# mk/02_18_15262_.xml.gz
# sr/2008_10_hrvatska-auto-bomba-ubila-novinare-ivu-pakanica-i-ninu-franjica_.xml.gz


(src)="1.1"> Хрватска : Атентат врз новинарите Иво Пуканич и Нико Фрањич со автомобил бомба
(trg)="1.1"> Hrvatska : Auto-bomba ubila novinare Ivu Pakanića i Ninu Franjića | Globalni Glasovi na srpskom

(src)="1.2"> Загреб , главниот град на Хрватска беше запрепастен од бомбашкиот напад кој се случи во четвртокот врз главниот уредник и издавач на хрватскиот политички неделник Национал , Иво Пуканич , а ги уби него и неговиот колега Нико Фрањич .
(trg)="2.1"> Glavni grad Hrvatske , Zagreb , bio je zapanjen napadom auto-bombe na glavnog urednika i izdavača hrvatskog političkog nedeljnika Nacional , Ivu Pukanića , koja je u četvrtak , ubila i njegovog kolegu , novinara Niku Franića .

(src)="2.4"> Хрватска е во шок .
(trg)="4.1"> Arhangel je to ukratko opisao ( HRV ) :

(src)="2.8"> Иво Пуканич е убиен како и неговиот колега од Национал .
(trg)="5.1"> ... Centralni deo Zagreba je bio blokiran .

(src)="2.11"> ... центарот на Загреб беше блокиран .
(src)="2.12"> Низ улиците на главниот град владее страв , неверување и паника помеѓу граѓаните .
(trg)="5.2"> Na ulicama glavnog grada vlada strah , zaprepaštenje , i panika među građanima .

(src)="2.13"> Препорачано е ограничено движење на граѓаните во центарот на градот поради блокадата на полицијата која се обидува да блокира поширок обрач од градот со цел да не се уништат доказите .
(trg)="5.3"> Preporučeno je ograničenje kretanja građana u centru grada zbog blokade koju policija pokušava da sprovede u širokom krugu oko grada , da bi se zatvorili putevi kriminalu i da se dokazi ne unište .

(src)="2.15"> Иво самиот веруваше дека постои заговор за негов атентат , но другите се сомневаа во тоа .
(trg)="8.1"> Mnogi su Pukanića gledali kao istaknutu ličnost , kao glavne osobe u hrvatskom magazinu Nacionalu .

(src)="2.16"> За жал , тие згрешија , како што беше забележано од страна на Денис Авдагич на неговиот блог :
(src)="2.17"> ... очигледно , и тоа сите оние кои се сомневаа во претходниот обид за убиство на Пуканич - сосема згрешија !
(src)="3.1"> Горниот дел на градот Загреб , Хрватска .
(trg)="8.2"> Ivo je i sam bio ubeđen da postoji zavera protiv njega da ga ubiju , dok su drugi to sumnjali .

(src)="4.10"> Не е потребно да се каже дека овој настан ќе се развие уште повеќе во деновите што доаѓаат со откривањето на повеќе детали .
(trg)="8.3"> Nažalost , pogrešili su , kao što je Denis Avdagić primetio na svom blogu :

# mk/06_08_5013_.xml.gz
# sr/2009_02_koreja-sedam-razloga-zbog-kojih-ce-vas-zena-otkaciti_.xml.gz


(src)="1.1"> Кореја : 7 Причини поради кои ќе ве одбие жена
(trg)="1.1"> Koreja : Sedam razloga zbog kojih će Vas žena otkačiti | Globalni Glasovi na srpskom

(src)="1.2"> Има една интересна статија за седумте причини поради кои мажот е одбиен од жена на состанок и понудени се неколку совети вие , како маж , да се спасите од ваква катастрофа .
(src)="1.3"> Не верувајте во ова 100 % -но .
(trg)="1.2"> Video sam jedan interestantan post koji je predstavio sedam razloga zašto žena otkači muškarca na sastanku , zajedno sa savetima kako da Vi , kao muškarac , sprečite ovu katastrofu .

(src)="7.5"> Најдобро е да знаете за што е заинтересирана другата страна , па така разговорот не би бил здодевен .
(trg)="1.3"> Ne verujte u ovo 100 % , nije uvek tako .

# mk/04_26_11652_.xml.gz
# sr/2009_04_argentina-zid-koji-deli-2-komsiluka-u-buenos-aires-u_.xml.gz


(src)="1.1"> Аргентина : Ѕид кој разделува две соседства во Буенос Аирес
(trg)="1.1"> Argentina : Zid koji deli 2 komšiluka u Buenos Aires-u | Globalni Glasovi na srpskom

(src)="1.2"> Аргентинскиот округ Сан Исидро кој се наоѓа на северниот дел во Гранд Буенос Аирес ја започна изградбата на ѕид долг 16 блока и висок 3 метри , создавајќи бариера со соседната област Сан Фернандо .
(trg)="1.2"> U Argentini u San Isidro-u , na zemlji koja se nalazi u severnom delu Grand Buenos Aires-a je počela gradnja zida 16 – blokova dužine i 3 metra visine , koji deli grad od susednog grada San Fernando .

(src)="1.3"> Според властите на Сан Исидро , причината поради која се гради ѕидот е да се обезбеди поголема сигурност за тамошното население кои тврдат дека се ограбувани од луѓе кои потоа бегаат во соседната област .
(trg)="1.3"> Prema rečima vlasti grada San Isidro , razlog podizanja ovakvog zida je da obezbedi više sigurnosti stanovnicima San Isidro-a , koji tvde da ih pljačkaju ljudi koji potom beže u susedni grad San Fernando .

(src)="2.1"> Почетокот на градењето предизвика неколку протести и група соседи од овој округ го срушија ѕидот и уништија многу бетонски блокови кои беа наменети за изградбата .
(trg)="2.1"> Početak gradnje zida izazvao je nekoliko protesta , pa su grupe ljudi iz susednog grada srušile zid i uništili blokove koji bi se koristili u gradnji .

(src)="2.2"> Откако се појавија многу критики по медиумите , градоначалникот на Сан Исидро , Густаво Посе , застана во одбрана на изградбата .
(trg)="2.2"> Posle niza kritika koje su se pojavile u novinama , Gustavo Posse , Gradonačelnik San Isidro-a je stao u odbranu gradnje zida .

(src)="2.3"> Дури и претседателот на Аргентина , Кристина Фернандез де Кирхнер , даде свое мислење на оваа тема : „ Ѕидот е комплицираност .
(trg)="2.3"> Čak je i predsednica Argentine , Cristina Fernandez de Kirchner rekla o tome : : “ Zid je involucija .

(src)="2.4"> Јас сум запрепастена , тоа е сепаратистичка мерка .
(trg)="2.4"> Ja sam zapanjena , to je separatistička mera .

(src)="2.5"> Треба да се гради , наместо да се разделува “ .
(trg)="2.5"> Umesto da se delimo , mi treba da gradimo ” .

(src)="3.1"> Според Еконоблог , барањето да се подигне ѕидот „ беше побарано од соседите на Ла Оркета за да се спречи крадењето “ и тоа дека „ ѕидот ќе ги спречи луѓето од соседството на Виља Хардин да ги преминуваат улиците кон соседството на Ла Оркета “ .
(trg)="3.1"> Prema Econoblog , zahtev za podizanjem zida “ je od strane La Horqueta kako bi se zaustavila krađa ” , i kako bi “ zaustavio susede Villa Jardin da ne prelaze ulice prema susedima La Horqueta ” .

(src)="3.2"> Ова место е едно од најскапите места во Сан Исидро .
(trg)="3.2"> Ova lokacija je jedna od najskupljih u San Isidro-u .

(src)="4.1"> Во Сјете Крисантемос се анализираа резултатите од анкетата во весникот La Nacion , каде што многу гласачи ја поддржуваат изградбата на ѕидот , додавајќи :
(trg)="4.1"> U Siete Crisantemos su analizirali rezultate istraživanja koje je sprovedeno u novinama La Nacion , gde je većina glasača podržala izgradnju zida , dodajući :

# mk/06_04_4815_.xml.gz
# sr/2010_02_rusija-blogeri-se-secaju-rok-legende_.xml.gz


(src)="1.1"> Русија : Блогерите се сеќаваат на рок легендата
(trg)="1.1"> Rusija : Blogeri se sećaju rok legende | Globalni Glasovi na srpskom

(src)="1.2"> Аватар на Илја Кормилтсев
(trg)="2.1"> Ilya Kormiltsev 's LJ-avatar

(src)="2.1"> На 4 февруари 2010 , руските блогери го одбележаа тажниот ден .
(trg)="3.1"> Dana 04. februara 2010. godine ruski blogeri obeležavaju tužni dan .

(src)="2.2"> Илја Кормилтсев , еден од најталентираните и контроверзни руски поети и текстописци , пред три години умре од рак на ' рбетот .
(trg)="3.2"> Ilya Kormiltsev jedan od najtalentovanijih i kontraverznih pesnika i kompozitora , umro je od karcinoma kičme pre tri godine .

(src)="2.3"> Во 2007 , смртта на Кормилтсев стана прва и популарна смрт , дискутирана на рускиот интернет ( RuNet ) .
(trg)="3.3"> U 2007. godini Kormiltsev-ljeva smrt je dobila najveći publicitet na RuNet-u ( ruski internet ) .

(src)="3.1"> Блогерите се сеќаваа на него со години наназад постирајќи и ре- постирајќи ги неговите поеми и песни , восхитувајќи му се на неговиот талент како и неконфортмизмот , почитувајќи ја неговата желба за слобода на изразувањето и активна цивилна позиција .
(trg)="4.1"> Blogeri ga pamte tako što objavljuju njegove pesme i muzičke kompozicije .
(trg)="4.2"> Oni se dive njegovom talentu , poštuju njegov nekonformizam kao i težnju za slobodom izražavanja i građanski aktivizam .

(src)="4.1"> Успешната приказна на Кормилтсев почнаво 80-тите години во градот Свердловск ( денешен Екатеринбург ) .
(trg)="5.1"> Kormiltsev-ljev uspeh počinje 80 – tih godina u gradu Sverdlovsk ( sada Jekatarinburg ) .

(src)="4.2"> Кормитсев стана познат работејќи како текстописец за бендот „ Nautilus Pompilius “ , легендарен бенд за време на перестројка и подоцна во пост-советскиот период .
(trg)="5.2"> On je postao slavan kao pisac tekstova za “ Nautilus Pompilius ” , poznati rok bend iz vremena Perestrojke i kasnije .

(src)="5.1"> Песните на Кормилтсев беa насочени против комунистичкиот режим , иако неговиот критицизам беше обвиен во софистицирана поетска форма и поминува незабележано за време на ерата на советската цензура .
(trg)="6.1"> Kormiltsev-ljeve pesme su bile uperene protiv komunističkog režima , iako je ta kritika bila uvijena u sofisticirane poetske forme i kao takva prolazila neprimećeno u doba sovjetske cenzure .

(src)="5.2"> Во 1999 , радиото „ Наше “ објави ранг листа на „ Топ 100 најдобри руски рок песни на векот “ во која седум од 100 песни беа напишани од Кормитсев .
(trg)="6.2"> Radio “ Nashe ” je 1999. godine objavio “ 100 najboljih ruskih rok pesama veka ” od kojih je 7 napisao Kormiltsev .

(src)="6.1"> Во 2000 Кормилтсев ја напушта својата кариера како текстописец и основа издавачка куќа „ Ултра.Култура “ .
(trg)="7.1"> Tokom 2000- te godine on je okončao karijeru tekstopisca i otvorio izdavačku kuću “ Ultra.Kultura ” .

(src)="6.2"> Како професионален интерпретатор , тој преведува и издава дела на најконтроверзните автори на современото време ( руски и странски ) : Вилијам Бароуз , Ернесто Че Гевара , Вилијам Гибсон , Хју П .
(src)="6.3"> Њутон и други .
(trg)="7.2"> Kao profesionalni prevodilac , on je prevodio i objavljivao dela najkontraverznijih autora savremenog doba ( kako ruskih tako i stranih ) : William Burroughs , Ernesto Che Guevara , William Gibson , Huey P. Newton i drugi .

(src)="6.4"> Книгите на „ Ултра.Култура “ покриваат радикални теми како дрога , порнографија , радикални прашања , криминал и сл .
(trg)="7.3"> Ultra.kulturine knjige pokrivaju radikalne teme kao što su : droga , pornografija , rasna pitanja , zločin itd .

(src)="7.1"> Во ноември 2006 , за време на патувањето во Лондон , Кормилтсев почнува да се чувствува лошо .
(trg)="8.1"> U novembru 2006. godine tokom puta u London , počeo je da oseća simptome bolesti .

(src)="7.2"> На неговиот последен блог пост пишува :
(trg)="8.2"> U njegovom poslednjem postu napisao je :

# mk/05_29_4617_.xml.gz
# sr/2010_05_egipat-trideset-dana-blogovanjaegypt-30-days-of-blogging_.xml.gz


(src)="1.1"> Египет : 30 дена блогирање
(trg)="1.1"> Egipat : trideset dana blogovanjaEgypt : 30 Days of Blogging | Globalni Glasovi na srpskom

(src)="1.2"> Египетскиот блогер Шајун Бикалби - Нешто во моето срце - напиша за кампањата наречена „ 30 дена блогирање “ .
(trg)="1.2"> Egipatski bloger Shayun Biqalbi – Nešto u mom srcu – pisao je o kampanji nazvanoj “ 30 dana blogovanja ” .

(src)="1.3"> Оригиналната идеја е на Далиа Јунис и за тоа таа пишуваше тука .
(trg)="1.3"> To je originalno Dalia Younisina ideja o kojoj je pisala ovde .

(src)="1.4"> Луѓето кои учествуваат во оваа кампања треба да пишуваат нов блог пост секој ден , цел месец .
(trg)="1.4"> Ljudi koji su učestvovali u kampanji trebali su da pišu po jedan blog-post svakoga dana u mesecu .

(src)="1.5"> Слично е на „ Проектот 365 " , но овој пат е за блог постови , а не за фотографии .
(trg)="1.5"> Ovaj projekat je vrlo sličan projektu “ 365 ” ali se on odnosi na blogove , a ne na fotografije .

(src)="11.1"> Претпоставувам ќе треба да почекаме колку блогери ќе се приклучат на кампањата .
(trg)="2.1"> Razlozi Shayun Biqalbi za pokretanje ovakve akcije su ovde :

# mk/07_06_6352_.xml.gz
# sr/2010_06_brazil-cunami-pogodio-neke-od-najsiromasnijih-gradova-na-obalama-reka_.xml.gz


(src)="1.1"> Бразил : „ Цунами " погоди неколку од најсиромашните крајбрежни градови
(trg)="1.1"> Brazil : " Cunami " pogodio neke od najsiromašnijih gradova na obalama reka | Globalni Glasovi na srpskom

(src)="1.2"> Скоро 46 луѓе загинаа , а стотици се исчезнати од петокот , 18-ти јули , после поројните поплави кои ги погодија соседните држави Alagoas и Pernambuco во северо-источен Бразил , и е досега најголема еколошка трагедија во сеќавањето на локалното население .
(trg)="1.2"> Najmanje 46 osoba je poginulo , a procenjuje se da je stotine njih nestalo od 18. juna , nakon obilnih poplava u susednim državama Alagoas i Pernambuco , na severoistoku Brazila , u najgoroj prirodnoj katastrofi koju pamti lokalno stanovništvo .

(src)="1.3"> Поплавите наречени " североисточното цунами " се споредувани со слични катастрофи во Азија , нешто како цунамито на Индискиот океан во 2004 .
(trg)="1.3"> Nazvane „ severoistočni cunami , ove poplave su upoređene sa sličnim katastrofama u Aziji , kao što je cunami 2004. godine u Indijskom okeanu .

(src)="2.1"> Најмалку 180,000 луѓе се евакуирани од катастрофата и многу од нив најдоа засолниште во училиштата , црквите или кај најблиските од фамилијата .
(trg)="2.1"> Najmanje 180 hiljada ljudi je iseljeno , a mnogi su pronašli sklonište u školama , crkvama ili kod rodbine .

(src)="2.2"> Многу луѓе загубија сѐ што имаа и се потпреа единствено на хуманитарната помош .
(trg)="2.2"> Većina je izgubila sve što je imala i sada zavisi jedino od humanitarne pomoći .

(src)="2.3"> Доколку хуманитарната помош не пристигне на време тоа би значело дека луѓето ќе бидат гладни и болни .
(trg)="2.3"> Kašnjenje u dostavljanju pomoći znači da će ljudi postati gladni i bolesni .

(src)="3.1"> Откако изгуби сѐ , Teresa Aragao објави фотографии од сѐ што беше уништено околу неа и славеше што е жива и здрава после најголемата катастрофа што ја има видено во нејзиниот град , Palmares ( Pernambuco ) .
(trg)="3.1"> Nakon što je izgubila sve , Teresa Aragão objavila je fotografije sa uništenom okolinom i fotografije slavlja što je posle najveće katastrofe koju je videla u svom gradu Palmares ( Pernambuco ) , ostala živa i zdrava .

(src)="3.2"> Таа исто така го користеше својот блог за да ги информира локалните вести и да ги координира донациите за оние на кои им е потребно , а посебно на оние со посебни потреби :
(trg)="3.2"> Ona je takođe koristila svoj blog da objavi lokalne vesti i da kordinira donacijama za one kojima su potrebne , posebno onima sa invaliditetom :

# mk/06_15_5463_.xml.gz
# sr/2010_06_bugarska-protest-protiv-neo-nacistickog-nasilja_.xml.gz


(src)="1.1"> Бугарија : Протест против нео-наци насилството
(trg)="1.1"> Bugarska : Protest protiv neo-nacističkog nasilja | Globalni Glasovi na srpskom

(src)="1.2"> На 6-ти јуни 2010-та во Софија се одржа протест за поддршка на правата на бегалците и имигрантите во Бугарија .
(trg)="1.2"> Dana 6. juna 2010. godine u Sofiji je održan protest u znak podrške pravima izbeglica i imigranata u Bugarskoj .

(src)="1.3"> Протестот беше организиран од страна на Светла Енчева и други активисти кои ги поддржуваат правата на имигрантите , а се оддржа пред бегалскиот камп „ Бусманци “ .
(trg)="1.3"> Protest je organizovala Svetla Encheva i drugi aktivisti , podržavajući prava imigranata , ispred izbegličkog kampa " Busmantzi " .

(src)="2.1"> Кратко пред почетокот на протестот , група скинхеди нападнаа неколку луѓе кои патуваа кон настанот во трамвај .
(trg)="1.4"> Neposredno pre protesta , grupa skinhedsa je napala nekoliko ljudi u tramvaju na putu do mesta održavanja protesta .

(src)="2.2"> Полицијата сè уште истражува и имаат повеќе од 20 осомничени .
(trg)="1.5"> Policija još uvek vodi istragu o tome , ima preko dvadeset osumnjicenih .

(src)="3.1"> Моето Фејсбук сандаче со порака за протестот
(trg)="2.1"> My Facebook inbox with message about protest

(src)="4.1"> На 10-ти јуни се одржа втор собир во кој активистите протестираа против нео-нацизмот и нападите врз мирното население .
(trg)="3.1"> Dana 10. juna održano je drugo okupljanje , kada su aktivisti protestovali protiv neo-nacizma kao i protiv napada na mirne građane .

(src)="4.2"> Настанот започна од Фејсбук , каде корисниците разменуваа пораки со местото и времето на собирот .
(trg)="3.2"> Počelo je sa Facebook-a , preko koga su korisnici razmenili lične poruke u vezi mesta i vremena okupljanja .

(src)="5.1"> ( c ) Георги Иванов
(trg)="4.1"> ( c ) Georgi Ivanov

(src)="6.1"> Малку по шест часот попладне , сообраќајот во Софија беше блокиран од скандирањата „ Нацистите в затвор “ , „ Фашизмот не е став , фашизмот е криминал “ , „ Нема да простиме , нема да заборавиме “ и транспарентите „ Апатијата убива “ , „ Доста беше расизам “ .
(trg)="5.1"> Već posle 18 časova saobraćaj u Sofiji je bio blokiran uz uzvike " Nacisti u zatvor " , " Fašizam nije mišljenje već zločin " , " Nećemo zaboraviti , nećemo oprostiti " tu su bili i plakati " Apatija ubija " , " Dosta rasizma " .

(src)="7.1"> Лидија Стојкова го напиша следното за протестот на нејзиниот блог :
(trg)="6.1"> Lidia Stoykova je na svom blogu napisala sledeće u vezi protesta :

(src)="8.1"> Без разлика на протестот , постојат млади луѓе во оваа земја кои себеси се определуваат на различни начини и напаѓаат странци и сограѓани со потемна боја на кожата , како и други луѓе кои за нив изгледаат како хомосексуалци .
(trg)="7.1"> Bez obzira na protest , postoje mladi ljudi u ovoj zemlji koji sebe definišu drugačije i napadaju tamnopute sunarodnike i strance , kao i druge ljude koji im izgledaju kao homoseksualci .

(src)="8.2"> Без многу размислување , јас овие луѓе би ги нарекла нацисти и фашисти . Присуството на такви поединци го сметам како сериозен проблем и пројдов многу време зборувајќи за враќањето на фашизмот во нашата земја , но досега , проблемот се поврзуваше со бегалците , чија кауза ја поддржуваме .
(trg)="7.3"> Smatram da je prisustvo takvih pojedinaca ozbiljan problem , provela sam mnogo vremena pričajući o ponovnom izbijanju fašizma u našoj zemlji , ali utoliko je ovaj problem povezan i sa izbeglicama , čija prava podržavamo , mislim da moramo uglavnom da se fokusiramo na ta prava .

(src)="8.3"> Мислам дека сега мораме да се сконцентрираме главно на таа кауза , бидејќи не е многу популарна , а тоа е затоа што не зборуваме доволно за неа .
(trg)="7.4"> Zato što nije dovoljno popularno i to zato što ne pričamo dovoljno o tome .

(src)="8.4"> Борислав Борисов го напиша ова на неговиот блог :
(trg)="7.5"> Borislav Borissov napisao je ovo na svoj blog :

(src)="8.6"> Добро е што постојат луѓе кои созрејаа за време на тој период на транзиција кој продолжи деценија по крајот .
(trg)="9.1"> Teško je shvatiti da u 21 veku Bugarska može postati poprište nasilja koje je inspirisano idejama sa početka 20-og veka .

(src)="8.7"> Постои чудно уверување низ блогосферата дека овие наци изливи се новина .
(trg)="9.2"> To su Ideje koje vode ka svetskom ratu , genocidu , koncentarcionim logorima , okrutnosti i smrti u široki razmerama .

(src)="8.8"> Во нејзината статија , блогерката Селене пишува :
(trg)="9.3"> Na svom blogu Svetla Encheva , je primila pretnju :

# mk/06_18_5870_.xml.gz
# sr/2010_06_holandija-dve-devojke-hapsene-na-svetskom-prvenstvu-zbog-promovisanja-pogresnog-piva_.xml.gz


(src)="1.1"> Холандија : Две жени уапсени на Светското првенство за промовирање на погрешно пиво
(trg)="1.1"> Holandija : Dve devojke uhapšene na svetskom prvenstvu zbog promovisanja " pogrešnog " piva | Globalni Glasovi na srpskom

(src)="1.2"> Две холанѓанки кои што работат за холандската пиво компанија Баварија беа уапсени за време на Светското првенство бидејќи промовираа пиво од компанија која што не е официјален спонзор на Светското првенство , во текот на натпреварот Холандија - Данска , во Јужна Африка , во понеделникот .
(trg)="1.2"> Dve Holanđanke koje rade za holandsku pivsku kompaniju Bavaria su uhapšene u ponedeljak tokom meča Holandija – Danska jer su promovisale pivo koje nije zvanični sponzor Svetskog prvenstva .

(src)="2.1"> Девојките беа дел од група од околу 30 модели кои носеа потрокалови фустани , т.н.
(src)="2.2"> " Холандски фустани " , кои беа исто така продавани како дел од палетата на Холандскиот пиво бренд ( можете да погледнете повеќе фотографии на фликр страната на Бавaрија ) .
(src)="3.1"> Твитер профилот за поддршка на уапсените девојки
(trg)="1.3"> One su bile deo grupe od oko 30 modela koje su nosile narandžaste haljine nazvane " Holandski Dres " , koje su se takođe prodavale kao deo upakovanog poklona od strane ovog holandskog brenda ) možete pogledati mnoge fotografije na flik stranici Bavarie ) . .

(src)="4.1"> Сите девојки беа исфрлени од стадионот за време на мечот во понеделникот .
(trg)="3.1"> A screen shot of a Twitter account to ' Free the Babes '

(src)="4.2"> Двете холанѓанки кои беа сметани за " лидери " на кампањата , беа уапсени во средата наутро , обвинети за трговски прекршоци .
(trg)="4.1"> Sve devojke su bile izbačene sa stadiona tokom meča u ponedeljak , a dve , koje su smatrane za vođe grupe , uhapšene su rano u sredu i optužene su za prekršaj u trgovanju .

(src)="5.1"> Тие беа пуштени со кауција од 10,000 Рандови ( околу 1000 евра ) во среда попладне ; нивниот случај ќе биде разгледан на 22 јуни .
(trg)="4.2"> U sredu posle podne one su oslobođene uz kauciju od 10000 randa ( oko 1000 EUR ) , a biće saslušane 22. juna .

(src)="5.2"> Според неколку извештаи , тие ризикуваа шест месечна затворска казна за кршење на законот кој ги забранува неовластените маркетинг активности во или во близина на стадионите на Светското првенство .
(trg)="4.3"> Prema izveštajima nekoliko vesti , one bi mogle biti osuđene na šestomesečni zatvor zbog kršenja zakona koji neovlašćenim osobama zabranjuje marketinške aktivnosti u blizini stadiona na kojima se održava Svetsko prvenstvo .

(src)="6.1"> Холандскиот министер за надворешни работи , Максим Вераген , коментираше на случајот на својот Твитер профил како одговор на прашањата поставени од страна на Холандските Твитер корисници :
(trg)="5.1"> U odgovoru na pitanje jednog twitter korisnika , Maksim Ferhagen , holandski ministar spoljnih poslova , komentarisao je ovaj slučaj :

# mk/06_16_5502_.xml.gz
# sr/2010_06_iran-demonstrirati-ili-ne-na-godisnjici-izbora_.xml.gz


(src)="1.1"> Иран : На годишнината од изборите , да се демонстрира или не ?
(trg)="1.1"> Iran : Demonstrirati ili ne na godišnjicu izbora | Globalni Glasovi na srpskom

(src)="2.1"> Мир Хусеин Мусави и Мехди Каруби , двајцата водечки личности во иранската опозиција формално ги прашаа властите за дозвола да одржат митинг за време на годишнината од оспорените pретседателски избори од 12 јуни .
(trg)="2.1"> Mir Hussein Mousavi i Mehdi Karroubi , dve vodeće ličnosti iranske opozicije , formalno su zatražili dozvolu od vlasti za održavanje skupa povodom godišnjice osporavanih predsedničkih izbora od 12 juna .

(src)="2.2"> Тие ја изразија загриженоста за безбедноста на демонстрантите во една заедничка изјава .
(trg)="2.2"> U zajedničkom saopštenju oni su izrazili zabrinutost za bezbednost protestanata .

(src)="3.1"> Онлајн , некои Иранци не се согласуваат со ова претпазливо однесување и многу од нив објавија плакати поттикнувајќи ги утрешните демонстрации ( како што е плакатот погоре ) преку блоговите и на веб страниците .
(trg)="3.1"> Nekoliko Iranaca se nije složilo sa ovim obazrivim ponašanjem , a mnogi su na blogovima i web sajtovima objavili plakate ( kao što je ovaj iznad ) ohrabrujući sutrašnje demonstracije .

(src)="4.1"> Вебневестеха ги поттикнува луѓето денес да извикуваат Allaho Akbar ( Господ е голем ) на своите покриви како што правеа за време на постизборната криза , како знак на протест против иранската влада .
(trg)="4.1"> Webneveshteha ohrabruje ljude da u znak protesta protiv iranske vlade sa svojih krovova skandiraju Allaho Akbar ( Bog je veliki ) kao što su to radili tokom post-izborne krize .

(src)="4.2"> Блогерот додава :
(trg)="4.2"> Bloger dodaje :

(src)="4.3"> Ќе бидеме рамо до рамо со мајките на мачениците , г-дин Мусави и г-дин Каруби вие може , исто така , да ни се приклучите .
(trg)="4.3"> Bićemo rame uz rame sa majkama mučenika , gospodo Mosavi i Kourabi možete nam se pridružiti .

(src)="4.4"> Доколку не се појавиме на 12 јуни притисокот на политичките затвореници ќе се зголеми .
(trg)="4.4"> Ako ne ukažemo na 12. jun , pritisak na političke zatvorenike će se povećati .

(src)="4.5"> Демонстрациите во сабота не се опција , туку обврска .
(trg)="4.5"> Demonstracije u subotu nisu opcija , nego obaveza .

(src)="4.6"> Не треба да се грижиме и да останеме во нашите домови .
(trg)="4.6"> Ne bi trebalo da brinemo i ostanemo kod kuće .

(src)="4.7"> Ако го направиме тоа , сме ја уништиле нашата татковина .
(trg)="4.7"> Ako to uradimo , imaćemo uništenu otadžbinu .

(src)="4.8"> Афкаре Фарда пишува дека луѓето имаат два избора или да живеат понижени под овој режим или да го срушат овој режим и дека режимот го изгубил својот легитимитет .
(trg)="4.8"> Afkare Farda piše da je režim izgubio legitimitet i da ljudi imaju dve opcije : ili da ponizno žive pod njim ili da ga svrgnu .

(src)="5.1"> Сајт пишува : „ Јас сум само обичен граѓанин и лидер на ова движење .
(trg)="5.1"> Sight kaže : Ja sam običan građanin i vođa sam ovog pokreta .

(src)="5.2"> Утре ќе одам од Универзитетот од Техеран до Азади Сквер во Техеран .
(trg)="5.2"> Sutra ću ići od Univerziteta do trga Azadi u Teheranu .

(src)="5.3"> Ќе дојдете со мене ?
(trg)="5.3"> Hoćete li mi se pridružiti ?

(src)="5.4"> Слободата има своја цена . "
(trg)="5.4"> Sloboda ima cenu . ”

# mk/06_18_5708_.xml.gz
# sr/2010_06_iran-protestanti-su-se-sukobili-sa-snagama-bezbednosti-na-godisnjicu-izbora_.xml.gz


(src)="1.1"> Иран : Демонстрантите се судрија со силите на безбедност на годишнината од изборите
(trg)="1.1"> Iran : Protestanti se sukobili sa snagama bezbednosti na godišnjicu izbora | Globalni Glasovi na srpskom

(src)="1.2"> Сведоци во Техеран изјавија дека протестите избиле во саботата помеѓу иранските сили на безбедност и демонстрантите кои биле собрани на клучните места за да ја одбележат првата годишнина од оспорените претседателски избори .
(trg)="2.1"> Svedoci u Teheranu su rekli da su sukobi izbili u subotu između iranskih snaga bezbednosti i demonstranata okupljenih na ključnim mestima da obeleže godišnjicu osporenih predsedničkih izbora .

(src)="1.3"> И покрај барањето на водечки лица од опозицијата да ги прекинат демонстрациите - Иранците сепак протестираа на неколку места вклучувајќи ги универзитетите , со цел уште еднаш да му се спротивстават на режимот на Исламската Република .
(trg)="2.2"> Uprkos zahtevu vodećih ličnosti iz opozicije da odustanu od demonstracija , Iranci su ipak protestvovali na nekoliko mesta uključujući univerzitete kako bi još jednom prkosili režimu Islamske Republike .

(src)="2.1"> Во Ferdowsi Sqaure во центарот на Техеран беше зголемено присуство на силите на безбедност :
(trg)="3.1"> U Ferdowsi Sqaure u centru Teherana bile su prisutne snage bezbednosti :

(src)="3.1"> Behdabra пишува на Friendfeed дека демонстрантите се судриле со силите на безбедност во улицата Vali Asr во Техеран и дека палеле контејнери .
(trg)="4.1"> Behdabra piše na Friendfeed da su se protestanti sukobili sa snagama bezbednosti u ulici Dolina Asr u Teheranu , i da su zapalili kante za smeće .

(src)="4.1"> Противречности околу бројот на демонстрантите
(trg)="5.1"> Protivrečnosti o broju demonstranata