# ba/102015044.xml.gz
# mk/102015044.xml.gz


(src)="1"> « Кеше үҙ йәнен байлығы менән йолоп алыр , ә ярлы кешегә хатта янамайҙар ҙа » ( ҒИБРӘТЛЕ ҺҮҘҘӘР 13 : 8 ) .
(trg)="1"> „ Богатството на човекот му е откуп за животот а на сиромавиот никој не му се заканува “

(src)="2"> БАЙЛЫҠ кешегә билдәле бер өҫтөнлөктәр бирә .
(src)="3"> Әммә бай булыу гел генә , айырыуса беҙҙең шомло көндәрҙә яҡшы түгел ( 2 Тимофейға 3 : 1 — 5 ) .
(trg)="2"> ИАКО богатството си има свои предности , тоа носи и одредени ризици , особено во овие тешки времиња во кои живееме .

(src)="4"> Ҡайһы бер илдәрҙә байҙар , шул иҫәптән бай булып күренгән туристар ҙа бурҙарҙың йә кешеләрҙе аҡса алыу ниәте менән урлаусыларҙың ҡорбандары булып китә .
(trg)="3"> Во некои земји , богатите луѓе , вклучувајќи ги и туристите кои оставаат впечаток дека се богати , се мета на крадци и киднапери кои бараат откуп .

(src)="5"> Яңылыҡтарҙа бер үҫешеүсе ил тураһында бына нимә тип әйтелгән : « Талауҙар , мутлашыу һәм кеше урлау байҙарҙа ярлыларға ҡарата дошманлыҡ хисе тыуҙыра .
(trg)="4"> Во врска со една земја во развој , во еден новинарски извештај пишува : „ Насилните грабежи , измамите и киднапирањата создаваат сѐ поголемо непријателство меѓу богатите и сиромашните .

(src)="6"> Ресторандарҙа ҡоралланған һаҡсылар тора ; байҙарҙың йорттары сәнскеле тимер сыбыҡ менән уратып алынған , прожекторҙар һәм күҙәтеү камералары менән йыһазланған ; был йорттарҙа шулай уҡ һаҡсылар ҡуйылған » .
(trg)="5"> Рестораните имаат вооружено обезбедување , домовите на богатите имаат огради од бодликава жица , рефлектори , камери и телохранители “ .

(src)="7"> Шуға оҡшаш хәлде башҡа күп илдәрҙә лә күреп була .
(trg)="6"> Ова е случај и во многу други земји .

(src)="8"> Әммә , Изге Яҙмала әйтелгәнсә , « ярлы кешегә хатта янамайҙар ҙа » .
(trg)="7"> Од друга страна , во Библијата пишува дека „ на сиромавиот никој не му се заканува “ .

(src)="9"> Был ҡиммәтле хәҡиҡәт беҙҙе нимәгә өйрәтә ала ?
(trg)="8"> Што можеш да научиш од оваа мудра мисла ?

(src)="10"> Әгәр һеҙ енәйәтселек һәм көс ҡулланыу таралған ерҙә йәшәһәгеҙ йә шундай ергә сәйәхәт итергә йыйынһағыҙ , бай кеше булып күренеп үҙегеҙгә сиктән тыш иғтибар йәлеп итмәҫкә тырышығыҙ .
(trg)="9"> Ако живееш во место во кое се раширени криминалот и насилството или ако треба да одиш во такво место , внимавај да не им го привлечеш вниманието на другите така што ќе им оставиш впечаток дека си богат .

(src)="11"> Нимә кейергә , үҙегеҙ менән күҙгә бәрелеп торған мөлкәтегеҙҙе алырғамы - юҡмы икәнен хәл иткәндә яҡшы уйлағыҙ .
(trg)="10"> Добро размисли што ќе облечеш и што ќе носиш со себе кога треба да се движиш на јавни места .

(src)="12"> Ғибрәтле һүҙҙәр 22 : 3 - тә былай тип әйтелә : « Алдын - артын уйлаусы , хәүеф - хәтәрҙе күреп , ҡасып китә , ә тәжрибәһеҙҙәр , туп - тура барып , яфа сигә » .
(trg)="11"> Внимавај да не носиш вредни работи кои се лесно забележливи .
(trg)="12"> Во Изреки 22 : 3 стои : „ Паметниот човек го гледа злото и се трга , а глупавите одат понатаму и ја трпат казната “ .

(src)="13"> Изге Яҙмалағы зирәклек Барлыҡҡа Килтереүсенең беҙгә ҡарата яратыуын сағылдыра һәм именлегебеҙ хаҡында ҡайғыртыуын күрһәтә .
(trg)="13"> Мудроста која е запишана во Библијата покажува дека нашиот Творец многу се грижи за нас и дека сака да нѐ заштити .

(src)="14"> Ундай зирәклек « яҡлау бирә » һәм « үҙ эйәһенең ғүмерен һаҡлай » ( Вәғәзсе 7 : 12 ) .
(trg)="14"> Во Проповедник 7 : 12 пишува дека таквата ‚ мудрост е заштита ‘ и дека ‚ им го чува животот на оние што ја имаат ‘ .

# ba/2015004.xml.gz
# mk/2015004.xml.gz


(src)="1"> ИЗГЕ ЯҘМА ТОРМОШТО ҮҘГӘРТӘ
(trg)="1"> БИБЛИЈАТА МЕНУВА ЖИВОТИ

(src)="2"> Майли Гюндель һөйләне
(trg)="2"> Раскажала Мајли Гиндел

(src)="3"> ТЫУҒАН ЙЫЛЫ : 1987
(trg)="3"> РОДЕНА : 1987

(src)="4"> ТЫУҒАН ИЛЕ : ӘЗЕРБАЙЖАН
(trg)="4"> ЗЕМЈА : АЗЕРБЕЈЏАН

(src)="5"> ҠЫҪҠАСА МӘҒЛҮМӘТ : МОСОЛМАН АТАЙ ҺӘМ ЙӘҺҮД ӘСӘЙ ТӘРБИӘЛӘГӘН
(trg)="5"> ПОТЕКЛО : ТАТКО МУСЛИМАН И МАЈКА ЕВРЕЈКА

(src)="6"> Мин Бакула — Әзербайжандың баш ҡалаһында , ғаиләлә икенсе бала булып тыуғанмын .
(trg)="6"> Родена сум во Баку ( Азербејџан ) , како помалото од две деца .

(src)="7"> Атайым мосолман , ә әсәйем йәһүд ине .
(trg)="7"> Татко ми беше муслиман , а мајка ми Еврејка .

(src)="8"> Шундай төрлө дини ҡараштар улар өсөн кәртә булманы , сөнки улар бер - береһен яратты .
(trg)="8"> Моите родители многу се сакаа и покажуваа толеранција за нивните различни верски убедувања .

(src)="9"> Атайым Рамаҙан айында ураҙа тотҡанда , әсәйем уға булышлыҡ күрһәтә ине , ә әсәй Пасха байрамын үткәргәндә , атай уға ярҙам итә ине .
(trg)="9"> Татко ми постеше за време на празникот Рамазан , а мајка ми ја прославуваше Пасхата .

(src)="10"> Беҙҙең өйҙә Ҡөрьән , Тәүрат һәм Библия була торғайны .
(trg)="10"> Дома имавме и Коран и Тора и Библија .

(src)="11"> Мин үҙемде мосолман тип иҫәпләй инем .
(trg)="11"> Јас одлучив да бидам муслиманка .

(src)="12"> Алланың барлығына бер ҡасан шикләнмәһәм дә , ҡайһы бер һорауҙар мине бик борсоно .
(trg)="12"> Иако никогаш не се сомневав дека Бог постои , некои работи ме збунуваа .

(src)="13"> Мин шуны аңламай инем : « Ни өсөн Алла кешеләрҙе барлыҡҡа килтергән , һәм ни өсөн ҡайһы берәүҙәр , ғүмер буйына ғазапланып , һуңынан тағы тамуҡта мәңге язаланырға тейеш ? »
(trg)="13"> Се прашував : ‚ Зошто Бог ги создал луѓето , и каква смисла би имало некој да страда цел живот , а на крајот вечно да биде мачен во пекол ? ‘

(src)="14"> Кешеләр , Алла яҙғанды күрәбеҙ , тип әйткәнгә , мин аптырай инем : « Әллә кешеләр Алла өсөн ҡурсаҡтар ғынамы , һәм уларҙың ғазапланыуын күреү уға рәхәтлек килтерәме ? »
(trg)="14"> Со оглед на тоа што луѓето велат дека сѐ што се случува е по Божја волја , се прашував : ‚ Дали Бог е само како еден куклар кој со уживање гледа како луѓето страдаат ? ‘

(src)="15"> Миңә 12 йәш булғанда , мин намаҙ уҡый башланым , бының өсөн , мосолмандар йолаһы буйынса , көнөнә биш тапҡыр доға ҡылдым .
(trg)="15"> Кога имав 12 години , почнав да правам намаз — муслиманска церемонија при која некој се моли петпати на ден .

(src)="16"> Шул уҡ ваҡытта атай апайымды һәм мине йәһүд мәктәбенә уҡырға ебәрҙе .
(trg)="16"> Некаде во тоа време , татко ми нѐ испрати мене и сестра ми во едно еврејско училиште .

(src)="17"> Башҡа фәндәрҙән тыш , беҙ Тәүраттағы йолаларҙы һәм еврей телен өйрәндек .
(trg)="17"> Меѓу другите предмети , требаше да учиме традиции од Тората и хебрејски јазик .

(src)="18"> Көн һайын уҡыуҙы башлар алдынан беҙ , йәһүдтәр йолаһы буйынса , доға ҡылдыҡ .
(trg)="18"> Пред да започнат часовите , секој ден моравме да се молиме според еврејската традиција .

(src)="19"> Шулай итеп , иртәнсәк мин өйҙә намаҙ уҡый инем , ә көндөҙ мәктәптә йәһүдтәрҙең доғаларына ҡушыла инем .
(trg)="19"> Така , наутро дома правев намаз , а подоцна на училиште кажував еврејски молитви .

(src)="20"> Мин рухи сарсауҙан интектем , сөнки һорауҙарыма дөрөҫ яуаптар таба алмай инем .
(trg)="20"> Очајно барав логични одговори на моите прашања .

(src)="21"> Мәктәптәге раввиндарға ҡат - ҡат бындай һорауҙар бирә инем : « Ни өсөн Алла кешеләрҙе яратҡан ?
(trg)="21"> Постојано ги прашував рабините на училиште : „ Зошто Бог ги создал луѓето ?

(src)="22"> Алла мосолман булған атайыма нисек ҡарай ?
(trg)="22"> Како гледа на мојот татко , кој е муслиман ?

(src)="23"> Ул бит яҡшы кеше , ни өсөн ул нәжес кеше тип һанала ?
(trg)="23"> Тој е добар човек , зошто да биде сметан за нечист ?

(src)="24"> Ни өсөн Алла уны барлыҡҡа килтергән ? »
(trg)="24"> Зошто Бог воопшто го создал ? “

(src)="25"> Яуаптар алһам да , улар эҙмә - эҙлекһеҙ һәм ышандырғыһыҙ ине .
(trg)="25"> Неколкуте одговори што ги добив ми беа нелогични и крајно неубедливи .

(src)="26"> 2002 йылда , беҙ Германияға күсенгәс , мин Аллаға бөтөнләй ышанмай башланым .
(trg)="26"> Мојата вера во Бог се разниша во 2002 год .

(src)="27"> Йылдар буйы мин ғаиләмдең һау - сәләмәт һәм имен булыуы хаҡында доға ҡылдым .
(trg)="27"> Само една седмица откако се преселивме во Германија , татко ми доби мозочен удар и падна во кома .

(src)="28"> Әммә күсенгәндән һуң бер аҙна ғына үтеүгә атайымды инсульт һуҡты , һәм ул комаға китте .
(trg)="28"> Претходно со години се молев за здравјето и доброто на моето семејство .

(src)="29"> Кешенең ғүмере һәм үлеме Сикһеҙ ҡөҙрәтле Алланың ҡулында икәненә бик ныҡ ышанғанға , мин көн дә унан атайымдың ғүмерен һаҡлап ҡалыуын ялбарып үтенә инем .
(trg)="29"> Убедена дека само Семоќниот Бог има власт над животот и смртта , секој ден го молев за животот на татко ми .

(src)="30"> « Бер бәләкәй ҡыҙыҡайҙың ысын күңелдән сыҡҡан үтенесен үтәү Алла өсөн бер ни түгел » , — тип уйлай инем мин һәм уның ярҙам итәсәгенә тамсы ла шикләнмәй инем .
(trg)="30"> Си мислев : ‚ За Бог е ситница да ја исполни силната желба на едно девојче ‘ .
(trg)="31"> Бев уверена дека тој ќе одговори на моите молитви .

(src)="31"> Ләкин атайым үлде .
(trg)="32"> Но , татко ми почина .

(src)="32"> Алла битараф , тип уйлап , мин тәрән төшөнкөлөккә бирелдем .
(trg)="33"> Запрепастена од тоа што изгледаше дека Бог е потполно незаинтересиран , бев скршена .

(src)="33"> « Йә мин насар доға ҡылғанмын , йә Алла юҡ » , — тип фекер йөрөттөм мин .
(trg)="34"> ‚ Или се молам на погрешен начин , или Бог не постои ‘ , си мислев .

(src)="34"> Тәрән тетрәнеү кисереп , мин бүтән намаҙ уҡымаҫҡа булдым .
(trg)="35"> По тој шок , повеќе не можев да правам намаз .

(src)="35"> Башҡа диндәр минең өсөн әллә ни мөһим түгел ине , шулай итеп мин , Алла юҡ , тигән һығымтаға килдем .
(trg)="36"> Бидејќи другите религии не ми беа логични , дојдов до заклучок дека Бог не постои .

(src)="36"> Алты ай үткәндән һуң , Йәһүә шаһиттары ишек шаҡынылар .
(trg)="37"> По шест месеци , на нашата врата дојдоа Јеховини сведоци .

(src)="37"> Беҙ апайым менән христиан дине хаҡында ыңғай фекерҙә булманыҡ , шунлыҡтан уларҙың хаҡ булмауҙарын ипле генә күрһәтергә тырыштыҡ .
(trg)="38"> Бидејќи немавме убаво мислење за христијанството , јас и сестра ми сакавме учтиво да им покажеме дека не се во право .

(src)="38"> Беҙ уларҙан : « Ни өсөн христиандар Ғайса Мәсихкә , Мәрйәмгә , тәрегә һәм башҡа боттарға табына ?
(src)="39"> Был бит Ун әмергә ҡаршы килә » , — тип һораныҡ .
(trg)="39"> Ги прашавме : „ Како можат христијаните да ги обожаваат Исус , крстот , Марија и други идоли кога сето тоа е спротивно на Десетте заповеди ? “

(src)="40"> Йәһүә шаһиттары Изге Яҙманан ысын христиандар , йәғни мәсихселәр боттарға табынырға тейеш түгеллеген , шулай уҡ Аллаға ғына доға ҡылырға тейешлеген күрһәттеләр .
(trg)="40"> Со помош на Библијата , Сведоците ни изнесоа убедливи докази дека на вистинските христијани им е забрането да обожаваат идоли и дека треба да му се молиме само на Бог .

(src)="41"> Был мине бик ныҡ ғәжәпләндерҙе .
(trg)="41"> Нивниот одговор ме изненади .

(src)="42"> Шунан беҙ бындай һорау бирҙек : « Ә Троица тураһында ни тиерһегеҙ ?
(trg)="42"> Тогаш ги прашавме : „ А што е со тројството ?

(src)="43"> Ғайса Алла булһа , ул нисек ерҙә йәшәй алған һәм кешеләр нисек уны үлтерә алған ? »
(trg)="43"> Ако Исус е Бог , како можел да живее на Земјата и да биде убиен од луѓето ? “

(src)="44"> Улар , тағы Изге Яҙма нигеҙендә яуап биреп , Ғайсаның Алла түгеллеген һәм уға тиң булмауын аңлатты .
(trg)="44"> Тие повторно ни дадоа одговор од Библијата и ни објаснија дека Исус не е ниту Бог ниту , пак , е еднаков со Бог .

(src)="45"> Шаһиттар , тап шул сәбәптән Троицаға ышанмайбыҙ , тине .
(trg)="45"> Сведоците ни објаснија дека од таа причина не веруваат во тројство .

(src)="46"> Мин шаҡ ҡаттым һәм : « Ҡалай сәйер христиандар ! » — тип уйлап ҡуйҙым .
(trg)="46"> Кога го чув тоа , многу се зачудив и си помислив : ‚ Овие христијани се навистина чудни ‘ .

(src)="47"> Мине ошондай һорау һаман борсой ине : « Ни өсөн кешеләр үлә , һәм ни өсөн Алла ғазаптарҙы рөхсәт итә ? »
(trg)="47"> Сепак , сакав да знам зошто луѓето умираат и зошто Бог ги допушта страдањата .

(src)="48"> Йәһүә шаһиттары миңә өйрәнеү өсөн тәғәйенләнгән бер китап күрһәттеләр , был китапта минең һорауҙарыма бер нисә бүлек арналған ине .
(trg)="48"> Сведоците ми ја покажаа книгата Спознание кое води до вечен живот , * во која имаше неколку поглавја што даваа одговор на моите прашања .

(src)="49"> Улар шунда уҡ минең менән Изге Яҙма өйрәнеүе башланылар .
(trg)="49"> Веднаш почнав да ја проучувам Библијата со нив .

(src)="50"> Һәр өйрәнеүҙә мин төплө , Изге Яҙмаға нигеҙләнгән яуаптар ала инем .
(trg)="50"> Секојпат кога проучувавме , наоѓав логични библиски одговори на моите прашања .

(src)="51"> Мин Алланың исеме Йәһүә икәнен белдем ( Зәбур 83 : 18 ) .
(trg)="51"> Дознав дека Бог се вика Јехова .

(src)="52"> Уның төп сифаты — эскерһеҙ мөхәббәт ( 1 Яхъя 4 : 8 ) .
(trg)="52"> Неговата главна особина е несебичната љубов .

(src)="53"> Ул кешеләрҙе тормоштан шатлыҡ алһындар өсөн барлыҡҡа килтергән .
(trg)="53"> Ги создал луѓето затоа што сакал да им даде живот и на други суштества .

(src)="54"> Мин шуны аңланым : Алла ғәҙелһеҙлеккә юл ҡуйһа ла , ул уны нәфрәт итә һәм тиҙҙән уны мәңгегә юҡҡа сығарасаҡ .
(trg)="54"> Сфатив дека , иако Бог ги допушта неправдите , тој ги мрази и наскоро сосема ќе ги отстрани .

(src)="55"> Мин кешелектең Әҙәм менән Һауа күтәргән фетнә арҡаһында ғазап сигеүен белдем ( Римдарға 5 : 12 ) .
(trg)="55"> Дознав и какви жални последици за човештвото имала побуната на Адам и Ева .

(src)="56"> Был фетнәнең аяныс эҙемтәләренең береһе — ғәзиз кешеләрҙең , шул иҫәптән атайымдың үлеме .
(trg)="56"> Една од тие последици е и смртта на нашите најмили , како што беше смртта на татко ми .

(src)="57"> Әммә Алла , киләсәк яңы донъяла үлгән кешеләрҙе терелтеп , бөтә юғалтыуҙарҙы ҡаплаясаҡ ( Ғәмәлдәр 24 : 15 ) .
(trg)="58"> Во новиот свет што наскоро ќе дојде , оние што умреле ќе воскреснат и повторно ќе живеат .

(src)="58"> Изге Яҙмалағы хәҡиҡәт һыуһынымды ҡандырҙы .
(trg)="59"> Библиската вистина ми ја згаси жедта за одговори .

(src)="59"> Мин яңынан Аллаға ышана башланым .
(trg)="60"> Повторно почнав да верувам во Бог .

(src)="60"> Йәһүә шаһиттары менән яҡынданыраҡ танышҡас , мин уларҙың бөтә донъя буйынса ҡәрҙәшлек булыуын аңланым .
(trg)="61"> Кога подобро ги запознав Јеховините сведоци , сфатив дека претставуваат едно меѓународно братство .

(src)="61"> Улар араһындағы берҙәмлек һәм яратыу мине таң ҡалдырҙы ( Яхъя 13 : 34 , 35 ) .
(trg)="62"> Единството и љубовта што владееја меѓу нив ми оставија силен впечаток .

(src)="62"> Йәһүә тураһында белгәндәрем мине уға хеҙмәт итергә дәртләндерҙе , һәм мин Йәһүә шаһиты булырға ҡарар иттем . 2005 йылдың 8 ғинуарында мин һыуға сумдырылдым .
(trg)="63"> Она што го дознав за Јехова ми создаде желба да му служам , па затоа одлучив да станам Јеховин сведок .
(trg)="64"> Се крстив на 8 јануари 2005 год .

(src)="63"> Изге Яҙмалағы ышандырырлыҡ хәҡиҡәт минең тормошҡа ҡараштарымды үҙгәртте .
(trg)="65"> Уверливите одговори што ги добив од Библијата сосема ми го променија ставот кон животот .

(src)="64"> Алла Һүҙенән һорауҙарыма төплө яуаптар алып , мин күңел тыныслығына өлгәштем .
(trg)="66"> Почнав да гледам позитивно на работите .
(trg)="67"> Логичните објаснувања од Божјата Реч ми донесоа внатрешен мир .

(src)="65"> Изге Яҙмала вәғәҙә ителгән терелтелеү өмөтө — атайымды яңынан күреү мөмкинселеге — миңә ҙур шатлыҡ һәм йыуаныс килтерҙе ( Яхъя 5 : 28 , 29 ) .
(trg)="68"> А надежта дека повторно ќе го видам татко ми кога ќе воскресне , како што е ветено во Божјата Реч , ми носи голема радост и утеха .

(src)="66"> Бына инде алты йыл мин Алланы тәрән ихтирам иткән ирем Джонатан менән бәхетле никахта торам .
(trg)="70"> Двајцата знаеме дека вистината за Бог е логична и едноставна , а во исто време е како бесценето богатство .

(src)="67"> Беҙ икебеҙ ҙә Алла тураһындағы хәҡиҡәттең төплө һәм ябай , шул уҡ ваҡытта бик ҡиммәтле булыуына инандыҡ .
(trg)="71"> Затоа , со радост им зборуваме и на другите за нашата вера и надеж .

(src)="68"> Шуға күрә беҙгә был хәҡиҡәт һәм иҫ киткес өмөт тураһында башҡаларға һөйләргә бик оҡшай .
(trg)="72"> Сега знам дека Јеховините сведоци не се „ чудни “ , туку дека се вистински христијани .

(src)="69"> Хәҙер мин Йәһүә шаһиттарының « сәйер христиандар » түгел , ә ысын мәсихселәр икәнен беләм !
(trg)="73"> Издадена од Јеховините сведоци , но веќе не се печати .

# ba/2015488.xml.gz
# mk/2015488.xml.gz


(src)="1"> Изге Яҙмала маҡтап телгә алынған кешеләр хаҡында уҡығанығыҙ бармы ?
(trg)="1"> Можеби некогаш кога си читал во Библијата за луѓе кои се опишани со пофални зборови си помислил : ‚ Јас не можам да бидам како нив ‘ или ‚ Не сум безгрешен ниту , пак , праведен и сигурно не го правам секогаш она што е исправно ‘ .

(src)="2"> Бәлки , һеҙ : « Мин бер ваҡытта ла улар һымаҡ була алмаҫмын !
(trg)="2"> Јов бил „ непорочен и праведен “

(src)="4"> Ырыу башлығы Әйүп Изге Яҙмала « намыҫлы , саф кеше » итеп һүрәтләнгән ( Әйүп 1 : 1 ) .
(trg)="3"> Во Библијата пишува дека Јов бил „ непорочен и праведен “ човек .

(src)="5"> Лут « тәҡүә кеше » тип аталған ( 2 Петр 2 : 8 ) .
(trg)="4"> Исто така , Лот е наречен „ праведник “ .

(src)="6"> Ә Дауыт тураһында Алла ҡарашында « дөрөҫ булғанды » эшләне тиелгән ( 1 Батшалар 14 : 8 ) .
(trg)="5"> А за Давид се вели дека го правел она што е исправно во Божји очи .

(src)="7"> Әйҙәгеҙ , Изге Яҙмала иҫкә алынған был кешеләр менән яҡынданыраҡ танышайыҡ .
(trg)="6"> Но , ајде малку подетално да го разгледаме животот на овие библиски ликови .

(src)="8"> Беҙ шуға иғтибар итербеҙ : 1 ) улар ҙа хаталар яһаған , 2 ) уларҙан күп нәмәгә өйрәнеп була , һәм 3 ) камил булмаған кешеләр Алланың күңелен таба ала .
(trg)="7"> Ќе видиме дека : 1 ) и тие правеле грешки , 2 ) можеме многу да научиме од нив и 3 ) можеме да му угодиме на Бог иако сме несовршени .

(src)="9"> Әйүптең башына ҡайғы өҫтөнә ҡайғы төшкән .
(trg)="9"> Јов доживеал многу неволји .

(src)="10"> Был ғәҙелһеҙ булып күренгәнгә , Әйүп , мин тоғролоҡ һаҡлайыммы - юҡмы — Аллаға барыбер , тигән хаталы һығымтаға килгән ( Әйүп 9 : 20 — 22 ) .
(trg)="10"> Поради тоа , дошол до погрешен заклучок дека на Бог не му е важно дали некој му е верен или не .

(src)="11"> Әйүп үҙ тәҡүәлегенә шул тиклем инанған булған , хатта башҡаларға ул үҙен Алланан да ғәҙелерәк тип иғлан итә кеүек тойолған ( Әйүп 32 : 1 , 2 ; 35 : 1 , 2 ) .
(trg)="11"> Јов бил толку уверен во својата праведност што за оние кои го слушале изгледало дека се прави поправеден од Бог .

(src)="12"> Лут , тиҙ арала ябай һәм аныҡ ҡарар ҡабул итеү урынына , бик яй эш иткән .
(trg)="12"> Лот се колебал да направи нешто што требало да го стори без двоумење .

(src)="13"> Ул Содом һәм Аморрала йәшәгән халыҡтың аҙғынлығын күреп шул хәтлем бойоҡҡан , хатта уларҙың тәртибе арҡаһында « көндән - көн ғазап сиккән » ( 2 Петр 2 : 8 ) .
(trg)="13"> Тој бил длабоко погоден од неморалот и расипаноста на луѓето кои живееле во Содом и Гомор .

(src)="14"> Алла был яуыз ҡалаларҙы юҡ итергә , ә Лутҡа һәм уның ғаиләһенә ҡотолорға мөмкинлек бирергә йыйыныуын иғлан иткән .
(trg)="14"> Нивното однесување ‚ ја мачело неговата праведна душа ‘ .

(src)="15"> Был хәбәрҙе ишетеп тетрәнгән Лут ҡурҡыныс ерҙән мөмкин булғанса тиҙерәк ҡасып китергә тейеш булған .
(trg)="15"> Бог објавил дека има намера да ги уништи овие злобни градови и му дал можност на Лот да се спаси заедно со своето семејство .

(src)="16"> Ошо хәл иткес ваҡытта ул ашыҡмайынса һуҙылып йөрөгән .
(trg)="16"> Можеби ќе си помислиш дека овој вознемирен човек веднаш би го напуштил градот .