospodarstva utemeljena na europskoj praksi i standardima.
(trg)="s68.1"> Od samog po ~ etka , u maju 1999.g. , njen glavni cilj je bio opremiti zemlje regiona sredstvima za odr`avanje stabilnih demokratskih institucija; obezbediti vladavinu prava; i odr`ati otvorenu preosperitetnuekonomiju zasnovanu na evropskoj praksi i standardima.

(src)="s69.1"> Ova je opredijeljenost ponovno istaknuta na Zagreba ~ kom sastanku na vrhu 2000. godine kada su Europska unija i zemlje Zapadnog Balkana - Albanija , Bosna i Hercegovina , Hrvatska i Biv { a Jugoslavenska Republika Makedonija , te Srbija i Crna Gora - opetovale svoju punu predanost procesustabilizacije i pridru`ivanja, kao i cilju pribli`avanja Europskoj uniji i punopravnog ~lanstva.
(trg)="s69.1"> Ova obaveza je zatim nagla { ena na Samitu u Zagrebu , 2000. godine , kada su Evropska unija i zemlje Zapadnog Balkana - Albanija , Bosna i Hercegovina , Hrvatska , Biv { a Jugoslovenska Republika Makedonija , te Srbija i Crna Gora - ponovile svoje puno prihvatanje obaveza koje proisti ~ u iz Procesa stabilizacije i pridru`ivanja kao i ostvarivanje cilja bli`e integracije sa Evropskom unijom i kona~no pristupanje Uniji.

(src)="s70.1"> Proces stabilizacije i pridru`ivanja nastavlja se razvijati.
(trg)="s70.1"> Proces stabilizacije i pridru`ivanja nastavlja da se razvija.

(src)="s70.2"> Na sastanku na vrhu EU-a , odr`anom u u lipnju2003. u Solunu, obe}ani su dodatni mehanizmi kojima bi se olak{ao proces integracija.
(trg)="s70.2"> Na Samitu EU u Solunu , juna 2003. godine , potvr | eni su dodatni mehanizmi za olak { avanje bli`e integracije.

(src)="s70.3"> Ovi mehanizmiobuhva } aju sna`niju politi~ku suradnju, ve}u podr{ku izgradnji institucionalnog kapaciteta, dodatnetrgovinske mjere i otvaranje programa Zajednice zemljama u regiji.
(trg)="s70.3"> Ovo podrazumeva ja ~ anje politi ~ kesaradnje , sna`niju podr{ku gra|enju institucija, dodatne trgova~ke mere i sposobnost zemalja regiona dau~estvuju u programima Zajednice.

(src)="s70.4"> Osim toga donesena je odluka ozaklju ~ ivanju Europskih partnerstava sa svim zemljama kako bi se postavili ciljevi , prioriteti i jasan programu svrhu mjerenja postignutog napretka .
(trg)="s70.4"> Osim toga , partnerstvo sa Evropom koje treba da ostvari svaka odzemalja obuhvata postavljanje ciljeva , utvr | ivanje prioriteta i jasnih planova za merenje napretka .

(src)="s72.1"> Op } i ciljevi programa CARDS usmjereni su na potporu Albaniji , Bosni i Hercegovini , Hrvatskoj , Biv { oj Jugoslavenskoj Republici Makedoniji , Srbiji i Crnoj Gori u okviru procesa stabilizacije i pridru`ivanja.
(trg)="s72.1"> Op { ti ciljevi programa KARDS se odnose na podr { ku u ~ estvovanju Albanije , Bosne i Hercegovine , Hrvatske , Biv { e Jugoslovenske Republike Makedonije te Srbije i Crne Gore u Procesu stabilizacije ipridru`ivanja.

(src)="s73.1"> Ukupni prora ~ un programa CARDS ( 2000.-2006 . ) iznosi 4,65 milijardi eura , a namijenjen je sljede } imsektorima :
(trg)="s73.1"> Ukupni bud`et programa KARDS (2000. - 2006.) iznosi 4,65 miliona evra i namenjen je slede}im sektorima:

(src)="s75.1"> Pravosu | e i unutarnji poslovi : reforma pravosu | a i policije , migracija i azil , integrirano upravljanjegranicama , borba protiv organiziranog kriminala
(trg)="s75.1"> Pravosu | e i unutra { nji poslovi : reforma pravosu | a i policije , migracije i azil , integrisano upravljanjegranicama , borba protiv organizovanog kriminala

(src)="s77.1"> Izgradnja upravnog kapaciteta : reforma javne uprave , porezni sustav i carina
(trg)="s76.1"> Izgradnja administrativnog kapaciteta : reforma javne uprave , oporezivanje i carine

(src)="s84.3"> U Srbiji i Crnoj Gori i Biv { oj Jugoslavenskoj Republici Makedoniji posebna je agencija , Europska agencija za obnovu ( EAR ) , s operativnim sjedi { tem u Solunu zadu`ena za pru`anje ve}eg dijela pomo}i Unije.
(trg)="s81.2"> U Srbiji i Crnoj Gori i Biv { oj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji , posebna agencija - Evropskaagencija za rekonstrukciju ( EAR ) sa operativnim sedi { tem u Solunu , odgovorna je za raspodelu glavninepomo } i EU .

(src)="s84.4"> A iz sjedi { ta Europske komisije u Bruxellesu upravlja se programom Tempus za visoko obrazovanje , programima za modernizacijucarina i poreznih usluga ( kao { to je Ured za carinsku i poreznu pomo } - CAFAO ) i svim regionalnim programima .
(trg)="s81.3"> A , u Briselu , iz sedi { ta Evropske komisije upravlja se programom Tempus , koji se odnosi nareformu visokog obrazovanja , kao i programima modernizacije carina i oporezivanja ( poput Kancelarije zapru`anje carinske i fiskalne pomo}i - CAFAO) te svim regionalnim programima.

(src)="s85.1"> Pomo } u okviru programa CARDS pru`a se ili putem ugovora o pru`anju usluga, nabavi roba ili izvo|enjuradova u zemlji korisnici ili dodjelom bespovratnih sredstava (obi~no programi koje predla`u neprofitneorganizacije poput nevladinih udruga ili tijela dr`ava ~lanica).
(trg)="s82.1"> Pomo } koja se dodeljuje posredstvom programa KARDS obezbe | uje se bilo ugovorima za pru`anje usluga, snabdevanjem ili dodelom donacija zemaljama ili dodelom sredstava (uglavnom za projekte koje predla`u neprofitne organizacije kao {to su nevladine organizacije ili tela zemalja ~lanica).

(src)="s85.2"> Natje ~ aj je otvoren , pod istim uvjetima , svimfizi ~ kim i pravnim osobama iz dr`ava ~lanica EU-a, dr`ava korisnica CARDS-a i kandidata za ~lanstvo.
(trg)="s82.2"> Konkursi se raspisuju pod jednakim uslovima za sva fizi ~ ka i pravna lica iz dr`ava ~lanica EU, zemalja korisnica programa KARDS i zemalja kandidata.

(src)="s90.1"> No , te promjene zahtijevaju ozbiljne napore , zacrtavanje jasnog strategijskogpravca i ~ esto te { ke prilagodbe .
(trg)="s87.1"> Me | utim , za ove promene , potrebno je ulo`iti dosta truda, imati jasan strate{kistav i preduzimati ~esto bolna prilago|avanja.

(src)="s90.2"> Otpor postoje } ih interesnih skupina ote`avaproces, a teret pro{losti nastavlja bacati sjenu na nastojanja usmjerena naizgradnji solidarnosti i suradnje.
(trg)="s87.2"> Ovaj proces usporavaju otporusled odre | enih interesa i zaostatci iz pro { losti i jo { uvek bacaju senku napoku { aje da se izgradi solidarnost i kooperativnost .

(src)="s90.3"> Europska unija je stoga uspostavila mehanizme za pru`anje pomo}i.
(trg)="s87.3"> Evropska unija je zbog togaosmislila mehanizme pru`anja pomo}i.

(src)="s91.1"> Nastojanja EU-a da pomogne zemljama Zapadnog Balkana u procesu pribli`avanja Uniji odvijaju se u okviru procesa o stabilizacije i pridru`ivanja.
(trg)="s88.1"> Napori koje EU ula`e radi pomo}i zemljama Zapadnog Balkana da se pribli`e Uniji, preduzimaju se u sklopu Procesa stabilizacije i pridru`ivanja (SAp)

(src)="s92.1"> Rije ~ je o strategiji jasno povezanoj s perspektivom ~ lanstva i prilago | enoj razini razvoja pojedinih zemalja , { to im omogu } uje da napreduju vlastitim ritmom.Zemlje u regiji su kao odgovor na ponu | enu perspektivu i pomo } pri ostvarenju ~ lanstva , poduzele korake ka ispunjenju politi ~ kih i gospodarskih uvjetapostavljenih svim zemljama koje `ele pristupiti Uniji.
(trg)="s89.1"> Ova strategija se izri ~ ito odnosi na mogu } nost pristupanja Evropskoj uniji ipode { ena je nivou razvoja svake od zainteresovanih zemalja , omogu } uju } i im dase kre } u vlastitim tempom .
(trg)="s89.2"> Za uzvrat , ponudi da se priklju ~ e - i pomo } i da to ostvare - zemlje regiona se moraju obavezati da } e postupati po politi ~ kim i ekonomskim uslovima koji se zahtevaju od svih zemalja kandidata .

(src)="s93.1"> Sam proces zapravo predstavlja progresivno partnerstvo , u kojem EU nuditrgovinske ustupke , ugovorni odnos , te gospodarsku i financijsku pomo } .
(trg)="s90.1"> Proces je progresivno partnerstvo , kojim EU nudi me { avinu trgova ~ kih koncesija , ugovornih odnosa te ekonomsku i finansijsku pomo } .

(src)="s93.2"> On seve } se pokazao uspje { nim u stabiliziranju Zapadnog Balkana , te je postaviotemelje za nastavak reformi i ubrzanje tranzicije .
(trg)="s90.2"> U sklopu procesa ve } jeostvaren uspeh u stabilizaciji Zapadnog Balkana , postavljanjem temelja za daljereforme i br`u tranziciju.

(src)="s94.1"> Trgovinske mjere
(trg)="s91.1"> Trgova ~ ke mere

(src)="s95.1"> EU je ve } sada najva`niji trgovinski partner zemljama u regiji: otvorio je tr`i{ta iosigurao vrlo liberalne trgovinske ustupke koji pogoduju lokalnoj proizvodnji ipoti~u gospodarski oporavak.
(trg)="s92.1"> Evropska unija je ve } najva`niji trgova~ki partner zemljama regiona: i otvorila jesvoja tr`i{ta veoma liberalnim trgova~kim koncesijama kako bi omogu}ilaproizvodnju na lokalnom nivou i podstakla obnovu ekonomije.

(src)="s95.2"> Omogu } en je pristup gotovo svih proizvoda petzemalja tr`i{tu EU-a i to bez carine i koli~inskih ograni~enja.
(trg)="s92.2"> Svih pet zemaljaimaju pristup tr`i{tu EU i to se odnosi na gotovo sve njihove proizvode bez carinai bez ograni~avanja koli~ine.

(src)="s96.1"> Trgovina , a posebice trgovina s EU-om , porasla je u 2001. i u prvoj polovici2002. godine .
(trg)="s93.1"> Trgovina - prete`no trgovina sa EU - porasla je 2001. godine i u prvoj polovini2002.

(src)="s96.2"> Uvoz EU-a pove } ao se za 40 % od rujna 1999 .
(trg)="s93.2"> Od septembra 1999. godine pove } an je uvoz EU za 40 % .

(src)="s96.3"> A kako lokalnapoduze } a u ~ e kako potpunije iskoristiti trgovinske povlastice koje nudi EU i kakouspostaviti { ire kontakte i nove distribucijske kanale , trgovina bi trebala napredovati i tako poduprijeti strukturne reforme i podi } i `ivotni standard.
(trg)="s93.3"> Trebalo bi datrgovina i dalje bude u porastu dok lokalna preduze } a u ~ e kako da se { to potpunije slu`e trgova~kim olak{icama koje pru`a EU i sklapaju {ire ugovore iuspostavljaju nove kanale za distribuciju artikala, ~ime se poma`u strukturnereforme i podi`e `ivotni standard.

(src)="s98.1"> Sastavni dio procesa ~ ini i nova vrsta ugovornog odnosa s EU-om .
(trg)="s95.1"> Novi vid ugovornog odnosa sa EU jeste integralni deo procesa .

(src)="s98.2"> Svaka zemlja koja ostvari dovoljan napredak u politi ~ koj i gospodarskoj reformi ipodizanju upravne sposobnosti mo`e sklopiti Sporazum o stabilizaciji ipridru`ivanju (SSP).
(trg)="s95.2"> Svaka zemlja kojapostigne dovoljni napredak u politi ~ kim , ekonomskim i reformama administrativnih kapaciteta mo`e po~eti pregovore o sklapanju Ugovora o stabilizaciji ipridru`ivanju (SAA).

(src)="s99.1"> Prije nego { to EU otvori mogu } nost potpisivanja SSP-a , provodi se stroga analiza kako bi se osiguralo da temeljni preduvjeti budu ispunjeni .
(src)="s99.2"> Pregovori sezatim nastavljaju prema odredbama svakog pojedinog Sporazuma .
(trg)="s96.1"> Pre nego { to EU pru`i {ansu za potpisivanje Ugovora o stabilizaciji i pridru`ivanju, vr{i rigorozne analize kako bi utvrdila da li su ostvareni osnovni preduslovi.Zatim slede pregovori o preciznim uslovima svakog ugovora posebno.

(src)="s100.1"> Svaki sporazum o stabilizaciji i pridru`ivanju zahtijeva provedbu istih osnovnihobveza, no prilago|en je potrebama pojedina~nih zemalja, a sadr`i pomnodefinirane obveze glede postupne provedbe zone slobodne trgovine i reformivezanih uz europske standarde.
(trg)="s97.1"> Svakim ugovorom obuhva } ena je implementacija niza bitnih obaveza , ali on seposebno priprema za svaku od zemalja , sa bri`ljivo definisanim obavezama upogledu postepene primene u oblasti slobodne trgovine i reformi povezanih saevropskim standardima.

(src)="s100.2"> Zauzvrat je predvi | ena pomo } u ostvarivanjudogovorenih kriterija u podru ~ jima kao { to su demokratska praksa , regionalniodnosi , po { tivanje pravila o tr`i{nom natjecanju, dr`avna potpora, intelektualno vlasni{tvo ili pravo na uspostavu poslovnih aktivnosti.
(trg)="s97.2"> Za uzvrat , garantuje se pomo } u postizanju dogovorenih stavki u oblastima kao { to su demokratska praksa , regionalni odnosi ilipostupanje u skladu sa pravilima o takmi ~ enju , dr`avnoj pomo}i, intelektualnomblagu ili pravima institucija.

(src)="s101.1"> Sporazume su potpisale Biv { a Jugoslavenska Republika Makedonija ( travanj2001 . ) i Hrvatska ( listopad 2001 . ) .
(trg)="s98.1"> Ugovori su potpisani sa Biv { om Jugoslovenskom Republikom Makedonijom ( aprila 2001 . ) i Hrvatskom ( oktobra 2001 . )

(src)="s103.1"> Europska unija i zemlje Zapadnog Balkana
(trg)="s100.1"> Evropska unija i Zapadni Balkan

(src)="s106.1"> Proces stabilizacije i pridru`ivanja sadr`i zna~ajnu gospodarsku i financijskusastavnicu.
(trg)="s103.1"> Proces stabilizacije i pridru`ivanja ima va`nu ekonomsku i finansijsku komponentu.

(src)="s106.2"> Od 1991. godine Europska unija osigurala je vi { e od 7 milijardi eurau pomo } i Zapadnom Balkanu .
(trg)="s103.2"> Od 1999. godine , EU je obezbedila vi { e od 7 milijardi evra kao pomo } zemljama Zapadnog Balkana .

(src)="s106.3"> Odluka EU-a iz 2000. godine pojednostavnila jepomo } namijenjenu regiji u okviru novog programa CARDS - Pomo } Zajedniceu obnovi , razvoju i stabilizaciji - koji je zamijenio prethodne programe , Phare i Obnova .
(trg)="s103.3"> U cilju pomaganja regiona , EU je tokom 2000.godine osmislila novi program nazvan KARDS - Pomo } Zajednice za rekonstrukciju , razvoj i stabilizaciju - kao zamenu prethodnim programima kao { to su Phare i Obnova .

(src)="s107.1"> Potpora je prilago | ena potrebama koje se mijenjaju .
(trg)="s104.1"> Pomo } je prilago | avana potrebama .

(src)="s107.2"> U po ~ etku je u `ari{tu bilahumanitarna pomo} i pomo} za hitne situacije.
(trg)="s104.2"> Na po ~ etku , bila je usmerena na humanitarnu i pomo } u vanrednim situacijama .

(src)="s107.3"> Kasnije je naglasak stavljen naobnovu infrastrukture , poticanje pomirenja i povratak izbjeglica .
(trg)="s104.3"> Kasnije je koncentrisana na obnovuinfrastrukture i podsticanje izmirenja kao i na povratak izbeglica .

(src)="s107.4"> Sada jepozornost preusmjerena na razvoj dr`avnih institucija, zakonodavstvo iuskla|ivanje s normama Europske unije.
(trg)="s104.4"> Danas je pa`njapomerena ka razvoju vladinih institucija i zakonodavstva kao i usagla{avanju sanormama Evropske unije.

(src)="s107.5"> Pomo } je usmjerena na ja ~ anjedemokracije i vladavine prava , ljudska prava , civilno dru { tvo i medije , tefunkcioniranje tr`i{nog gospodarstva.
(trg)="s104.5"> Pomo } je usmerena na ja ~ anje demokratije i vladavinuprava ; ljudskih prava ; gra | anskog dru { tva i medija ; i funkcionisanje slobodnetr`i{ne ekonomije.

(src)="s107.6"> Osim toga , pomo } se nudi za uspostavljanje odr`ivog gospodarskog oporavka, te promicanje dru{tvenog razvoja istrukturne reforme.
(trg)="s104.6"> Pored toga , pomo } se daje radi stvaranja stabilne ekonomskeobnove i promovisanja razvoja dru { tva i strukturalnih reformi .

(src)="s108.1"> U sklopu CARDS-a osigurano je 4,65 milijarde eura za razdoblje 2000.-2006.Zacrtani su prioriteti kako bi se pomoglo svakoj od zemalja u regiji da razumije { to pribli`avanje Europskoj uniji podrazumijeva, u smislu pogodnosti iobveza.
(trg)="s105.1"> Za period od 2000 - 2006. godine , posredstvom programa KARDS , planiranaje dodela pomo } i u iznosu od 4,65 milijardi evra .
(trg)="s105.2"> Odre | eni su prioriteti kako bise svakoj od zemalja regiona pomoglo da shvati { ta je pribli`ava ba{tini EU - usmislu koristi i u smislu obaveza.

(src)="s108.2"> Sljede } i cilj jest poticati uspostavljanje tje { njih veza i regionalne suradnje izme | u susjeda , s EU-om i ovih pet zemalja kandidata .
(trg)="s105.3"> Dalji cilj je promovisati bli`e odnose i regionalnu saradnju me|u susedima i saradnju EU sa ovih pet zemalja kandidataza ~lanstvo u Uniji.

(src)="s108.3"> Priroda i razinapodr { ke u izravnoj su vezi s razinom politi ~ ke volje u pojedinim zemljama iunutar regije za postizanjem napretka u okviru procesa stabilizacije ipridru`ivanja.
(trg)="s105.4"> Priroda i nivo podr { ke direktno se odnose na stepen politi ~ ke volje u svakoj od zemalja i unutar regiona u pogledu ostvarivanja napretka u procesu stabilizacije i pridru`ivanja.

(src)="s109.1"> Sredstva programa CARDS za razdoblje od 2002. do 2004 . ( u milijunima eura )
(trg)="s106.1"> Raspodele pomo } i posredstvom programa KARDS za period 2002 - 2004. godina ( u milionima evra )

(src)="s113.1"> UKUPNO
(trg)="s110.1"> UKUPNO

(src)="s119.1"> Bosna i Hercegovina
(trg)="s116.1"> Bosna i Hercegovina

(src)="s124.1"> Hrvatska
(trg)="s121.1"> Hrvatska